Predkosc pamieci a magistrali procesora

  • jeśli prędkość FSB to 1333 MHz, jaka pamięć będzie odpowiednia czy DDR2 800MHz PC2 6400(rozumiem ze w dualu będzie to 1600 MHz) będzie dobra i jaki powinien być stosunek tych prędkości 1:1? Procesor Q9400, jeśli ktoś mógłby wytłumaczyć te zależności.

bo rozumiem ze jeśli FSB przy częstotliwości 1333Mhz osiąga 10.6gb/s, natomiast przepustowość pamięci DDR2 800Mhz wynosi 6400mb/s, czyli w dualu 12.8gb/s?

W takim wypadku pamięć nie będzie do końca wykorzystana i będzie zwalniała do prędkości 10.6gb/s?

i żeby optymalnie wykorzystać pamięć wystarczyło by DDR2 PC2 5300 co daje 10.6gb/s (czyli1:1), czy tak?

Witam!

Od kiedy to się w dualu dodaje prędkości?

Po pierwsze to przy szynie 1333MHz FSB wynosi 333, a dla pamięci 800MHz taktowanie wynosi 400MHz, żeby to było 1:1 to musisz FSB procesora dać na 400 czyli 1600MHz i pamięci na 400 czyli 800MHz.

Jeśli pozostaniesz przy FSB 333 czyli 1333MHz to pamięci muszą być też 333 czyli 667MHz.

Możesz też ustawić RATIO w stosunku innym, niż 1:1 - wtedy procesor może być na 333(1333), a pamięci na 400(800).

dzięki, pomogło:)

  • jakie ratio jest optymalne, zalecane?

  • czy dobrze rozumiem ze jeśli chciałbym podnieść prędkość procesora na 400(1600Mhz) jest to równoznaczne z podkręcaniem, czyli podwyższaniem mnożnika w biosie?

Witam!

Nie, nie jest to jednoznaczne z podniesieniem mnożnika, wręcz mnożnik wtedy powinieneś zmniejszyć…

Przykładowo

FSB 333, mnożnik 9 daje 3GHz

FSB 400, mnożnik 9 daje już 3,6GHz, żeby dalej mieć ~3GHz musisz ustawić mnożnik na 8 (3,2GHz) lub 7 (2,8GHz), no chyba, że masz z połówkami 7,5 (3GHz).

Nie ma zalecanego RATIO, musisz sam sprawdzić co będzie najbardziej optymalne… logicznie najlepiej jest 1:1, ale jak masz szybkie pamięci to nie da rady ustawić 1:1, albo trzeba bardzo dużo wycisnąć z mostka północnego - np FSB na poziomie 500 przy pamięciach 1066MHz - a to nie na każdej płycie jest możliwe.

Ja mam teraz FSB na 400 mnożnik 8, a pamięci na 1000MHz przy stosunku 4:5. Mógłbym dać FSB na 500 i mieć 1:1, ale wtedy procek by mi śmigał na 4GHz - już miałem tak ustawione, ale póki co nie potrzebuję takiej wydajności i wróciłem do starszych ustawień.

HateToFeel , na forum używamy polskich znaków (ż, ź, ć, ą, ś itp.). Korzystając z przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Mam jeszcze pytanko.

Rozważam tak czysto teoretycznie, bo już mi się wszystko myli:), a wiec:

  • żebym miał w moim przypadku (sreen poniżej) stosunek 1:1 co musiałbym zrobić, rozumiem ze FSB jest nie zmienne i te 166MHz to jest max. co da się wyciągnąć z tej płyty, w tej chwili jest ustawione x6 (max. x13) , żeby mieć szybszy FSB tylko wymiana płyty pomoże, podkręcanie mnożnika spowoduje tylko większe prędkości pracy procesora, a dokładniej jego taktowania, FSB pozostanie bez zmian, czy tak?, czy to oznacza ze procesor pracuje, w tej chwili, na połowie możliwości? Bo dopiero 166MHz x13 daje 2,16GHz

  • czy ten stosunek w tej chwili 10:5 jest równoznaczny z 2:1?

  • czy wiesz może jak odblokować ukryty ustawienia BIOS’u , tak żeby zmienić mnożnik (laptop Dell)

mam nadzieje ze za bardzo nie namieszałem.

ScreenShot001.jpg

Hej!

FSB jest zmienne, możesz je podnosić, ale jeśli to laptop to zbytnio nic nie wyciśniesz :frowning:

ps. mnożnik skacze na x13 jak jest procek obciążony, w normalnej pracy leci na x6, żeby oszczędzać energię.