Prędkość nagrywania płyt CD - LiteOn

Sprawa ma się tak. Przed formatowaniem dysku i stawianiem na nowo systemu, maksymalna prędkość nagrywania na moim LiteOn -ie to było 52x.

Teraz jest to w zależności od płyty:

Wgrałem sterowniki ASPI:

ef347790ad8970a7m.jpg

Jednak problem nadal występuje.

We właściwościach kanału IDE mam ustawiony tryb DMA. Lecz jedna rzecz mnie zastanawia. Który ma to być tryb? Póki co zostawiłem, aby BIOS decydował, jednak mogę to zmienić. Załączam screeny, aby było wiadomo o czym mowa:

5a62fd9167937379m.jpg

Po odznaczeniu pola Let BIOS select transfer mode mam do wyboru:

5fb75cbe92a00e5em.jpg

Być może coś w BIOS-ie jest źle ustawione? Napędy podpięte są tak:

MOBO - CD - DVD

Co może być powodem?

Wygląda że jest dobrze.

Ale trzeba było zostawić kontroler IDE na sterach systemowych XP.

Zmień stery do IDE na starsze/nowsze i próbuj.

Wobec tego uczyniłem tak:

b9573f9f58a5ed5cm.jpg

8e825742fc1920fem.jpg

c981bca7a6c862a2m.jpg

I nadal to samo.

Tu udałem się na stronę producenta i ściągnąłem najnowszy support do mojej płyty głównej, którą jest Abit NF7 v.2. Zainstalowałem. Screeny są takie, jak w 1 poście. Sytuacja nie zmieniła się. Cały czas jest tak samo.

CD-RW jest na Master, DVD-RW jest na Slave.

W BIOS-ie ustawienia są na Auto, natomiast:

IDE Prefetch Mode - Enable

IDE Bud Master - Disable

Zastanawiam się, czemu po zmianie rodzaju płyty CD zmienia się prędkość. Co jeszcze mogę pokazać, to odczyt z Nero Info Tool:

d1bc8bf9c5d87093m.jpg

baf77bb5c1b9e157m.jpg

Czy jest możliwe, że przez rodzaj płyty (jest to podwójnie zabezpieczona crystal super azo) maksymalna prędkość nagrania jest tylko x40? Na płycie CD jest napisane x52…

Ale różnica będzie znikoma… więc nie wiem czy opłaca się wogóle walczyć o przyspieszenie :stuck_out_tongue:

:placze:

Chciałem powiedzieć, że wgrałem sterowniki Force ASPI - teraz wszystkie pliki są jednakowe i najnowsze. Jednak nadal jest jak było.

Bardziej interesuje mnie, czemu nie mogę wykorzystać maximum, co oferuje mi nagrywarka. Czy coś się zepsuło albo co się przestawiło. :wink:

Spróbuj usunąć sprzęt(panel sterowania) oraz wszelkie sterowniki do tej nagrywarki.

Zainstaluj od początku napęd tak żeby system wykrył go jako nowe urządzenie.

Następnie install najnowszy soft i zobacz w ustawieniach w jakimś programie(np. Nero Express) czy możesz ustawić max speed.

Zrobiłem. Niestety nie mogę ustawić max. speed.

Przeinstalowałem Nero OEM Suite - również nic się nie zmieniło.

BTW

Nagrywarka działa na max. swoich możliwości, czyli nagrywanie x16.

Zastanawia mnie jeszcze opis pól.

DMA 33 dla CD-RW oraz DMA 66 dla DVD-RW.

Rozumiem, że większy transfer na taśmie jest przydzielony dla DVD, ale to bez sensu… :?

Max transfer dla napędów CD/DVD to ATA33,czyli 33 MB/s.

Problemem dalej może być:

  • problem współpracy nowej płyty z napędami

  • problem współpracy napędów na jednej taśmie

  • oczywiście taśma sygnałowa nowa i najlepiej 80 żyłowa

  • uszkodzony napęd - sprawdzić na innym kompie

  • kiepskie nośniki - nie patrz na opis na nich,bo często automatyka napędu i tak sama dobiera parametry do zapisu i często zmniejsza dostępne prędkości nagrywania.

  • aktualizacja firmware napędu

  • aktualizacja biosu płyty

  • sprawdź jak się zachowuje napęd DVD sam na taśmie.

Taśma jest nowa, okrągła ekranowana, 80 żyłowa.

