Prędkość SATA - jak to z nią jest?


(adam749) #1

Na dysku mam napisane SATA 3GB/s, czyli o ile się nie mylę transfer powinien być 3gb/s, a jak wezmę go na test np: w HD Tune to mam ok 100mb/s. Jak to z tym jest??


(Technik Elektro) #2

(MaRa) #3

3Gb/s to prędkość interfejsu, nie ma wiele wspólnego z prędkością odczytu lub zapisu.


(adam749) #4

A ja tam nie mam żadnej zworki włożonej.

PS.Na testach te dyski samsung HD642JJ mają transfer 120mb/s, a u mnie jest 100mb/s


(MaRa) #5

3Gb/s (gigabity, nie gigabajty, bajt to 8 bitów) to 384MB/s (w bajtach), to maksymalna teoretyczna przepustowość interfejsu SATA2, dla SATA jest o połowę mniej, czyli 192MB/s. Rzeczywiste dyski mają 100-150MB/s (starsze miały <100MB/s), jest to ograniczone wydajnością mechaniki, fragmentacją plików, rodzajem plików (małe, duże), prędkością obrotową, miejscem położenia pliku (bliżej środka dysku czy bliżej krańca), rodzajem zapisu (prostopadły czy równoległy) itd.

Małe m to mili, duże M to mega, małe b to bit, duże B to bajt, czyli 8 bitów. Małe s to sekunda, suże S to Siemens. Mała czy duża literka to różnica.


(Technik Elektro) #6

jak już poruszasz temat wydajności to zapomniałeś opisać macierzy RAID ;> tutaj średni odczyt choćby w raid 0 są wyższe :P.


(PaPuX) #7

MAX o 30%


(Technik Elektro) #8

http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/W ... J-881.html


(adam749) #9

A dlaczego jak nic nie było na dysku to wykres w HD tune był prosty tzn. było te 100mb/s i spadało, a teraz jak przekopiowałem pliki ze starych na ten nowy i podzieliłem go na 4 partycje w tym systemowa, na której jest Vita to wykres teraz tak wygląda:

hdtuneac7.th.jpgthpix.gif

A transfer jak kopiuje pliki z partycji na partycje wynosi ok 30-40mb/s??


(Adalbert) #10

Może masz coś w tle uruchomione (indeksowanie, antywirus itp) i to ten program zaburza benchmark (pomijając zwyczajną pracę systemu, jeżeli jest zainstalowany na tym dysku)?