Prawidłowa prędkość nagrywania

Prześladuje mnie jedno pytania, jaka jest minimalna prawidłowa prędkość nagrywania na płytach oznaczonych jako 16x? Ostatnio korzystając z takiej właśnie płyty BenQ i nagrywając na nią film uzyskałem taki oto komunikat:

http://i39.tinypic.com/ivxphy.jpg

Powiem tylko, że nagrywałem z domyślną prędkościa 4x, która zapewne okazała się za mała. Co dokładniej oznacza ten log? Która prędkość byłaby tu optymalna?

Ps. Jeśli nagrywałbym coś na płytkę 1-16x, bo są tak oznaczone, to co wtedy? Aby uniknąć błędów?

Z góry dzięki!

Błąd na pewno nie wystąpił z powodu zbyt małej prędkości (raczej dzieje się odwrotnie :arrow: sypie błędami przy zbyt dużej). Spróbuj materiał wynikowy zapisać na HDD, a potem go wypal na płytę programem typowo do tego celu przeznaczonym, (np. Ashampo Burning Studio).

Spróbuj nagrać innym programem, wydaje mi się, że prędkość x8 bądź x4 będzie najlepsza. Ja nie zmieniam okienka z szybkością zapisu, pozwalam blaszakowi wybrać za mnie. Jakość nagrywania można usprawnić przeczyszczając napęd specjalną płytą czyszczącą.

ciężko stwierdzić co powoduje ten problem

z tym się zgodzę, problem może być po stronie i programu do nagrywania, problemu z nagrywarką itp… a może to wina badziewnych płyt dvd…

ja proponuję używać płyt tdk lub werbatim nie mam z nimi żadnych problemów a dla pewności nagrywam prędkością 8x (czas nagrywania jest trochę dłuższy ale to mi nie przeszkadza) i wszystko jest cacy,

nie powiem ze inne płyty to badziew ale swego czasu testowałem trochę płyt i tylko z tymi nie miałem problemów wiec wolę dorzucić troszkę więcej ale mam raczej pewne że się nagra prawidłowo…

ale to już chyba kwestia gustu i zasobności portfela ale… jak tam chcesz…

zmień program do nagrywania, kup np. płytkę TDK i nagraj jeszcze raz to samo…

Co do prędkości nagrywania to podobno najbezpieczniej jest nagrywać z połową prędkości podanej na nośniku