Problem: Instalacja Windows 7 - Styl partycji GPT

Ok, czyli Twój komp po prostu nie obsługuje stylu GPT. Musisz przekonwertować na MBR.

Tutaj masz przykład. Ja tego nigdy nie testowałem, więc nie wiem czy działa. Pamiętaj że utracisz prawdopodobnie wszystkie partycje

Uruchom konsole systemową, bodajże wybierasz napraw system, a potem

diskpart

list disk

select disk n - twól wylistowany

clean

convert mbr

exit

Udało mi się uruchomić Gparted, ale nie wiem co dalej. Niby te 2 partycje, które utworzyłem są w formacie NTFS to czemu przy instalacji wyskakuje GPT?

Spróbuj to zrobić spod konsoli. NTFS to system plików, a GTP to jakby nowszy MBR, tak można najprościej powiedzieć. NTFS jako system plików możesz mieć na MBR bądź na GPT. System Ci nie puszcza instalacji windowsa dlatego, że Twoja płyta główna, a w zasadzie cały komputer nie obsługuje GPT.

Po wybraniu opcji Napraw wyskakuje błąd: ta wersja opcji odzyskiwania systemu jest niezgodna z wersją systemu windows, którą próbujesz naprawić :confused:

Musisz przekonwertować typ dysku z GPT ma MBR - możesz to zrobić narzędziami Microsoftu http://www.sevenforums.com/general-discussion/17521-how-fix-mbr-through-command-prompt.html albo użyć Gparted i tam przekonwertować typ dysku (nie partycji).

Przydatne linki:

http://www.firewing1.com/node/610

http://www.rodsbooks.com/gdisk/mbr2gpt.html

Pablo_Wawa dzięki wielkie za zainteresowanie, ale widzę że to wyższa szkoła jazdy. Nic z tego nie wiem, a mój angielski niestety nie jest za dobry :confused:

Najgorsze jest to, że muszę uruchomić tego notebook’a, a tu taka lipa :/. Nigdy nie miałem takich problemów.

Najprościej jest usunąć wszystkie partycje z dysku i spróbować wyzerować (lub naprawić) MBR jakimś programem narzędziowym (zewnętrznym).

Masz dostęp do pendrive’a lub czystej płytki CD-R? Ściągnij Hiren’s Boot CD: http://www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.2.zip. Jak masz wolnego pendrive’a, to tu http://www.hirensbootcd.org/usb-booting/ masz instrukcję, jak przygotować na nim Hirensa (ale możesz też użyć płytki CD-R).

Potem musisz zbootować tego Hirensa (np. z napędu CD-ROM) i wybrać Mini Windows XP. Tam w tym systemie (Live XP) jest HBCDMenu i w nim masz programy narzędziowe: Programs -> Partition / Boot / MBR -> CommandLine -> FixMBR oraz inne.

Masz na myśli usunąć wszystkie partycje poprzez włożenie płytki z windowsem? Stracę wtedy partycję recovery tak? Ogólnie jest 5 partycji na tym laptopie. 2 moje utworzone zamiast fabrycznych OS i DATA, 1 recovery i jeszcze 2 małe systemowe.

Co do HirensBoot to mam dostęp do pendrive’a oraz płyty DVD

EDIT: ściągnałem HirensBoot CD w pliku zip. Jak mam nagrać to na płycie DVD? Wypakowac i luźno jak pliki wrzucic na płytę?

I tak stracisz zawartość wszystkich partycji przy przejściu z GPT na MBR. Partycję Recovery możesz skopiować tymczasowo gdzie indziej (najlepiej jakimś programem do backupu partycji - w Hirensie jest ich kilka, np. Programs -> Backup -> Image for Windows), ale możesz też jakimś w obecnym systemie Windows: http://www.dobreprogramy.pl/Narzedzia-dyskowe-i-plikowe,Kategoria,Windows,54.html, np. Eassos PartitionGuru Free 4.0.1 lub HDClone 4.2.1 Free Edition.

użyłem tego MBRFIX pojawił sie plik NotePad i co dalej? W wierszu poleceń zatrzymało sie na B:\Temp\HBCD>

W notatniku jest instrukcja, jak użyć programu. U Ciebie spróbuj

MbrFix /drive generatesignature

gdzie to numer dysku (0 - pierwszy i jedyny dysk). Ewentualnie użyj jednaj lub wszystkich poleceń:

MbrFix /drive 0 clean Delete all partitions on the selected disk

MbrFix /drive 0 fixmbr /win7 Update MBR code to W2K/XP/2003, Vista or Win7

MbrFix /drive 0 generatesignature Generate disk signature in MBR

Witam,

Problem został rozwiązany. Usunąłem wszystkie partycje systemowe wraz z recovery (trudno) i instalacja ruszyła bez problemu.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomocne rozwiązania. Znowu się czegoś nowego dowiedziałem :slight_smile:

Pozdrawiam,

apik

Odpal instalator Windows wciskamy Shift + F10

diskpart

list disk

select disk n - twól wylistowany

clean

convert mbr

exit

Witam mam taki sam problem jak kolega wyżej tyle że jak zrobiłem wszystko jak pisaliscie

stało się to po tym jak zrobiłem w wierszu poleceń Convert mbr proszę o pomoc próbuje zainstalować win 10 pro z pendriva instalacja szła aż wyskoczyło mi “Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk ma styl partycji GPT”. Zrobiłem Convert i teraz nie rusza instalacja wogole i nie mogę ustawić w biosie mojego hd

Apik88 instalował normalny system (Windows 7), Ty zaś walczysz z tym “tworem” co się zowie Windows 10. Trzymam się od niego z daleka, ale może problem u Ciebie polega na tym, że nie masz w UEFI ustawionego SecureBoot - coś kojarzę, że ten system w tym przypadku wymaga jego włączenia.
A może masz “skopaną” instalkę tego systemu - spróbuj przygotować inną.

Dalej nie mogę poradzić sobie z tym nawet zrobiłem upgrade biosa i dalej nie mam opcji SecureBoot próbowałem już na wszystkie mi znane sposoby jak ktoś ma jakie propozycje to proszę się nie krępować i za każdą radę z góry dziękuję

W biosie może trzeba włączyć UEFI i ewentualnie zmiana opcji AHCI na IDE.
Ja bym próbował jeszcze raz zrobić zmianę dysku na MBR.

Usuń za pomocą instalatora z W10 wszystkie partycje z dysku (ma być jak nowy) załóż nowe,sformatuj i jak instalka na pendrive OK musi iść.

Uwaga:

Wszystkie dane z dysku znikną, czyli najpierw ewentualna kopia.

A w tym BIOSie, którego zrzut ekranu załączyłeś, nie ma na liście w ogóle dysku HDD, na którym chcesz zainstalować system Windows 10? Jeśli nie widać tego dysku, oznacza to, że albo dysk jest uszkodzony, albo go źle podłączyłeś (dwa kable - zasilający szerszy i sygnałowy węższy - są potrzebne dla dysków SATA). Bo jeśli SanDisk to pendrive, to brak dysku HDD.

Miałem ten sam problem co opisany wyżej - rozwiązałem go przy użyciu płyty instalacyjnej winXP.
koszt tego był taki że utraciłem wszystkie dane na tym dysku ale wszystko mogłem odzyskać :slight_smile: więc to nie problem. Instalatorem systemu winXp zrobiłem RAW potem już z górki instalator win7 i poszło jak po maśle:)