Prawo jazdy - kiedy mogę zacząć?

jest numer pesel na paszporcie.

niekoniecznie dowód, wystarczy mieć skończone 18 lat i znać pesel (wiem bo jak robiłem kurs to nikt się o dowód nie pytał, tylko o pesel który trzeba wpisać do dokumentacji)

tak :slight_smile: na dowód link do strony: http://www.word.czest.pl/index.php?id=468

jest numer pesel na paszporcie.

niekoniecznie dowód, wystarczy mieć skończone 18 lat i znać pesel (wiem bo jak robiłem kurs to nikt się o dowód nie pytał, tylko o pesel który trzeba wpisać do dokumentacji)

tak :slight_smile: na dowód link do strony: http://www.word.czest.pl/index.php?id=468

no nie wiem może ale mi instruktor nakazał że na jazdy bez dowodu mam mu się nie pokazywać, bo jak policja złapie to mogiła, ale było to ładne parę lat temu więc wiele mogło się zmienić w tej kwestii

To jest dowód tzw. tymczasowy, choć niczym się nie różni poza okresem ważności. Co do płatności na dowód to za taki normalny też się płaci ale nie tyle za sam dowód co opłatę skarbową a być może za tymczasowy płaci się coś dodatkowo :slight_smile:

Co do prawa jazdy, to za czasów jak ja robiłem prawko to można było kurs rozpocząć pół roku przed ukończeniem 18. roku życia ale do egzaminu można podejść dopiero po ukończeniu 18 lat. Myślę, że przepisy się nie zmieniły ale najlepszą odpowiedź dostaniesz w szkółce, w której zamierzasz się uczyć, tam Ci powiedzą od kiedy możesz zacząć kursy.

Same kursy możesz bez problemu zacząć, bo i tak w większości przypadków zaczyna się od wykładów a nie od razu od jazd.

Co do dowodu to nie ma żadnego problemu, ponieważ podczas wyrabiania dowodu, dostaje się taki specjalny druk, którym można się posługiwać tak samo jak dowodem osobistym do czasu aż nie uzyska się tego plastikowego, bo tam jest to samo oprócz zdjęcia, dlatego trzeba mieć przy sobie jeszcze np. legitymację aby potwierdzić, że ten druk jest rzeczywiście naszym dowodem tożsamości.

Pozdrawiam!

roobal z tego co ją wiem to od tego roku wprowadzili że dowód osobisty po ukończeniu 18 jest za darmo.

Z tego co wiem to prawko możesz zacząć po ukończeniu 18 roku życia, ale niektóre ośrodki pozwalają zacząć kurs 3 miesiące przed ukończeniam 18 (z tego co się dowiedziałem to nie wszystkie ośrodki na to pozwalają, więc to od nich zależy). A ja za dowód osobisty musiałem płacić 30 zł…

co szkoła to obyczaj :slight_smile:

najlepiej iść do wybranej szkoły jazdy do której chcemy się zapisać i zapytać czy potrzebny dowód osob. na jazdy czy nie.

Masz rację. Im chyba nie chodzi tyle o dowód co boją się wpuścić małolata za kółko bo jak spowoduje wypadek to później są problemy…

Ale niektóre szkoły jazdy dopuszczają do jazd dopiero po zdaniu egzaminu wewnętrznego z teorii, np. ja tak miałem. Dlatego może też być tak, że szkoła nie dopuści do jazd dopóki nie skończy się 18 lat.

Pozdrawiam!

Epch… A co za problem poczekać 3 miesiące dłużej żeby mieć ten dowód i pójść już pełnoletnim z dowodem? Chyba, że ktoś ma taką sytuację jak mój kumpel, starzy kupili mu nowego Smarta, jak miał 14 lat i jak najszybciej chciał iść na prawo jazdy :lol: . Ale z tego co wiem, to większość ludzi zdaje i potem jeszcze długo są bez samochodu.

I to jest najgorsze. Mam kilku znajomych którzy po zrobieniu prawka nie jeździli nawet po 2 lata to muszą praktycznie uczyć się od nowa albo są zawalidrogami a jedna moja znajoma ma od 10 lat prawko ale jej ostatnia jazda była na egzaminie i do dziś nie jeździ samochodem mimo, że ma prawko bo się po prostu boi. Ktoś musiałby ją uczyć wszystkiego od nowa.

Pozdrawiam!

No więc jaki ma sens zdawanie jak najwcześniej, a potem czekać ee…