Prędkość pobierania gier na GOG i Origin

Mam światłowód - prędkość pobierania ponad 600 Mb/s. Dlaczego na platformach GOG Galaxy i Origin prędkość pobierania to max 30 MB/s? Czy to jest normalne? Po co mi światłowód 600 Mb/s czy 1Gb/s jeśli nigdzie tego nie wykorzystamy w praktyce?

30 MB to inaczej 8*30=240 Mb/s

Sam serwer galaxy może ograniczać prędkość przesyłu. Dla mnie nie ma tu żadnego problemu. Dlaczego potrzebny Ci taki internet? bo możesz w trakcie pobierania oglądać youtuba, pobierać z innej platformy, korzystać normalnie z internetu i oglądać netlixa

Dodatkowo przy szybkich pobieraniach czasem możesz być limitowany przez procesor lub prędkość dysku

Zwykle jesteś limitowany.Nawet jak masz szybkie łącze pobierana gra musi być zapisywana na dysk.A ten jest używany przez system,itd.Szybki internet za kilka lat będzie konieczny.TV UHD,itd.Przy słabym łączu masz artefakty,freezy,gubienie klatek,przerwy.Film nie odtworzy się płynnie.Dodatkowo w domu możesz mieć 3,4 urządzenia korzystające z tego samego łącza.

30 MB/s na 600Mb/s w GOG czy Origin to bardzo dobry wynik.
Nie wiem jak w GOG/Origin, ale w niektórych launcherach cały proces pokazuje się jako „pobieranie” a w tym czasie jest również przeprowadzana instalacja (rozpakowywanie) co może czasami błędnie sugerować słabą prędkość pobierania.

Raczej MB/s lub MiB/s.

Fakt, że 600Mb/s dziś trudno wykorzystać przy pomocy jednego stanowiska, ale jak w domu jest kilka komputerów to już wszystkie one mogą jednocześnie korzystać z maksymalnych prędkości jakie udaje się wycisnąć z różnych serwisów.

Jednym słowem komfort użytkowania nie spada, nawet jak kilka komputerów i urządzeń w domu intensywnie eksploatuje Internet.

Do czego jeszcze? Duża prędkość pobierania często oznacza sporą prędkość wysyłania a to może być znaczące dla ludzi pracujących na dużych plikach, gdy jest potrzeba szybkiego udostępniania ich w sieci.

Tak, to jest w pełni normalne. Optymalizuje się ruch sieciowy tak, aby jak najwięcej osób mogło korzystać z usług. Wyobraź sobie, że jest 1000 gagadków chcących pobrać gry z pełną prędkością łącza. Jakie łącze musiałaby mieć serwerownia takiego Origin czy GOG, żeby to dało radę?

Jednak ograniczenie do 30 MB/s nie jest wszędzie, wszystko zależy od możliwości usługodawcy. Steam z pewnością pozwala na dużo więcej na przykład, jednak ich serwerownie to zupełnie inna skala w porównaniu do GOGa, który jest stosunkowo małym sklepem i zwyczajnie nie potrzebuje dostępu do takiego łącza.

Zarówno GOG, jak i Origin nie korzystają z własnych serwerowni, a są klientami największych na świecie dostawców sieci CDN.
Nie interesuje ich ograniczanie prędkości, bo po prostu płacą za każdy transferowany przez ich klientów GB, niezależnie od tego jak szybko został przesłany.
Steam działa hybrydowo, ma trochę własnej infrastruktury, ale korzysta też z dostawców.

Wszystko więc zależy od tego, czy „rura” między Tobą a serwerami wyrabia oraz od sprzętu (Steam mocno kompresuje treści i wypakowuje w locie przy pobieraniu)
Wcale nie ma odgórnego limitu na pobieranie na tych platformach, da się pobierać szybciej od 30MB/s:
Origin
orig

Steam
steam

Gog
gog

Tak to fakt, serwerownia może dawać 100MB/s ale jak trasa pomiędzy serwerownią a naszym dostawcą Internetu nie ma takiej przepustowości to będziemy mieli mniej. Może to się zmieniać w różnych godzinach. Tak więc możliwości, przez które transfer jest niższy, jest wiele.

+zawsze może być dodatkowo obniżone jeżeli masz kiepskie połączenie PC router. Czy to po wifi czy jak jest coś nie tak z kablem.