Prime - wyłącza się

Ok… wylaczyć i znów test ze wszystkimi pamięciami ?

@anon17641694 XMP wyłączyłem, zapisałem i odpaliłem test.

Widzę, że nadal testuje XMP 2998MHz…

Może memtest tak pokazuje. Upewnij się, że w BIOS pamięci są ustawione na standardowe prędkości (bez XMP).

Tak, jest na 100% wyłączony XMP.

Test jest obecnie na tym samym miejscu co wcześniej (58% i 29%) błędów brak. Ale może testuje akurat te nowe pamięci RAM?

Tak pobocznie zapytam.
RAM mam 3000MHz i nie będę mógł z tego korzystać? Bo ręczne podkręcanie nie jest dla mnie, a chciałbym wykorzystać to co producent RAMu daje.

Na razie przetestuj wszystkie pamięci. Potem będziesz zastanawiać się nad XMP.

Testuje się już ~17minut i dopiero 66% pass 1/4. Czyli poczekam ~1:30h

Swoją drogą ciekawe czy negatywnie wpłynie dużo niższy MHz RAMu na render filmów w Davinci. Nic innego niż Davinci, czasami CS:GO i przeglądarka mnie nie interesuje.

Widocznie jest uszkodzony. Ram jest na gwarancji?

Tak, wpłynie negatywnie na wydajność, ale nie wiem na ile będzie to zauważalne.

Zbyt daleko idące wnioski. Nie zawsze płyty i pamięci współpracują ze sobą na 100%. Po to producenci płyt wypuszczają informacje zawarte w OVL, żeby dobrać odpowiednie kości.

DS3H ma moje RAMy na liście kompatybilnych. Skąd mam wiedzieć, która kość uszkodzona?

Memtest86 robi się już ponad 1h i jeszcze siedzi na “Pass 1 / 4”. Muszę czekać aż przejdzie wszystkie 4 ?

Przeważnie jak pamięć nie współpracuje z płytą to w ogóle jest niewidoczny, albo komputer wiesza się już na samym starcie.

Skoro byłby niekompatybilny to zarówno na 3000 MHz i na 2666 MHz byłyby błędy.

Memtest86 robi się już ponad 1h i jeszcze siedzi na “Pass 1 / 4”. Muszę czekać aż przejdzie wszystkie 4 ?

Zależy od Ciebie.

Mnie ciekawi na przykład jakby się zachował na 3000 MHz ale ustawiając CL17 zamiast CL16. Jeśli wtedy przeszedłby bez błędów nie byłoby dużego spadku wydajności.

Mam takie dwie maszyny, które sypią błędami na 3200, a na 2133 idą bez zająknięcia. Sprzęt jest OK.

@Niejakimaks test powinien dobiec do końca, wtedy dostaniesz info tego typu:

No może, nie spotkałem się z tym.

Bywa tak, że RAM obsadzony w połowie banków idzie na pełnej prędkości. A we wszystkich nie chce. To zapewne jest i u mnie i u @Niejakimaks. Na razie pozostaje sprawdzić, czy RAM w ogóle jest sprawny. Potem można kombinować z timingami.

DS3H oficjalnie obsługuje 2933 MHz a nie 3000 MHz. Może o to chodzi?

Jak sobie spojrzysz w specyfikacje różnych płyt pod ryzeny 2-gen, to zauważysz, że niektórzy producenci piszą, że po obsadzeniu 4 slotów gwarantowane prędkości pracy modułów będą niższe niż dla konfiguracji z dwoma modułami.

Jeżeli są problemy na 3000MHz to należy zmniejszyć częstotliwość do momentu aż będzie stabilnie.
1-2h pracy memtest mogą nie wystarczyć do stwierdzenia czy wszystko działa ok.

Proponuje ustawić na 2800MHz i testować dalej.

Narazie niech ten test dojdzie do końca (jeszcze z 2h 30min), aby upewnić się, że ramy są dobre na bazowych MHz.
Potem wyrenderuję parę filmów w Davinci i może problem z jego nagłym zamykaniem zniknie.

Potem ustawię ~2800Mhz i muszę poczytać jakie timingi ustawić i napięcie. Dziwi mnie, że nie działa na 3000MHz jak producent podaje.
Czyli lepiej byłoby kupić tańsze 2400MHz.

Test trwał prawie 8 godzin. Błędów nie wykrył.

To teraz muszę ogarnąć jak włączyć tryb eksperta, jakie timingi ustawić, napięcie itp.

Prime95 nie wysypuje się ! Nie wpadłbym na to, że powodem może być profil XMP.

@anon17641694 @anon42271672 @sensu czy ktoś z Was wie jak włączyć tryb eksperta w DS3H? Ustawiam profil1 XMP i nie mogę zmieniac prawie nic… nagrałem filmik jak to wygląda https://drive.google.com/open?id=1FoFZ644EMKmad9yO6MrZI2Vxt0IwUl9y

XMP wyłącz., abyś mógł zmieniać ustawienia.

Ustaw mnożnik pamięci systemowej na taki jaki Ci odpowiada (np. 2933 albo 2800)

Profil napięcia DDR ustaw na 1.35V.

Standard Timing Control (wziąłem te liczby z Twojego ss, teoretycznie mogłyby być trochę niższe niektóre, ale na początek sprawdź te.):

16 (jak będą błędy to ustaw na 17)
20
20
20
38

Reszta na Auto i sprawdź.

Jest jeszcze Command Rate. Na razie zostaw na Auto, kiedyś możesz sprawdzić czy działa na 1T.

Ogólnie pokaż jeszcze screen z zakładki SPD oraz memory w programie CPU-Z