Problem: Freezy (hard)

Witam

od dłuższego czasu mam problem z freezami na PC:


Procesor: AMD Phenom II 965 3.4 gHz QuadCore (Zakupiony: czerwiec 2012 r. )

Chłodzenie procesora: Sycthe Ninja

Płyta główna: ASUS M5A88-M EVO ( zakupiona: 2011 r.)

Pamięć RAM: 4x2 GB Kingston HyperX DDR3 1600 Mhz

Karta Graficzna: Asus GeForce GTX 550Ti 1 GB DDR5 (Zakupiona lipiec 2012 r.)

Dysk Twardy: OCZ Agility 3 SSD 120 GB (Zakupione czerwiec 2012) - na tym jest system

Dysk Twardy: WDC WD2500YS-01SHB1 250GB

Zasilacz: Cooler Master RS-850-ESBA 850W ( zakupiony: 2009 r.)


Sprawa wygląda tak, że freezy są długie (nie odwieszają się całkowicie) ekran staje i nic nie mogę zrobić (dziwne jest to, że gdy jest freez to przycisk reset nie działa,

muszę przycisnąć na dłużej przycisk Startu i wyłączyć całkowicie PC, po tym od razu startuje bez problemów)

(nie miałem żadnego BSOD, ani razu). Freezy mają miejsce praktycznie tylko wtedy gdy gram (LoL, TERA, NFS) poza graniem miałem je tylko 2 razy

na początku myślałem że to problem dysku OCZ, ale po wgraniu nowego firmware, zastosowaniu się do poleceń gości na oficjalnym forum OCZ, oraz po updacie

BIOSa… freezy ciągle występują… czasami po 30 min, czasami po 2-3 godz grania… a czasami raz na 2-3 dni… bardzo nieregularne

Najgorsze że oddałem go do servisu do sprawdzenia (za który jak idiota zapłaciłem 150 zł) goście niby go sprawdzili, updatowali BIOSa sprawdzili go na 3Mmarku

w stresie przez kilka godzin i nie freezował. (podobno)

Teraz sam już nie wiem co robić, czy kości ramu mogą sprawiać takie problemy ? Zasilacz niby sprawdzili mi w Serwisie ale czy to może być on…?

Porszę o pomoc bo sam już nie wiem co robić…

Pokaż odczyt temperatur z http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,P … 33495.html (w spoczynku i pod obciążeniem).

Obciążenie: http://zapodaj.net/6a168ff4304ed.jpg.html

Spoczynek: http://zapodaj.net/257b3400d6b86.jpg.html

(Największą temp: karty graf, to tak po ok 2-3 godz grania miała ok 85 stopni)

Moim zdaniem temperatura karty jest za wysoka, spróbuj ją wyczyścić i sprawdź czy temperatury ulegną obniżeniu.

Wysoka temp może powodawać freezy…? Jeśli tak to czy tak losowe (bo czasami gram w dany tytuł i pojawia się freez raz po 30 min grania a raz po 3 godz czasami nawet wcale wcale)

Dodane 25.06.2013 (Wt) 14:19

Czysczenie niestety nic nie dało… MemTest nie wykazał żadnych błędów, ale dostałem info że freeezy mogą występować z powodu zbyt małego napięcia na kościach Ram. Więc teraz Kingston HyperX DDR3 1600 Mhz zwiekszyłem napięcie z 1,5 do 1,6 (zalecane jest niby 1,65 V, ale narazie sprawdze na deka niższym) i testuje. Jeżeli nie będzie zmian to dam info

Zastanawiam się tylko czy zmienać coś w czasach dostepu bo automatycznie było: 9-9-9-24 cykli a w informaci o kosci mam że powinny (chyba) być na poziomie: 9-9-9-27 cykli

Dodane 08.07.2013 (Pn) 13:54

Witam. Przepraszam znowu za opóźnienie ale miałem sporo wyjazdów ostatnio

Terstowałem znowu kompa i niestety problem nie ustąpił. Jak na razie nic nie pomogło. Wymieniłem się nawet z kolegą RAMami ale to też nic. Boje się że bedę zmuszony wymienić MOBO, a najgorsze że zapłaciłem już te 150 zł. Może spróbuję się jeszcze z nimi z gościami z servisu. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to byłbym wdzięczny za radę.

Dodane 31.07.2013 (Śr) 12:15

Witam po długiej przerwie.

Trwało to tyle z powodu dziwnego przypadku, który musiałem przetestować. Otóż Udało mi się “opanować” freezy. Działa to tak, że freezy nie występuj ą gdy prowadzę PC w stan uśpienia i włącze ponownie (wybudzę) wtedy freezy nie występują. Nie mam pojęcia dlaczego. Ważne że od 2-ch tygodni nie miałem ani jednego freeza, nawet podczas długich gier.