Prawo własności recenzji opublikowanych na portalu

Załóżmy, że jest ktoś, kto moje recenzje programów, opublikowane pod programami w bazie portalu dobreprogramy.pl, chętnie zamieści (słowo w słowo) w swoim serwisie. I załóżmy, że ja wyrażam na to zgodę. Czy Redakcja dobrychprogramów ma coś przeciwko?

Skoro recenzje są twoje, to co tu ma do rzeczy redakcja DP?

No właśnie nie wiem; dlatego pytam :wink: Chciałbym znać Ich zdanie.

Redakcja nie ma nic do tego jak są to Twoje recenzje

Miałaby, gdyby zamawiała u Ciebie te recenzje. Byłaby to umowa o dzieło, określająca prawa i obowiązki obu stron, w tym prawo własności owego “dzieła”.

Nie zgadzamy się na kopiowanie jakiejkolwiek treści z portalu dobreprogramy, oczywiście każdy ma prawo tą samą recenzję umieszczać gdzie mu się podoba. Nie możemy jednak wyrażać zgody na kopiowanie takich treści choćby z tego powodu, że nie każdy ma ochotę, żeby wypowiedź, którą opublikował u nas ktoś publikował także w innym miejscu, np na łamach serwisu, którego nie lubi, na którym nie chciałby się pojawić. To chyba normalne. Nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek zawłaszczeniem w stosunku do autora. Jeśli więc uznamy, że ktoś bez zgody autora takie treści umieszcza w jakimś miejscu to będziemy reagować. Jeśli chcesz, żeby Twoja recenzja była gdzie indziej oczywiście masz do tego prawo.

A więc podsumowując: jeżeli za moją zgodą w innym serwisie pojawi się ta sama recenzja programu (tylko i wyłącznie mojego autorstwa), co na portalu dobreprogramy.pl, to będzie ok; redakcja nie będzie mieć nic przeciwko. Tak ja to rozumiem.

@Cebula : Twoją powyższą wypowiedź potraktuję jako wypowiedź formalną, określoną pewnymi - w podwójnym cudzysłowie - ““kwestiami prawnymi””. Ale interesuje mnie też zdanie prywatne Redakcji. Czy publikacja w innym miejscu byłaby w jakimś sensie nie fair? Patrzycie “krzywo” na takie powielanie tych samych treści w innych serwisach?