Prędkość dysku HDD a jego zapełnienie

Witam, mam takie pytanie. Czy prędkość dysku talerzowego może zależeć od jego zapełnienia? Na system mam SSD oraz dodatkowo na dane 1TB WD RED (zajęty w ok 90%, nie podzielony na partycje). Wydawało mi się ostatnio że tak jakby zwolnił. Zrobiłem testy CrystalDiskMark i wyniki to jakieś 80MB/s odczyt i 80MB/s zapis. Gdy testowałem go rok temu tym samym programem, przy zajętości ok 50% wyniki było dużo lepsze - ok. 130MB/s odczyt oraz 115MB/s zapis. Wiecie o co chodzi? Dysk zaczyna nawalać czy co? W sumie nic nie zauważyłem niepokojącego żeby np. głośniej chodził.

Pozdrawiam.

a defragmentacje dysku zrobiłeś ?

Jeszcze nie. Jakiego narzędzia najlepiej użyć? Wbudowanego w Windowsa czy jakieś inne oprogramowanie?

Systemowy to będzie defragmentował z tydzień. Zrób szybką defragmentację, bez optymalizacji bo będzie mielił pół dnia (w zależności od stopnia pofragmentowania plików), może być auslogics disk defrag. Na cuda nie licz ale przynajmniej uporządkuje najbardziej zamulające dysk, małe porozrzucane pliczki. Tak duży dysk jeśli robi za więcej niż tylko przechowalnie dobrze było podzielić na partycje (przynajmniej po 250GB).

To nie jest dysk systemowy, napisał to w pierwszym poście.

Test nie pokazuje przyczyny, uruchom program CrystalDiskInfo  w programie zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) i pokaż zrzut okna programu.

Odczyt danych z talerzowca zawsze będzie wolniejszy po jego zapełnieniu. W przypadku nowego dysku dane zapisywane są najpierw na zewnątrz, bo przy jednym obrocie talerza ze ścieżki zewnętrznej można odczytać więcej danych niż ze ścieżki położonej bliżej środka dysku (dlatego np. płyta Audio-CD kręci się coraz wolniej w miarę słuchania, co daje stały bitrate, zaś dysk ma stałą prędkość, więc ma zmienny odczyt). Defragmentacja niekoniecznie pomoże, bo nawet jak dane zostaną upchnięte po kolei, to i tak dane testowe CrystalDiskMark mogą nie być już zapisywane na krawędzi, tylko bliżej środka, stąd odczyt będzie wolniejszy, niż miałoby to miejsce przy nowym, pustym dysku. Pytanie tylko, na ile duże będą to różnice.

Ściągnij sobie  http://www.dobreprogramy.pl/Vopt,Program,Windows,13320.html    i zrób defragmentację, następnie rób sobie testy.

Zrobiłem szybką defragmentację programem auslogics disk defrag. Po testach wyszło tak jak było czyli 80/80. 

Zrzut ekranu z CrystalDiskInfo:

dysk.thumb.jpg.fbe7aa08c71ecbee243d41320

 

dysk.jpg

Na diagnozę diagnozę poczekaj aż zobaczy to któryś forumowy specjalista od S.M.A.R.T

@Cedar ja piszę o systemowym defragmetatorze nie o dysku, czytaj ze zrozumieniem całość.

 

Hej,

Dysk w bardzo dobrej kondycji - nie ma nic, co mogłoby martwić w jego stanie.

Pozdrawiam,