Prędkość dysku twardego

Witam

Mam dysk twardy ST500DM002. Obsługuje on SATA III. Niemniej moja płyta obsługuje SATA II, czyli 3 Gb/s (300 MB/s). Więc dlaczego podczas testów, np. programem HD Tune 2.5,  max mam 129 MB/s. Co jest tutaj wąskim gardłem?

 

Fizyczna budowa dysku. HDD.

Ograniczeniem staje się sam dysk.

Bo producent podaje, że max tego dysku to 125MB/s

desktop-hdd-ds1770-4-1405us.pdf

KOledzy już napisali. Tutaj masz specyfikację. Strona 11 - interesuje Ciebie " Sustained data transfer rate OD (max)"

 http://www.seagate.com/staticfiles/support/docs/manual/desktop/Barracuda%207200.12/100672652b.pdf

 

Ok, dzięki za odpo. Ale to po co on jest SATA III (po co jest w tej technologii), skoro nie dorównuje nawet SATA II ?

Szybciej może opróźnić się bufor dysku twardego (komunikacja między kontrolerem dysku a płytą główną). 

Czyli jest to po prostu chwyt marketingowy gdy dużymi literami pisze SATA III, 6 Gb/s.

Mam dysk WD Blue 250 GB SATA2. Na starym komputerze miałem płytę główną SATA1, przełożyłem go do nowszego z SATA2. Wyniki w benchmarku w HD tune są identyczne.

To nie chwyt marketingowy.

SATA - oznacza rodzaj magistrali przesyłu danych. 3 - oznacza - trzecia generacja.

Nie ma to nic wspólnego z tym jaką prędkość ma osiągać dysk. Producent montuje ‘chip’ który ma 3 tryby prędkości, 1.5/3/6 Gb/s - bo nie ma potrzeby robić osobne skoro ten jeden potrafi obsłużyć różna modele dysków a najważniejsze ma zachować kompatybilność w dół.

SATA 3 to nie tyko gwarancja przepustowości (złącza, nie dysku) ale i też ulepszona obsługa NCQ, np dodaje lepsze strumieniowanie dużych paczek danych.

Nawet dyski SSD (te w cenach dla ludzi) nie są w stanie wykorzystać przepustowości SATA3.

Jeden z najszybszych dysków mechanicznych Raptor jest w stanie wykorzystać 1/3 przepustowości. A kosztuje 3x tyle co ten Twój dysk.

Są w stanie i to robią. Myślisz, że dlaczego maksymalne transfery liniowe dla dysków SATA od kilku lat  oscylują wokół 550 MB/s?

Dlatego napisałem coś w nawiasach :wink:

Zresztą to miało być na poziomie pytania.

Bo po co mieszać komuś o M.2 i dyskach co mają ssanie na poziomie 700MB/s - 2500MB/s.