Prawidłowa temperatura pracy karty graficznej?

(Fgdmnkiu) #1

Witam !!

Mam grafikę:

[PCI Express x16: nVIDIA GeForce 6200SE TurboCache]

Właściwości procesora graficznego:

Karta wideo nVIDIA GeForce 6200SE TurboCache

Nazwa kodowa procesora graficznego NV44

Urządzenie PCI 10DE / 0162

Liczba tranzystorów 77 milion(ów)

Technologia wykonania 0.11 um

Rozmiar procesora (Die Size) 110 mm2

Typ magistrali PCI Express x16 @ x16

Rozmiar pamięci 64 MB

Częstotliwość taktowania układu graficznego 351 MHz

Częstotliwość taktowania przetwornika RAMDAC 400 MHz

Liczba potoków pikseli 4

Liczba układów zarządzania teksturami (TMU) na potok1

Liczba urządzeń cieniowania wierzchołków 3 (v3.0)

Liczba urządzeń cieniowania pikseli 1 (v3.0)

Sprzętowa obsługa DirectX DirectX v9.0c

Pixel Fillrate 1404 MPikseli/sek

Texel Fillrate 1404 MTekseli/sek

Właściwości magistrali pamięci:

Typ magistrali DDR

Szerokość magistrali 32-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 250 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 501 MHz

Przepustowość 2004 MB/sek

Nie posiada ona wiatraczka chłodzącego bo producent takowego nie dał...

Przy normalnej pracy mam temperaturę 71 st/c...

Gdy sobie pogram potrafi skoczyć do 85-90 st/c.

Teraz pytanie czy tak ma być, czy to normalne ??

Jak na razie nie zauważyłem jakichś nieprawidłowości w działaniu karty, a nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, jaka powinna być prawidłowa wartość temperatur.

Jeszcze jedno czy jest jakieś maximum temperatury po której grafika może się "zjarać" ??

(Edgarmks) #2

Temperatury są za duże !!

(Ferdek31) #3

każdy układ na bazie krzemu, a teraz tylko takie są stosowane pracuje stabilnie do temp. 85 st., a potem różnie bywa teoretycznie może wytrzymać i więcej ale czym mierzysz temperaturę?

(Fgdmnkiu) #4

Temperaturę mierzę za pomocą Everesta oraz w sterownikach nVidi pokazuje mi taką samą temperaturę jak w Evereście.

Dziwi mnie to że producent o tym nie pomyślał i faqbrycznie nie ma takiego wiatraczka :o

Mam do tego mały problem bo cooler nie wchodzi w grę ponieważ nie ma miejsca na zamontowanie tego na grafice z tego względu że pod grafiką mam podpiętą kartę tv, a pod nią jest karta do wifi - chodzi teraz o to że nie mam nawet gdzie przepiąć karty by uzyskać przestrzeń do dodania wiatraczka na grafikę, a mam wszystkie dwa porty pci zajęte a więcej nie dali.

Może wiatraki umocować do obudowy ? Sam nie wiem... Dla mnie to jest nie pojęte że nie myślą o dobrym chłodzeniu kart fabrycznie...

Tym bardziej że to nie pierwsza karta z którą się spotykam co nie ma chłodzenia przez wiatrak...

(Wigrus1) #5

Jak taką masz sprawę to jedynie to wchodzi w rachubę, a czego się dziwicie, że producent dał sam radiator na grp, przecież to obecnie normalna sprawa, na kartach o wiele lepszych od 6200tc też są same radiatory i idzie pracować na niej(no oczywiście temp. są wysokie).

(Clubbasse207) #6

wyobraź sobie że jednak myślą i te same modele kart są dostępne z różnym chłodzeniem, karty chłodzone pasywnie są do dobrze wentylowanych obudów ! a twoja raczej taka nie jest sądząc po temperaturkach :stuck_out_tongue:

dodam tylko że kartu pasywnie chłodzone kupują głównie osovby ktorym zależy na ciszy (np ja)

gdyż te małe wiatraczki na kartach potrafią chałasować dość mocno :stuck_out_tongue:

(Ferdek31) #7

Ja bym Ci zaproponował zamontowanie dwóch wiatraków, z przodu na samym dole zasysającego powietrze i drugiego z tyłu obudowy jak najwyżej pod samym zasilaczem wypychającego powietrze, zawsze to coś obniży temperaturę, a koszt tego nie jest taki duży