Preparing to boot - komputer nie chce się uruchomić

Witajcie, mam taki problem z komputerem Fujitsu Esprimo (stacjonarny),

podczas uruchamiania zatrzymuje się nad Preparing to boot i zero reakcji, czekalem kilka minut.

Jest to zaraz po starcie, po wciśnięciu odojętnie którego F1-F12

włącza się System Console i mam taki wynik:

Phonix TrustedCore DeskTop


Intel Core 2 CPU 6320

1 Processors Detected

TCG is enabled

3063 M System RAM Passed

4096 KB cache

System BIOS Shadowed

Video BIOS Shadowed

Fixed Disc O: ST 325082

ATAPI CD-ROM - HL-DT—

Mouse Initialied

Event Log Messages enter Setup to view

Warning

ERROR

02BO: Diskette drive A error

Jeszcze wczoraj nie było tego błędu o stacji dyskietek - ważne - nie ma w kompie stacji dyskietek i nigdy nie było.

Dysk jest ok bo włożyłem wczoraj do innego takiego samego komputera i normalnie się włączył.

 

Jakieś sugestie ?

Próbowałeś podczas startu od razu pukać w klawisz F2? Chodzi o wejście do “czystego” BIOSu. Jeśli to się uda, to w BIOSie > zakladka Exit i tam wybrać pozycję Setup Default (lub podobnie) > Enter, potwierdzić zmiany i zrestartować komputer.

Właśnie nie da rady, po wciśnięciu mam od razu System Console i więcej nic nie da się zrobić.

“Log” który zamieściłeś mówi że jest problem ze stacją dyskietek lub innym archaicznym urządzeniem. Jeśli takowe jest, spróbuj je odłączyć i sprawdzić czy problem nadal występuje.

 

Edit: Nie doczytałem informacji o tym że posiadasz stacji dyskietek. Nie mniej spróbuj przepiąć dysk do innego portu oraz odłącz cd-rom. Z jakich portów korzystają oba urządzenia?

Można jeszcze wymienić klawiaturę, jeśli jest na USB, na taką z wtykiem okrągłym PS2 i ponowić procedurę.

Właśnie odłączalem już dysk i cdrom i nadal wejść do biosu nie mogę, dziwne, już nie wiem co to może być, co jeszcze sugerujecie?

Klawiaturę też już podłączalem pod ps2.

A reset biosu przez zworki na płycie lub wyjęcie baterii podtrzymującej jego ustawienia?

Bateria już wyciągana i zero rezultatu, zworek nie sprawdzałem bo nie wiem gdzie są na tej płycie.

Możesz podać pełną nazwę komputera? Z tej serii jest pełno modeli a chciałbym poszukać jakiś informacji w internecie ale nie wiem na temat którego komputera.

Jasne, ESPRIMO E5915 IQ965

Niestety, nie mogę znaleźć żadnych informacji o tym jak się dostać do biosu na twoim komputerze. Nawet instrukcji do płyty głównej nigdzie nie ma… Masz pewność że wciskasz odpowiedni klawisz żeby wejść do biosu? Wyświetla się na początku coś oprócz tej “konsoli”?

Wyświetla się info że można wejść do ustawień od F2 do F8 czy tam 12 ale bez różnicy który się naciśnie to jest to samo -> System Console i na tym koniec.

Nie sprawdziłem najoczywistszej opcji czyli co oznacza podany kod błędu. Prawdopodobnie jest to padnięta właśnie bateria CMOS (ta którą kazałem wyjąć). To ona powoduje błędy przez co nie można uruchomić systemu. Wyciągnij baterię, sprawdź czy styki i bateria nie zaśniedziały. Spisz też parametry które powinny być “wyryte” na baterii bo prawdopodobnie będziesz musiał kupić nową.

Doczytałem się w instrukcji Twojego komputera, że jeśli zainstalowana jest tzw. Consola Phoenix, to po jej uruchomieniu prze F4 należy podwójnie kliknąć na symbol pn. System Setup i nastąpi otwarcie się BIOSu. Musisz przećwiczyć!

Wymieniałęm baterię na inną (z takiego samego zestawu) i jest to samo.

W którym momencie mam kliknąć F4? Bo włączalem chyba w każdym i bez rezultatu.

Ba! To jest pytanie. W instrukcji też nie pisze! Nie mam pomysłu.

Próbowałem chyba w każdym, bez rezultatu. Co za komp…

Wciskaj bez przerwy f4 i może wskoczy. Od włączenia kompa wciskaj przycisk i może przejdzie dalej.