Prędkość Linuksa

Pewnie wielu z Was tak jak ja ma 2 systemy Linuksa i Windowsa

Chciałem zapytać jak jest u Was z wydajnością ?

Jak szybko działa wam Linuks i czy szybciej czy wolniej niż Windows?

pzdR

U mnie dużo szybciej działa linux (ubuntu 6.10+beryl) od windowsa XP. Ale to pewnie tylko dlatego, że na XP’ku mam nieźle naśmiecone ;]

To zaleźy jeszcze jaki ale u mnie Xubuntu 6.06 działa owiele szybciej

No a ja właśnie mam Ubuntu 7 i nie jest rewelacyjnie 2003 mi działa szybciej… Zastanawiam się nad instalacją Debiana przez sieć gdzie można wybrać tylko te pakiety które będą potrzebne. A może Gentoo ?

Może jednak da się skonfigurować jakoś Ubuntu żeby działało szybciej?

Ubuntu wolne nie jest, ale nie jest też demonem szybkości. W końcu pakiety w nim są kompilowane pod architekturę 386.

Radzę spróbować czegoś kompilowanego pod 686 (np. Arch), albo, jeżeli posiada ktoś procka 64-o bitowego czegoś kompilowanego własnie pod tą architekturę, a dopiero wtedy zobaczycie różnice w prędkości działania.

Ewentualnie postawcie sobie Gentoo.

Mój Arch chodzi minimalnie szybciej od XP (czas ładowania systemu zbliżony, czas odpalania aplikacji trochę szybszy na Archu, ale bez przesady, nie są to aż tak wielkie różnice)

Złączono Posta : 11.04.2007 (Sro) 12:57

Powyłączać zbędne usługi ładowane podczas startu systemu i działające później w tle.

U mnie ubuntu 6.10 [gnome] działa wiele szybciej niż win xp po totalnej optymalizacji :smiley: dlatego pozostaje przy ubuntu (czasem odpalam sobie środowisko graficzne xfce) bo system działa bardzo szybko :slight_smile:

Tylko Arch jest ? Czy mógł byś tutaj pokazać parę screenów z Twojego systemu ?

Niestety jeszcze nie posiadam…

Każdy tak mówi ale nikt nie poda konkretów… Mam ten BUM i opcji w nim co kot napłakał… W “Sesja” też mało… Gdzie szukać indziej ? Może jakiś lakoniczny opis usług ?

Złączono Posta : 11.04.2007 (Sro) 13:24

Rozwiń ta myśl :slight_smile:

O ile szybciej ?

Nie, jest tego cała masa. Polecam zajrzeć na Distrowatch.

A po co? Wygląda tak jak wcześniej wyglądał Slackware, identycznie może też wyglądać każde inne distro z KDE.

heh… co tu dużo mówić,ubuntu 6.10[gnome] działa wiele wiele szybciej,jeszcze ani razu mi się nie zawiesił,mogę sobie załączyć odtwarzacz muzyki,skype,kadu,mozille firefox,gimpa i wszystko dalej hula :slight_smile: a w windowsie xp po włączeniu samego skypa wszystko muliło ;/ ,niemówiąc o jakiej kolwiek zmianie wyglądu xp’eka ;/

xfce działa minimalnie szybciej od gnome,różnice widze tylko w uruchamianiu programów,bo przełączanie okien itp. działa tak samo szybko jak w gnome :slight_smile:

D@widoS chodziło mi o to jak ‘go’ przyspieszyłeś, co wyłączałeś ?

Tak wcześniej się Arch nazywał ? A jaką wersję Archa pobrać? 8 ?

Poszukam :slight_smile:

nic nie robiłem :smiley: sam z siebie tak szybko działa :slight_smile:

Nie, wcześniej używałem Slackware, ale przesiadłem sie na Archa. To dwie różne dystrybucje.

Zawsze najlepiej najnowszą (przynajmniej w większości dystrybucji).

Jeżeli jesteś początkujący, to zamiast Archa polecam Frugalware - chyba będzie trochę prostszy w instalacji i konfiguracji.

Wole 8 wersje :slight_smile:

Teraz przetestuje Arch 8, Debian 4 - ten mini co pobiera się ‘chciane’ pakiety, anie instaluje wszystko jak leci. Jeszcze Gentoo sprawdzę.

Coś jeszcze polecacie?

KateOS

Frugalware jest… zamotany ;]

Wiem bo uzywam. Wsumie z jego konfiguracja mialem wiecej problemow niz z Arch… (vide katalog /etc/sysconfig)

Ale ogolnie po skonfigurowaniu jak dla mnie szybszy od archa (bootowanie o 1 s szybsze przy dokladnie takich samych uslugach)

Z tych co mialem tez Arch (polecam dla sredniozaawansowanych, dość trudna instalacja ale da pozniej latwo i przyjemnie), Zenwalk, Kateos najwolniejszy to chyba suse.

Ja polecam Ubuntu :wink: Ale jedynie wersję Professional + instalacja wybranych pakietów :slight_smile:

zgadzam się,u mnie suse mulił że szkoda gadać ;/

Suse rzeczywiście mulisty. nieco szybsza jest Fedorka. Ubuntu szybsze od obu. co dziwne, wersja 6.10 Ubuntu bootuje mi się wyraźnie szybciej- jakieś 15 sekund) niż zachwalana na forach za szybkość 7.04(faza beta). mam wrażenie że 7-ka sprawdza aktualizacje zanim się zaloguję, bo natychmiast po zalogowaniu mam info. 6.10 bootuje się szybciej, za to info o aktualizacjach pojawia mi się po kilkunastu/kilkudziesięciu sekundach

U mnie Debian (wielu uważa że jest woolny) bootuje się 35s do kdm (wg mnie dobry wynik. Programy chodzą Szybko (kde).

Kiedy miałem windowsa to rzeczywiście bootował się dosyć szybko ale gdy np. Odrazu po ukazaniu się pulpitu chciałem włączyć FF to musiałem tak z minutę poczekać :confused:

Pewnien czas miałem slacka -bardzo szybkie bootowanie (poniżej 20s) Prędkość działania b. szybka.

Teraz do testów zainstalowałem jeszcze archa - boot 33s. Prędkość działania - tak subiektywnie to minimalnie wolniejszy od Slacka (jakichś dokładnych testów nie robiłem - takie było moje odczucie)

Kiedyś miałem jeszcze Fedore - boot nie mierzyłem ale był dosyć długi

Prędkość działania - wystarczająca

Na każdym distro używam kde

PS

Jeszcze miałem ubuntu - boot 45s - prędkość działania - lepiej niż fedora gorzej niż debian.

Ciekawe szybkie distro? Arch :smiley:

Jeszcze słyszałem coś o Crux ale nie testowałem więc się nie wypowiadam.

btw może zrobimy jakiś wątek o tuningu naszych Pingwinków?

Kto jes za?