Prędkość nagrywania na płyte CD-R?

Jaka jest zalecana prędkość nagrywania np. muzki, filmu czy danych na płyte CD-R ???

matel0011 nie ma reguły na to, generalnie przyjmuje się zasadę im wolniej tym lepiej, a szczególnie dotyczy to płyt audio odtwarznaych w stacjonarnych odtwarzaczach.

Wolniej nagrasz :arrow: będziesz miał mniej błędów 8)

generalnie płyta nie powinna być nagrywana z prędkością większą niż 24 w przypadku płyt cd-r, nawet jeżeli nagrywarka pozwala na więcej…

to po co w takim razie na płytach CD-R widnieje napis ze maksymalna predkosc nagrywania to 52x ? a jak sie sprawa ma w przypadku płyt DVD? mam np. plytke TDK DVD-RW 4x moge nagrywac z predkoscia 4X?

czym rozni sie płyta DVD+R od DVD-R??

Ja od niepamiętnych czasów nagrywam wszystko z prędkośćia 12x lub 24x i jeszcze nigdy nie zepsułem płyty a nagrywa sie na róz, nawet na te taniochy za 40 Gr

Wklep w szukajkę - wałkowane parokrotnie

DVD-R

DVD+R

młody15, płyty mogą być nagrywane np z prędkością 52x ale jest wtedy dużo większe prawdopodobieństwo że płyta będzie zawierała błędy… zalecana jest prędkość 24max bo wtedy masz 100% pewności że płyta będzie poprawnie nagrana… zalecana to nie znaczy że trzeba tak robić…

To może inaczej… zalecane jest nagrywanie maksymalnie z POŁOWĄ maksymalnej prędkości PŁYTY lub NAGRYWARKI (w zależności która jest niższa)

I tak,

  • jeśli płyta pozwala na nagrywanie 52X i nagrywarka 52X to nagrywamy 24X

  • jeśli płyta pozwala na nagrywanie 52X i nagrywarka 40X to nagrywamy 16-24X

  • jeśli płyta DVD pozwala na nagrywanie 16X i nagrywarka 16X to nagrywamy 8X

ok :slight_smile: dzieki wszystkim za odpowiedzi

Pozdro :wink: