Prawidłowa prędkość nagrywania

(Robertabc) #1

Prześladuje mnie jedno pytania, jaka jest minimalna prawidłowa prędkość nagrywania na płytach oznaczonych jako 16x? Ostatnio korzystając z takiej właśnie płyty BenQ i nagrywając na nią film uzyskałem taki oto komunikat:

Powiem tylko, że nagrywałem z domyślną prędkościa 4x, która zapewne okazała się za mała. Co dokładniej oznacza ten log? Która prędkość byłaby tu optymalna?

Ps. Jeśli nagrywałbym coś na płytkę 1-16x, bo są tak oznaczone, to co wtedy? Aby uniknąć błędów?

Z góry dzięki!

(fiesta) #2

Błąd na pewno nie wystąpił z powodu zbyt małej prędkości (raczej dzieje się odwrotnie :arrow: sypie błędami przy zbyt dużej). Spróbuj materiał wynikowy zapisać na HDD, a potem go wypal na płytę programem typowo do tego celu przeznaczonym, (np. Ashampo Burning Studio).

8)

(Retero) #3

Spróbuj nagrać innym programem, wydaje mi się, że prędkość x8 bądź x4 będzie najlepsza. Ja nie zmieniam okienka z szybkością zapisu, pozwalam blaszakowi wybrać za mnie. Jakość nagrywania można usprawnić przeczyszczając napęd specjalną płytą czyszczącą.

(karllodprogramy) #4

ciężko stwierdzić co powoduje ten problem

z tym się zgodzę, problem może być po stronie i programu do nagrywania, problemu z nagrywarką itp... a może to wina badziewnych płyt dvd...

ja proponuję używać płyt tdk lub werbatim nie mam z nimi żadnych problemów a dla pewności nagrywam prędkością 8x (czas nagrywania jest trochę dłuższy ale to mi nie przeszkadza) i wszystko jest cacy,

nie powiem ze inne płyty to badziew ale swego czasu testowałem trochę płyt i tylko z tymi nie miałem problemów wiec wolę dorzucić troszkę więcej ale mam raczej pewne że się nagra prawidłowo...

ale to już chyba kwestia gustu i zasobności portfela ale.... jak tam chcesz....

zmień program do nagrywania, kup np. płytkę TDK i nagraj jeszcze raz to samo...

(Szymszejdi) #5

Co do prędkości nagrywania to podobno najbezpieczniej jest nagrywać z połową prędkości podanej na nośniku