Próba instalacji Windows XP na Windows 7

Witam. Już kiedyś rozpoczynałem podobny temat, tylko pobrałem Win XP. Teraz kupiłem na Allegro. I mam taki sam problem jak kiedyś tj. pod napisem “Co chcesz zrobić?” mam napisane “Zainstaluj system Windows XP” tylko to zdanie jest przezroczyste. Pomóżcie ! :frowning:

temat da się “ogarnąć” treść : o co Ci właściwie chodzi ? , domyślam się Chcesz zainstalować obok win 7 inny system XP ? jeśli tak , to jako pierwszy instaluj XP, a potem win 7. odwrotnie “teoretycznie” nie da się

Ale uruchamiasz komputer z płyty instalacyjnej Windows XP? Już kiedyś podawałem link, a zawarta tam instrukcja cały czas jest aktualna. :slight_smile:

http://www.pcwiedza.pl/instalacja_windows_xp.html

Istotny jest wybór miejsca, gdzie ma zostać zainstalowany XP. Aktualnie zapewne masz:

partycja 100 MB - pliki rozruchowe Windows 7

partycja systemowa © - pliki Windows 7

ewentualnie masz jeszcze z jedną albo kilka partycji i tam właśnie należy instalować Windows XP.

Po instalacji Windows XP, gdy Windows 7 jest już zainstalowany, domyślnie systemem, który będzie się uruchamiał, zapewne będzie Windows XP. Można wtedy uruchomić komputer z płyty instalacyjnej Windows 7 - na ekranie gdzie jest “zainstaluj Windows 7” wybieramy opcję “Napraw” - wybieramy system, to w zasadzie możemy pominąć - wybieramy narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia. Albo jedna z tych metod: 1) program http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html, albo 2) instrukcje typu: http://szulcu.net/2011/06/instalacja-wi … windows-7/

uruchamiam z win 7. tak po za tym nie znam się na tych partycjach. chcę mieć dwa systemy ale też nie koniecznie.

Czy tak chcesz mieć?

http://www.centrumxp.pl/Windows7/1960,1 … ws_XP.aspx

Start - Uruchom - diskmgmt.msc - OK

Proszę zrobić zrzut ekranu, opis: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1294532.html

i wrzucić np. do forumowej galerii: gallery/index.php

Powiedz też proszę, jaki system teraz masz zainstalowany.

Po co dwa winy na kompie ? Zrozumiałbym win+linux .Skoro nie znasz się na partycjach i ale też nie koniecznie,to se odpuść-ja tu nie widzę żadnego pożytku z tego co chcesz zrobić.Miałem dwa winy jak przez rok testowałem win7,bo była taka możliwość.Teraz można testować win8.Pozostań przy win7 i go poznaj na tyle żeby radzić sobie w każdej sytuacji.Pozdrawiam

Chcę mieć dwa systemy. I koniec ;D

Jeśli chcesz mieć dwa systemy to się nie burz , tylko posłuchaj rady doświadczonych użytkowników komputerów. Możesz zrobić tak jak przedstawił to adam9870 , albo tak jak ja to ci opiszę.

Podejrzewam że masz na dysku jedną wielką partycję z systemem , jeśli jest inaczej , to opisz przynajmniej jak duży jest twój dysk i w jaki sposób podzielony. Opiszę jak ja to bym zrobił na podstawie dysku 2 TB.

Po pierwsze musisz usunąć wszystkie dotychczas utworzone partycje i przygotować dysk do pracy na dwóch systemach Przynajmniej dwie partycje systemowe muszą być partycjami podstawowymi, reszta dysku może być partycją rozszerzona z jednym lub kilkoma dyskami logicznymi, To że się nie znasz na partycjach oznacza tylko tyle , że teraz musisz się z nimi zapoznać , jeśli chcesz cała operację przeprowadzić sam.

Każdy z systemów na dysku powinien być zainstalowany na oddzielnej partycji podstawowej, jedna z nich musi być partycją aktywną , rozruchową

4bf973c5-d4ca-43a9-81c3-3484b2e9aec7_3_partycje.jpg

Dobry podział :

C: 100 CB (XP) SYSTEM XP podstawowa , aktywna

D 200 GB (7) WIN 7 podstawowa

partycja rozszerzona

E 500 GB MEDIA

F 500 GB FiLM

G 500 GB MAGAZYN

Do nowego podziału zastosowałem Mini Windows uruchamiany z płyty Hiren`s Boot 15. Jako pierwszy instalujesz system XP na partycji 100GiB, DUżo ale w perspektywie , jak się coś robi na komputerze konkretnego , (np filmy ) instaluje programy , Wirtualną maszynę na której możesz testować inne systemy , to jest w sam raz.

Na drugiej partycji 200 GB instalujesz w drugiej kolejności Windows 7 on sam utworzy ci menu rozruchowe do uruchamiania

1 Starszy system Windows

  1. Windows 7

Później prześlę ci link do filmu pokazującego jak przygotować dysk.

System XP i później system Win7 instalujemy startując komputer z płyty instalacyjnej , nigdy z otwartego systemu

Jak zainstalować Windows XP opisałem w tym poradniku http://podajdalej.pl/Poradniki/Temat/3058

Jak Windows 7 tutaj : http://podajdalej.pl/Poradniki/Temat/3113

Dodane 28.01.2012 (So) 14:15

Ważne , jeśli się instaluje system Windows 7 jako drugi , nie tworzy się domyślna partycja rozruchowa 100MB , pliki rozruchowe zostają umieszczone na partycji aktywnej , na której wcześniej zainstalowano system Windows XP.

Dodane 28.01.2012 (So) 16:10

Obejrzyj sobie

A ja chcę Ci pomóc. I koniec. :slight_smile:

Żeby to wszystko jakoś uporządkować, powiedz proszę:

  1. Wejdź do Start - Uruchom - diskmgmt.msc - OK >>> zrób zrzut ekranu według poradnika:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1294532.html

i wrzucić np. do forumowej galerii: gallery/index.php

  1. Jaki system masz zainstalowany w tej chwili?

  2. Czy dopuszczasz możliwość utraty wszystkich danych i spartycjonowania dysku od początku, instalacji najpierw XP, a potem Windows 7? Czy wolisz żeby pokombinować i zostawić wszystko jak jest tylko zainstalować XP? Jak chcesz żeby wyglądał Twój dysk (ile partycji, czyli dysków, które widzisz w Moim Komputerze?)

  3. Czy chcesz zabrać się do wszystkiego sam, czy masz znajomego eksperta, który chętnie by Ci pomógł?

Pozdrawiam. :slight_smile: