Prędkości sieci w standardach 802.11 b/g

Witam,

To mój pierwszy post na forum zatem witam wtórnie :smiley:

Do rejestracji skłoniła mnie jedna sprawa. Ostatnio zacząłem interesować się sieciami bezprzewodowymi, kupiłem nawet książkę o sieciach.

Wiem, że 802.11 “b” ma maksymalnie 11M/s, a 802.11 “g” maksymalnie 54 M/s. Innych standardów jak “n” nie biorę pod uwagę bo to chyba nieliczni mają.

No i teraz ciekawa sprawa. Odpaliłem sobie sniffera na systemie Linux Ubuntu 10.4 (trochę mi zajęła jego konfiguracja :oops: ) i gdy wyszedłem na balkon znalazłem może 20 sieci. Później patrzę na log i tam widzę - 11 M/s, 22M/s nawet 36 i gdzieś na końcu 54M/s.

Domyślam się, że ma znaczenie ilość przeszkód od routera do klienta oraz odległość. Jak jednak wytłumaczyć to jeżeli dana sieć znajduje się blisko i ma tylko 22M/s (sąsiad)? Czy może być tak, że na papierku sieć działa w standardzie 802.11 “g” a wyciąga max 36 M/s? Czy może być tak, że użytkownicy mają złe ustawienia sprzętu i działa on inaczej niż powinien? Może ktoś mi to wytłumaczyć?

Pozdrawiam serdecznie!

Berek8 ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Ok, poprawiłem :slight_smile: Masz rację, zły tytuł podałem

Dodane 07.08.2010 (So) 21:19

Ok, dzięki za odpowiedź. Jeszcze tak gwoli upewnienia się - nawet jeżeli do danej sieci podpięty jest tylko jeden komputer to prędkość z jaką pracuje sieć może wynieść 36Mb/s (zakładając pomiar snifferem nawet metr od routera)?

Nie kumam, jak pisałem powyższą odp to ktoś mi udzielił odpowiedzi, która teraz zniknęła :expressionless:

Wynikało z niej, że 54Mb/s to maksymalna wartość i niższe też mogą się pojawiać.

W każdym urządzeniu można ustawiać z jaka prędkością ma ono działać. W standardzie G powinieneś wyciągnąć około 22Mbps realnego transferu.

wifip.jpg

Oooo super! O to mi właśnie chodziło. Zatem to nie jest nic dziwnego, że ktoś ma prędkość sieci ustawioną jako 36 Mb/s, posiadając standard “g”?

Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło. Ostatnio czytałem taki oto raporcik http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=616

Jest tam jeden wykres dotyczący prędkości. Rozumiem, że sieci pracujących w standardzie “b” było około 23%, a reszta to standard "g’ z tym, że ludzie mogą mieć przestarzały sprzęt nie pozwalający w pełni wykorzystać tego “g” lub mają złe ustawienia, zgadza się? Zadaję tyle pytań, bo zdziwiłem się, że teoretycznie 2 standardy są w PL używane :slight_smile: a w praktyce znalazłem więcej. Tego typu badań co powyższe w internecie znalazłem więcej, nie tylko kaspierskiego.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za odpowiedź.