Prędkość dysku wolniejsza o ponad 40% niż deklarowana przez producenta

Zakupiłem dwa takie dyski. Zrobiłem raid 0 w bios, prędkość odczytu była na poziomie max 3600MB/s. Jest to bardzo nie zadowalająca wartość jak na szacowane przeze mnie prędkości.

Więc rozłączyłem je, zainstalowałem na jednym system a na drugim włączyłem test CrystalDiskMark:

cristal

Wartości to 58% deklarowanej prędkości dysków przez producenta. Czy ja robię coś źle? Czegoś nie widzę? Coś przeoczyłem? Czy producent sobie w kulki leci?

Dysk: Silicon Power 500GB M.2 PCIe NVMe UD70 - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom.pl
Płyta: MSI Z490-A PRO - Płyty główne socket 1200 - Sklep komputerowy - x-kom.pl
Instrukcja do płyty: Z490-A PRO (Sterowniki bios aktualne, dokładnie 7C75v2A)

Producent deklaruje prędkości dysku na poziomie:

  • Prędkość odczytu:3400 MB/s
  • Prędkość zapisu:3000 MB/s

Złącze na płycie?
One często mają różną „wydajność” ale najczęściej są opisane.
U siebie masz 3,0 i 4,0.
Sprawdź w obu.

Plus instrukcja płyty głównej, może być, tak, że przy podpięciu dwóch dysków spada liczba linii pcie na 1, takie cyrki z liniami były w Ryzenach, ale w Intelu też bym się nie zdziwił. :wink:

Kupując tanie dyski nie oczekuj wysokiej jakości - 2TB Performance Results - Silicon Power UD70 M.2 SSD Review: Low-Cost PCIe Gen3 Speed | Tom's Hardware. Niestety ale tanie dyski zazwyczaj odstają od specyfikacji, jest to norma. Te prędkości pewnie da się osiągnąć w jakiś specyficznych zastosowaniach w jakiejś krótkiej jednostce czasu w laboratorium.

… zwłaszcza że obecnie porównywalne cenowo procesory Intela mają tych linii mniej.

Rozumiem że mogą odstawać 10%, no maksymalnie 20% ale nie ponad 40%…

Wiesz gdzie mogę to sprawdzić? w instrukcji nie znalazłem takiej informacji…

Niestety ale o 10-20% odstają dobrej jakości dyski - oczywiście w „domowych” warunkach.

Nie spada liczba linii, tylko niektóre porty sata przestaną działać jeśli w odpowiednie sloty M2 będą wsadzone dyski.

to samo na stronie 14 instrukcji.

a na stronie 24 masz oznaczne na schemacie płyty który slot M2 to który w numeracji

1 polubienie

Np. tu, jaki masz procek?

The simple answer is yes. However, you may be limited in bandwidth because of the platform you’re running. The 10850K only has 20 PCIe 3.0 Lanes. 16 of them go to the top PCIe x16 slot and 4 to the chipset. Anything attached to the chipset will share those 4 lanes. This includes all SATA ports and you’re existing M.2 slots. Your motherboard has 3 x1 PCIe slots and 1 additional 16x slot that only supports x4 mode. These additional PCIe slots are attached to the chipset as well.
So yes, you could put a PCIe adapter with 1 additional NVME slot in your motherboard running at x4. Just keep in mind that all of these NVME drives are going to be running through your chipset which is limited to PCIe 3.0 x4 worth of bandwidth combined. They will show up as being PCIe 3.0 x4 but if you hit multiple drives hard consistently you will be bottlenecked by your chipsets bandwidth. If you’re not the type of user to do that then you’ll be fine.
This is kind of why the HEDT platform exists with ships like the 10980xe. These have about 48 PCIe lanes to distribute. They also support technologies like PCIe bifurcation. Bifurcation allows you to install a PCIe card that has 4 NVME slots and split an x16 slot so that all your drives get full bandwidth. Most desktop platforms don’t support this.

Can I install a 3rd M.2 slot for a NVMe SSD on a MSI Z490-A Pro ? : intel (reddit.com)

//na końcu pytanie
Dzięki, wyjaśniało się. marcin20000 wskazał mi dobry trop. Mój procesor obsługuje maksymalnie 16 linii PCI Express :sweat_smile:

Dobrze, że zakupiłem do 10 dni temu to mogę go jeszcze zwrócić…

specyfikacja mojego procka (i5-10600K): intel.pl/content/www/pl/pl/products/sku/199311/intel-core-i510600k-processor-12m-cache-up-to-4-80-ghz/specifications.html

ps. Czy dobrze rozumuje, że jeżeli chce mieć dwa te dyski + karte graficzną to moj procesor musi obsługiwać 3x16=48 lini?
pps. Po odłączeniu drugiego dysku i zrobieniu testu na pierwszym wydajność się nie poprawiła. Co jeszcze korzysta z PCI Express? mam podłączony teraz do płyty tylko dysk m2, procesor, 4 kości ram, przedni panel z usb, przysisk power, reset i diody.

cristal2

Skoro procesor obsługuje 16 linii, a posiadasz 3 gniazda, to masz w uproszczeniu następujące możliwości konfiguracji:

  1. Karta 8 linii, SSD 8 linii, trzecie gniazdo puste
  2. Karta 8 linii, SSD1 4 linie, SSD2 4 linie
  3. Karta 16 linii na pierwszym gnieździe, dwa gniazda puste i używasz SSD na SATA

NVME obsługuje tylko 4 linie. Większość płyt (95% dla zwykłych użytkowników) pozwala na podpięcie tyko jednego dysku SSD pod CPU. Innymi słowy jakbyś chciał mieć GPU i NVME podpięte pod CPU, to musi mieć 20 linii. Chyba tylko jedna płyta na Ryzeny obsługuje dwa dyski. Później są płyty workstation z Threadripperami i Xeonami.

W twoim wypadku i tak dysk jest podpięty pod chipset, bo masz procesor 10-tej generacji.
https://www.msi.com/blog/which-m2-slot-on-msi-z490-motherboard-supports-pcie-40

Czyli jeżeli dobrze rozumiem mam dwie opcje, jak bym zakupił procesor z 11 generacji co ma 20 lini pciE (nie ma z 24 :/):
*mógłbym cieszyc sie jednym dyskiem m.2 (4 linie) podpietym bezposrednio pod procesor + kartą graficzna (16 lini) tez podpieta pod procesor
*lub dwoma dyskami (2x4 linie = 8) spietymi w raid podpietymi pod procesor bez karty graficznej bo 8 lini nie wystarczy zeby działało to w pełnej predkosci
Dysk/i pracował by w pelnej predkosci (80%-90% deklarowanej przez producenta).
Dobrze rozumiem?

Neh. Raczej te dyski takie już są. Film po rusku, ale to mało istotne:

Prędkości są jak każdy widzi. Poza tym dysk się grzeje przy intensywnej pracy i zwalania, czyli wymaga radiatora.