Prawo jazdy a przepisy

Witam,

W dniu 8 grudnia zdałem egzamin praktyczny na prawo jazdy. Po 9 dniach otrzymałem je i ważność jest bezterminowa. Mam kilka pytań dt. przyszłych zmian. Czy obecnie będę zaliczony do tych co zdali na starych zasadach czy od lutego będę musiał jeździć w terenie zabudowanym jak i poza z mniejszą prędkością (dotyczy to również autostrad), czy będzie musiał ze mną jeździć ktoś kto ma również prawo jazdy i czy będę musiał mieć naklejkę bodajże zielonego liścia na przedniej i tylnej szybie.

Lex retro non agit

Co za beznadzieja, czyli jak ktoś zda teraz prawo jazdy to sobie musi auto oblepić jakimś brzydactwem i jeszcze jeździć z kimś, kto ma prawo jazdy? Ile trzeba z czymś takim się wozić?

Wydaje mi się że jeśli na starych zasadach zdawałeś to Cie to nie dotyczy.Przecież te nowe przepisy jeszcze nie obowiązują,to jak ktoś może wymagać ich przestrzegania.

Zdajesz egzamin - zdajesz na zasadach, które wówczas obowiązują. Jeśli później zmienią się przepisy - musisz znać przepisy i je szanować.

Nie musisz ponownie zdawać egzaminu.

Prawko zdałem w czerwcu 2010, i mimo, że kontrolę miałem nieraz to ani razu nikt mi nie zwrócił uwagi, że nie mam ‘zielonego listka’. Nie jeździłem też z inną osobą posiadającą prawko obok (chyba, że musiałem kogoś zawieźć).

Jeśli jeździsz spokojnie, pewnie i odpowiedzialnie - nie masz się czym martwić.

Mało tego - słyszałem nawet od ludzi, że często nowi kierowcy z naklejonym ‘zielonym listkiem’ są ofiarami wymuszeń ze strony bardziej doświadczonych kierowców:

  • nagłe przyhamowanie

  • wymuszenie pierwszeństwa

  • sprowokowane stłuczki

-straszenie Policją (swoja drogą bezcelowe - w momencie przybycia Policji każda ze stron otrzymuje mandat 200PLN, bez względu na to kto zawinił)

Czy będzie Cię to obowiązywać nie wiem, chyba nie, ale zależy jak sformułowane będą przepisy. Musiałbyś je poczytać. ja nie sprawdzałem, bo ja się i tak na to nie załapie, a brat i tak się na to załapie :smiley:

Ale trochę muszę po prostować co zostało tu napisane.

  1. Nie trzeba będzie jeździć z żadną osobą mającą prawko.

  2. Tak, listki będą obowiązkowe, póki co nikt nie zwracał na to uwagi, bo jeszcze nie są one obowiązkowe. Co do traktowania kierowców z listkiem to się zgadzam, że często pewnie więcej z tego szkody niż pożytku, bo pewnie każdy chcę taki samochód na wszelki wypadek wyprzedzić- bo jeszcze jakaś ciapa z listkiem, więc na pewno się wlec będzie. Pomijam już, że dla Łysego z golfa to uszczerbek na honorze, żeby świeżak z listkiem jechał przed nim.

omg… skąd to wziąłeś??

btw. te obniżenie prędkości dla nowych to nie wiem co za kretyn wymyślił… przecież takie zwolnienie tylko części pojazdów tylko spowoduje dużo częstsze wyprzedzanie- które jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów… i to ma bezpieczeństwo poprawić??

Z nowych przepisów podoba mi się tylko jeden zapis mówiący o tym, że do kierowania motorowerami trzeba będzie mieć prawko kategorii AM nawet po ukończeniu 18 lat (obecnie jeśli ma się 18 lat wystarczy dowód osobisty do kierowania). Reszta tych nowych przepisów to jak dla mnie sztuczne ograniczenia i próba wyłudzenia kolejnych pieniędzy od zdających :frowning:

"Lex retro non agit" - tak ci napisał artide2 :lol:

i to jest cała istota odpowiedzi na Twoje pytania.

równie dobrze można dyskutować czy mając 100zł lepiej je przepić i mieć ból głowy czy też mając 100zł. kupić sobie kartę graficzną nV GF 8600GT i próbować nią grać w najnowsze gry. ](*,)

skutek jest taki sam w obu przypadkach : i tu i tu mamy ból głowy.chociaz ja wolałbym to 100zł przepić.

