Prędkość łącza a router - pomocy!

Witam! Niedawno przedłużyłem umowę z TP na usługę neostrada, dzięki czmu moja prędkość została zwiększona z 512 kbps (w praktyce dzięki promocjom 640 kbps) na 1024 kbps (w praktyce 1312 kbps). Posiadam w domu dwa komputery, więc korzystam z routera (poza tym modem neostrday nie chciał współpracować z systemem Vista). Router wykrywa nową prędkość, podaje ją w panelu administracyjnym routera i nawet testy prędkości łącza przeprowadzone na niezależnych stronach internetowych wskazują, że mam prędkość zgodną z podaną w umowie. Jednak zaobserwowałem, ze część stron (m.in. youtube) otwiera się wolniej, a ściąganie (zwłaszcza ze stron hostingujących pliki typu rapidshare) przebiega ze znacznie mniejszą prędkością - ok. 20 kBps, czyli ponad połowę wolniej niż przed zwiększeniem prędkości łącza. Czym może być to spowodowane? Co mogę zrobić, żeby to naprawić? Czy odisntalowanie i ponowne zainstalowanie oprogramowania routera załatwi sprawę? Bardzo proszę o pomoc!

P.S. Słyszałem o odblokowywaniu portów, jeśli korzytsa się z routera. Mam co do tego kilka pytań:

  1. Czy odblokowywanie portów dotyczy tylko P2P czy również ściągania bezpośredniego jak Rapidshare itp?

  2. Słyszałem, że zmniejsza to bezpieczeństo komputera. Czy to prawda?

  3. Czy odblokowanie portów może jakoś pomóc w rozwiązaniu mojego problemu?

Po pierwsze prędkości 1312/640 to te pokazywane przez router/modem. W rzeczywistości jest to jak w umowie 1024/512.

O ile nie masz konta premium to prędkościami rapidshare nie sugerowałbym się bo jest z nimi różnie. Odblokowanie portu nie pomoże bo jest on już odblokowany (idzie po http).