Prawidłowa kolejnośc instalacji sterowników na Win XP

Witam.

Jako, że niebawem (kwestia kilku dni) będę posiadaczem nowego kompa mam pytanie dotyczące instalacji, a dokładnie kolejności instalacji poszczególnych sterowników na świeżym systemie.

Do tej pory postępowałem w tej kolejności:

  • instalacja systemu,

  • instalacja SP2, SP3

  • sterowniki płyty głównej,

  • sterowniki karty graficznej,

  • sterowniki monitora

Moje drugie pytanie jest następujące.

Powyższe instalacje robiłem na sprzęcie 4-5 letnim.

Trochę wypadłem z obiegu i mogę nie wiedzieć co obecnie dostaje się na Cd-kach instalkach (oprócz wyżej wymienionych)? Czy jeszcze coś będę musiał instalować? Gdzieś o uszy obiły mi się sterowniki SATA…

Jeśli tak, to proszę o informacje dotyczące także tej kwestii.

Pozdrawiam, Paweł

Co do SATA. Jest to prawda. Podczas instalacji systemu możesz napotkać problemy z nie wykrywaniem dysku przez instalator. Tak, więc są tu dwie możliwości. Pierwsza, to w Biosie przestawić tryb pracy SATA Mode z AHCI na IDE (okno Integrated Peripherals). Druga, to ściągnąć ze strony producenta płyty głównej sterowniki SATA i zintegrować je z płytą instalacyjną Windowsa XP: http://carlostech.wordpress.com/

Możesz także już zintegrować z płytą główną SP2.

Co do kolejności sterowników:

  • instalacja systemu,

  • instalacja SP2 (ewentualna)

  • sterowniki płyty głównej,

  • sterowniki karty graficznej,

  • sterowniki monitora.

  • DirectX,

  • na koniec SP3, ze względu na to, że czasami robi on problemy. Jak tak się zdarzy, to go w łatwy sposób odinstalujesz.

No to widzę, że mogę się lekko zamotać z tym SATA

czy później mam znów w biosie zmieniać te ustawienia?

Raczej wowczas niczego juz nie mozesz zmieniac, bez sterownikow do ahci system nie wstanie w tym trybie.

A jak będę miał XP z SP2 czy wówczas też musze “bawić się” z SATA?

HDD będę miał SATA II to pewnie też będzie kłopot dla windy?

Tak. Podaj model płyty głównej.

Nie ma różnicy, czy to będzie dysk SATA I, czy II.

Gigabyte EP45-DS3L

taka płytka

Wejdziesz do Biosu klawiszem DEL przy starcie komputera. Wejdź do Integrated Peripherals, pierwszą opcją będzie: “SATA RAID/AHCI Mode” ustaw ją na Disabled. Drugą opcją będzie “SATA AHCI Mode”. Ją także ustaw na Disabled. Zapisz zmiany klawiszem F10. W tym momencie nie musisz już integrować sterowników do kontrolera SATA.

hmmm,

nic to nie zaszkodzi, że będzie to wyłączone w bios-ie na stałe?

Wg mnie nie. Wg niektórych, jedyną konsekwencją jest wyłączenie kolejkowania NCQ dysku twardego. Jednak, ja także wyłączyłem AHCI na płycie głównej, po czym sprawdziłem czy NCQ działa. Wszystkie programy pokazują, że NCQ jest i działa.

A co to jest NCQ i za co odpowiada.

Pytanie odnosnie samego dysku.

Jeśli już przebrnę przez te ustawienia w BIOS0ie (może sie uda i z xP sP2 nie będzie trzeba tego robić) dysk 320 GB na jakiej wielkości partycje podzielić i w jakim systemie plików utworzyć partycje systemowa a w jakim pozostałe (jaka wielkośc poszczególnych partycji jest sensowna)?

NCQ odpowiada za inny sposób kolejkowania operacji na dysku: http://pl.wikipedia.org/wiki/NCQ

Wszystkie partycje formatuj na NTFS. Dzisiaj nie ma sensu używać FAT32.

Co do rozmiaru

Trochę większy dysk, ale zajrzyj tutaj: viewtopic.php?f=2&t=277534

okej, dzieki za pomoc :slight_smile: