Prawidłowe sprawdzenie modułów RAM na błędy

Przygotowanie do sprawdzania pamięci.

 • należy wyczyścić dokładnie wszystkie sloty pamięci i moduły pamięci z kurzu (odkurzacz z plastykową końcówką,sprężone powietrze,pędzelek) oraz wyczyścić grzbiety stykowe pamięci (najlepiej twardą gumką ołówkową).

 • w biosie ustawienia pamięci mają być na auto,normal lub SPD lub należy tak ustawić parametry pamięci, aby te ustawione w biosie pokrywały się z tymi jakie posiada moduł - czyli jak mamy moduł np PC100 i CL3 to w biosie tak ma być ustawiony, czyli FSB pamięci 100 i CL3 , proszę również zwrócić uwagę na właściwe zasilanie modułu pamięci - ma być zgodne z jego specyfikacją,również procesor ma pracować na FSB zgodnym z jego specyfikacją - należy na te sprawy zwrócić uwagę również gdy sprawdzamy moduł pamięci na innym komputerze - bo jak przetaktujemy pamięć często sypie błędami , a jak ustawimy w biosie jej parametry zgodnie z jej specyfikacją - wtedy jest dobrze i pamięć nie wykazuje błędów.

 • najlepiej wyjąć wszystkie moduły z banków pamięci i obsadzić bank I lub inny tylko modułem sprawdzanym i ustawić dla niego parametry w biosie i zapisać bios Save - komputer przy starcie (procedura POST) musi widzieć zainstalowaną pamięć prawidłowo.

 • czysta płyta CDR lub sprawna sformatowana dyskietka 1.44 MB.

 • program memetest86 w wersji na dyskietkę 1.44MB

http://www.memtest86.com/memtest35.zip

Przygotowanie dyskietki startowej 1.44 MB

 • pobieramy program i go rozpakowujemy.

 • wsadzamy dyskietkę 1.44 MB do napędu,otwieramy katalog z rozpakowanym programem memtest86 i uruchamiamy plik install.bat ,pokaże się okno dialogowe, wpisujemy literę a i dajemy enter i czytamy komunikaty i tak postępujemy i dajemy enter i program utworzy dyskietkę startową 1.44 MB z programem do sprawdzania pamięci i okno dialogowe się zamknie.

Przygotowanie nośnika CD.

 • program memtest86 w wersji na nośnik CD(obraz iso).

http://www.memtest86.com/memtest86-3.5.iso.zip

 • pobieramy program i go rozpakowujemy i mamy obraz iso programu memtest86.Do utworzenia CD użyjemy programu np Nero i opcja CDROM(ISO) i wypalimy startowe CD z programem memtest86.

TEST PAMIĘCI

Przed testem najlepiej wyjąć wszystkie moduły i zostawić tylko ten sprawdzany w I banku pamięci lub zgodnie z instrukcją do płyty głównej - należy poczytać instrukcję do płyty który bank ma być obsadzony jak mamy zainstalowany tylko jeden moduł pamięci.

W zależności jakiego nośnika z programem użyjemy w biosie bootowanie jako pierwsze przestawiamy na A,Flopy lub napęd CD ,zapisujemy bios Save.Wkładamy nośnik z programem do napędu i restart komputera i uruchomi się program diagnostyczny memtest86.Program do pełnego przebiegu potrzebuje około 40 minut - zależy to od pojemności modułu i szybkości procesora.

Test powinien trwać minimum 2 do 3 godzin,program pracuje w pętli czyli dotąd, dokąd użytkownik go nie wyłączy klawiszem ESC.

Pamięć sprawna to wykazane w programie zero błędów

Należy pamiętać, że wykryty 1 błąd kwalifikuje moduł pamięci w ramach gwarancji do naprawy lub wymiany na nowy.

Należy pamiętać, że test nie gwarantuje, że pamięć jest w 100% sprawna, w przypadkach wątpliwych należy do sprawdzenia komputera użyć inny sprawny moduł pamięci.

UWAGI końcowe:

 • nieraz trzeba podnieść napięcie zasilania na moduły pamięci jak jest taka możliwość o 0.1 do 0.2 V i wtedy nie ma błędów.

 • zmienić CL np z 2 na 2.5,2 na 3.

 • zawsze warto sprawdzić moduł na innym komputerze,bo problem może być inny,a moduł pamięci sprawny.