Jest na gwarancji - sprawdzałem i działa. Problem pojawił się po formacie i zmianie płyty, wcześniej było ok. Stąd moje przypuszczenia co do braku sterowników i błędnych ustawień w BIOS-ie.

Sądziłem, że Verbatim jest dobrą firmą. Mam tu prędkość x40 a dla Benq mam x48.

Z napędem DVD wszystko jest ok. Wczoraj wpakowałem mu płytę DVD-R+ i max. co moge ustawić to x16, czyli to maksymalnie obsługuje nagrywarka.

Problem występuje z napędem CD-RW.

Może źle podpięte? CD-RW mam na master i w środku, a na końcu taśmy DVD-RW i slave.

Płyta również nie jest taka stara, trzeba będzie pomyśleć. Do tego Abita jest masę overclockerskich BIOS-ów, a ja wolałbym jednak wersję od producenta.

Zrobiłem tak.

Wypiąłem napęd DVD-RW, zostawiłem na środkowej wtyczce CD-RW. Później wpiąłem CD-RW na ostatnią wtyczkę. Zworka cały czas na Master i tak był wykrywany. Nic się nie zmieniło.

A oto screeno-relacja z nagrywania.

Przedmiot: xubuntu w wesji 6.06 - desktop - wielkość pliku 685,314 MB

Nośnik: Verbatim Super Azo Crystal x52 DL+

I ruszamy

99c6dc95729c5ddem.jpg

f42b1d3ebdc2a932m.jpg

700111122a83dcecm.jpg

36916cab1d0b48b6m.jpg

3c0b465fe988d368m.jpg

4e49d05305d6ae7fm.jpg

aa26ac0d05f332bdm.jpg

Nagrywanie przy zaznaczonej prędkości x32 trwało 2 minuty i 58 sekund - przewidywany czas to było 3 minuty i 26 sekund. Nie wiem natomiast, bo nie pamiętam, ile trwa nagrywanie przy prędkości x52 całej płyty. Czy ktoś ma jakieś porównanie?

Może to Nero źle czyta prędkości płyt?

Bez płyty max prędkość to 52x (na szarym tle):

00566eead39f0765m.jpg

Zainstalowałem Alcohol 120% - triala.

Odczyt bez płyty CD:

bdf5e241e67c75c9m.jpg

Odczyt z płytą CD:

27850daa2492cc87m.jpg

Taki mam wybór, gdy chcę nagrać obraz (z płytą w napędzie):

599d18d7abe5c0f5m.jpg

Mimo ustawienia 52x, po rozpoczęciu nagrywania - Alcohol nagrywał z prędkością 40x, czyli max co mi dawał Nero…

O taki komunikat dostaje:

0e88d1e8426f41b3m.jpg

Jeśli DVD pracuje na max,to raczej system,nero jest w porządku,pozostaje napęd,nośnik,ustawienie na taśmie (konflikt).

Daj tak :

II kanał IDE napęd DVD zworka Master i ostatnia wtyczka,napęd CDRW zworka Slave i środkowa wtyczka.

Spróbuj jak napęd CDRW jest sam na taśmie.

Spróbuj na innym nośniku - nie patrz że Verbatim.

I to co pisałem - aktualizacja firmware i biosu płyty.

Upgrade firmware’u nagrywarki zostało wykonane do najnowszej wersji.

Nic się nie zmieniło - dalej jest tak samo.

Dla Benq - mam prędkość x48.

Po zmianie zworek również jest to samo.

Czyli jedyne, czego nie zrobiłem, to upgrade BIOS-u płyty…

:hmmm:

Albo znajdę kogoś z nagrywarką i poproszę o wypalenie czegoś na tej płycie, zobaczę jaka prędkość. Ale jednak 52/32/52 powinno działać.

A jeśli upgrade BIOS-u nie pomoże, to już nie wiem, co tu może pomóc.

Zostawisz jak jest,niewielka strata - ja na nośnikach CD nigdy nie nagrywam wyżej niż x 32.

Ja też… :wink:

squeet jaka to wersja Nero? Ja z 7 miąłem kilka problemów, dlatego zostałem przy 6.

No ja nagrywam zawsze x32, żeby uzyskać pewność nagrania i przedłużyć żywotność nagrywarki.

Tylko sądziłem, że coś jest nie tak, skoro było dobrze a jest źle…

To jest to, co dołączają do nagrywarek w sklepach, Nero OEM Suite 6.6.

Ale w Alcoholu jest to samo.

Screeny wyżej.