Prędkość pobierania

Dzień dobry.
Mam internet od dostawcy UPC. Na umowie jest napisane, iż szybkość pobierania będzie wynosiła 150 mb/s. Ok, tego się nie czepiam, bo wiem, że serwery mają swoje ograniczniki, by ich nie przeciążyć i nie będzie pobierało mi gier, czy aplikacji z taką prędkością. Wyczytałem w internecie, iż aby sprawdzić z jaką prędkością będzie pobierało przy tych ogranicznikach, okazało się, że powinno wynosić 30 mb/s. Problem w tym, że na platformach takich jak Steam, Origin, czy Epic Games prędkość rzadko dochodzi do 5 mb/s, co dopiero mówić o chociażby 10. Próbowałem już różnych rzeczy. Czytałem o tym i odpowiedzią często było, iż są to te wcześniej wspomniane ograniczniki i że trzeba sprawdzić na stronie speedtest. Próbowałem też zwiększać priorytet procesu w menedżerze zadań w Windows’ie, ale to przyspieszało o maks. 0,5 mb/s, a czasami wprowadzało pobieranie w takie “wahania”, że nawet wydłużało jego czas. Nie mam kompletnie pojęcia co robić, bo jest to dosyć irytujące, skoro widzę, że moi znajomi mają tego samego dostawcę, a pobierają dwa razy szybciej. Proszę o pomoc.
Z góry dziękuję.

Sprawdź prędkość na stronie:

Jaki masz sprzęt,może router jest Fast ethernet zamiast Giga,ile masz podłączonych urządzeń,ile osób korzysta.W umowie zapewne masz do 150Mbit/s.

Mb/s - To megabit
MB/s - to megabajt
Megabity dzielisz przez 8 i wychodzi megabajty
Dużo tych zależności jest. Router, karta sieciowa, dyski, menadżer pobierania plików, serwer z którego ściągasz itp.
Zainstaluj pingplotter, na podstawie wahań pingu będzie można mniej więcej ocenić jakość połączenia