Preoblem z uruchomieniem po wymianie dysku

Byłem u kolegi wymienić się filmami. Podłączyliśmy dysk mój i jego. Po skończonej ‘operacji’ przyiosłem dysk do domu i podłączyłem jak zwykle do komputera. Uruchamiając linux’a otrzymałem komunikat:

[...]

Mounting root filesystem

mount: error 6 mounting ext3

flags defaults

[...]

Freeing unused kernel memory: 272k freed

[...]

Kernel panic: No init found.

Try pasing init = option to kernel

I system się nie uruchamia.

Prosze o pomoc.

Chyba uszkodzeniu uległ sektor rozruchowy.

Ściągasz dyskietke startową: http://www.mirrors.org/archived_softwar … ot98se.exe

Wchodzisz za jej pośrednictwem w dosa(musisz w biosie ustawić aby uruchamiał jako pierwszą “Floopy”) gdy już wejdziesz w dosa, wpisujesz fdisk /mbr naciskasz enter i resetujesz komputer.

Obawiam się, że nie.

Włącza się okno wyboru systemów, włącza się windows, tylko w czasie ładowanie linuxa ten error się wyświetla.

No tak. Kernel panic

Grub nie może znaleźć jądra i initrd. Sprawdź (w jakimś LiveCD albo w Total Commanderze) zawartość katalogu /boot.

Możesz też uruchomić system z płyty instalacyjnej i wybrać naprawę systemu.

Ale tam jest tylko intall or upgrade lub help :expressionless:

Nie ma tam opcji naprawy … :frowning:

A jaki to system?

Skoro rzeczywiście nie ma opcji naprawy, trzeba uruchomić komputer np. z Knoppiksem, sprawdzić zawartość /boot i ręcznie przywrócić GRUBA w sektorze rozruchowym (jeśli w pliku konfiguracyjnym grub.conf brakuje jakichs wpisów albo są niedokładne).

Oto zawartość boot:

boot1se.jpg

A to grub:

grub9qn.jpg

I proszę Cię wytłumacz mi to dokładnie bo mam linuksa od tygodnia i jestem cienki … :slight_smile:

Jedno wielkie UPDATE

Masz LILO a nie Gruba!

Musisz więc tylko przywrócić tego menedżera.

Poczytaj