a jak chcesz jeżdzić z kimś kto ma prawo jazdy i jest na pewno(prawie na pewno trzeźwy, ale jak to stwierdzisz nie mając alkomatu?) to jeździj taxi :smiley: i tu dochodzimy do sedna : wtedy nie potrzebujesz prawa jazdy :D/

a tak na koniec : jest na samochodzie jeszcze jedno miejsce gdzie można sobie nakleić zielony,klonowy listek.jest to mianowicie dach.w tym miejscu nie widzą go inni kierujący ale z policyjnego helikoptera widać.wiesz na szybie mogą z powietrza nie zauważyć :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

kredens1967 , widzą go kierujący najcięższymi pojazdami (tir / koparka / dźwig etc) :slight_smile:

Wielka dyskusja i w ogóle rozpisywanie się a użytkownik artide2 ładnie wyczerpał temat już na starcie :stuck_out_tongue:

z tym prawem nie działającym wstecz jak zrobia przepis, że osoba, która posiadał prawko mniej niż przez 1 rok to musi mieć listek to prawo nie będzie działało wstecz, więc nikogo nie ukrają za jazdę bez listka przed wprowadzeniem przepisu, ale po wprowadzeniu przepisu każdy, który będzie miał prawko krócej niż ten 1 rok ten listek będzie musiał mieć. Więc zależy jak to jest sformułowane wszystko. Przecież jak zmienili przepisy i podwyższyli limity prędkości to nie dotyczyło to tylko osób, które zrobiły prawko po wejści przepisu w życie, a wszystkich kierowców i nikt nie pisał, że prawo nie działa wstecz. Wstecz nie działa, ale takie jakie będzie, będzie obowiązywało wszystkich.

Z przodu liść z tyłu liść a w środku …

I tyle w tym temacie

A jeśli ktoś jeździ nie swoim autem to z jakiej racji ma oblepiać go?:wink: Np. służbowym?

Nie dziw się - słyszałem lepsze/gorsze rzeczy - dot. ogólnych sytuacji drogowych. Najlepsze są te w których gościu się “rzuca” na młodego strasząc go, a gdy młody kierowca dzwoni po policję to senior drogowy wymięka:-D.

No według nowych przepisów oblepić będzie musiał i to będzie już jego problem… trudno taki młody będzie musiał sie zaopatrzyć w magnesik z listkiem za 5 zł i przyklejać na to, czym przyjdzie mu powozić. Oczywiście korzyści z tego raczej będą mieli inni kierowcy, a nie sami naznaczeni :slight_smile:

A co do sytuacji drogowych i tego co kolegę kuzyna znajomego spotkało to powiem tyle: taaaaaaaaaaaaaką rybę złapałem co taaaaaakie oczy miała :P… to raz- a dwa to policja nie jest żadną ostateczną wyrocznią, jak jesteś pewny swoich racji i nie zgadzasz się z policją to po prostu sprawa idzie do sądu i tyle. tylko, ze to wypada już znać przepisy osobiście, a nie z opowieści ;D

Z tematu zrobił się wielki zsyp niepotrzebnych postów a ja nadal nie uzyskałem odpowiedzi na:

Czy obecnie będę zaliczony do tych co zdali na starych zasadach czy od lutego będę musiał jeździć w terenie zabudowanym jak i poza z mniejszą prędkością (dotyczy to również autostrad), czy będzie musiał ze mną jeździć ktoś kto ma również prawo jazdy i czy będę musiał mieć naklejkę bodajże zielonego liścia na przedniej i tylnej szybie.

Otrzymałeś.

Prawo nie działa wstecz.

Widocznie nie ma tu niekogo w Twojej sytuacji, a nikt dla przyjemności tej ustawy nie czytał. A to jedyna opcja, żeby mieć pewną odpowiedź. Na pewno nikt nie będzie musiał z Tobą jeździć, bo czego takiego się nie wprowadza. Musisz zoabczyć czy w ustawie jest napisane, że obejmuje osoby, które uzyskały uprawnienia po wejściu w życie ustawy, czy obejmuje osoby, które po wejściu ustawy się łapią w to co ona reguluje, mimo, że prawko zrobili wcześniej. W końcu jak pisałem- skoro zmiany pord obejmują wszystkich kierowców bez względu na to kiedy prawko zrobili to czemu taka zmiana np. ograniczająca prędkość dla świeżych nie miałaby obejmować wszystkich?

Może jeszcze napiszę, żeby ostatecznie zamknąć temat. W Twojej sytuacji absolutnie nie będziesz musiał naklejać zielonego listka, jeździć z drugą osoby itp.

Również nie będą dotyczyć Cię ograniczenia prędkości dla nowych kierowców. Będziesz traktowany jak każdy inny kierowca, który zdał prawo jazdy do lutego 2012 roku.

Aczkolwiek dotyczy (i dotyczyć będzie) Cię tzw. roczny okres próbny - to znaczy przez rok nie możesz zdobyć więcej niż 20 punktów karnych.

Masz szczęście, że zdałeś prawko w tym roku, bo nie musisz martwić się tymi nowymi “pierdołami”. :smiley:

Pozdrawiam :slight_smile: