Prawidłowa konfiguracja sieci (router + modem ADSL)

Witam,

co do tematu - niedawno zmieniłem domowy router z D-Link DSL-2640B na TP-LINK WDR4300 (chciałem lepsze transfery po sieci LAN/WiFi).

Niestety przed zakupem nie zwróciłem uwagi, że router nie posiada wbudowanego modemu ADSL, a korzystam z internetu ADSL Netii.

Nowy router świetnie spisuje się jeśli chodzi o LAN, w związku z czym nie chcę go zmieniać: umożliwia podłączenie dysków usb, serwer multimediów pod telewizor, no i zapewnia nieporównywalne z poprzednim routerem transfery.

Żeby w jakiś sposób w nowej konfiguracji “odbierać internet” linię telefoniczną wpiąłem do starego routera w port DSL, a następnie wyjście internet na nowym routerze tp-link podpiąłem pod jeden z portów ethernet (LAN) w starym routerze d-link.

złącza tp-link

http://i100.photobucket.com/albums/m26/ … cd06e1.jpg

złącza d-link

http://i100.photobucket.com/albums/m26/ … 7db785.jpg

Nowy router obsługuje domową sieć (3 komputery stacjonarne, 2 laptopy wifi, 2 telewizory).

Po krótkiej konfiguracji internet działa, ale mam wrażenie, że jest to dosyć karkołomna konfiguracja. Np. w programach typu P2P utorrent, czy jdownloader widać ewidentny spadek transferów. Jednym słowem mam wrażenie, że internet “zamula”.

Pytanie, czy może być to tylko moje wrażenie?

Czy istnieje możliwość skonfigurowania d-linka tak aby pełnił funkcję tylko modemu adsl, a wszystkie funkcje routerowe wyłączyć?

Czy lepiej zakupić modem adsl i podłączyć do routera tp-linka?

Jaki to powinien być modem?

Post przydługi, ale chciałem najdokładniej opisać mój problem.

Z góry dzięki za konkretne rady.

masz 2 naty czyli jeśli chodzi o przekierowywanie portów utrudniasz sobie życie co ja Ci radze to zakupić modem zwykły ADSL + z Ethernetem coś takiego (obrazek) one są bardzo tanie a bez tego będziesz miał skomplikowaną sieć. Pozbądź się starego routera podepnij modem do nowego routera skonfiguruj router (login haslo operatora) i będzie działać wszystko w najprostszej formie. Starego routera możesz też użyć jako switcha czyli rozszerzyć sieć przewodowa o kilka portów ale jeśli nie masz takiej potrzeby to szkoda kombinować bądź użyć go jako “repeatera” do sygnału wireless (też nie potrzebnie jeśli masz mała sieć i obszar do pokrycia przez wifi)

im więcej routerów tym więcej hop counts czyli więcej czasu będzie poświęcane na obranie ścieżki która dane mają przepływać.

http://images03.olx.com.pk/ui/15/54/69/ … arachi.jpg

Tak jak kolega wyżej pisał, ruch jest podwójnie NATowany co wpływa również na wydajność sieci. Na chwilę obecną (jako tymczasowe rozwiązanie), aby pozbyć się jednego NAT, podłącz routery w taki sposób: D Link port LAN, TP Link port LAN, na TP Linku wyłącz serwer DHCP i ustaw adres z tej samej podsieci, w której jest D-Link do zarządzania TP Linkiem, np. D-Link ma 192.168.1.1, TP Link niech ma 192.168.1.2. TP Link będzie działa w tym przypadku jako przełącznik, niestety jeśli w D Linku nie masz Gigabitowych portów, to TP Link też będzie działał tylko z przepustowością FastEthernet (100Mb/s).

koledzy z innego forum polecili mi jeszcze inne rozwiązanie, które obecnie testuje i przynosi całkiem dobre efekty.

w opcjach d-linka w ustawieniach ADSL zamiast PPPoE/PPPoA wybrałem bridging, a następnie w ustawieniach tp-linka wybrałem PPPoE i wprowadziłem dane konta netii. Takie ustawienie wyraźnie poprawiło działanie i szybkość internetu (d-link działa praktycznie tylko jako modem adsl)

tutaj link do tutoriala jako to zrobić

D Link w tym trybie działa jako most/przełącznik, tutaj nie ma NATowania, ani routingu, więc problem podwójnego NATowania został rozwiązany.