Prędkość odczytu z dysku zewnętrznego spada do 0

Kiedy podłączam dysk zewnętrzny do przedniego portu USB (USB 3.1 Gen1), prędkość odczytu z tego dysku spada do 0 kb/s. Objawia się to tym, że kiedy kopiuje z tego dysku na pulpit szybkość kopiowania co chwila spada do 0 po czym na kilka sekund wraca do normalnego poziomu po czym znowu spada. Sprawdziłem w programie HD Tune Pro i prędkość zapisu jest w porządku. Kiedy podłączę dysk do innego portu USB (np. z tyłu komputera), wówczas zarówno odczyt jak i zapis jest w porządku. Poprawiłem więc kabel USB z przedniego panelu (do MOBO) ale wszystko jest w porządku i nie widać żadnych problemów. Co ciekawe zaraz po podłączeniu dysku wyczuwam pewien chwilowy lag (opóźnienie) na myszce (jest podłączona z tyłu). Płyta AsRock Fatal1ty B450 Gaming K4. Obudowa SilentiumPC Signum SG1 TG Pure Black (SPC230). System Windows 10 x 64 Pro. Antywirus Windows Defender. Mam najnowsze sterowniki i UEFI. Czy ktoś wie co może być przyczyną tego problemu?

Przyczyna, dysk musi mieć osobne zasilanie.

1 polubienie

Dysk nie posiada osobnego zasilania: https://www.morele.net/dysk-zewnetrzny-toshiba-canvio-basics-500gb-hdtb305ek3aa-695900/

Chodzi o podpięcie np. przez aktywnego huba USB (zasilacz podpina się do huba).

W takim razie dlaczego w innych portach działa ok? Za niskie zasilanie w przednim USB?

Tak. Podobny problem jest w laptopach.

1 polubienie

Potwierdzam, przednie USB często dają “mniejszy prąd”.