[Problem] Instalacja XP na Viście

Po pierwsze… Czy się da zainstalować XP przy Viście? :wink:

Mój system jak się domyślacie, to właśnie Vista.

No dobra. Po uruchomieniu instalatora mam:

http://img641.imageshack.us/img641/9229/beztytuugft.png

Po kliknięciu zainstaluj nic się nie dzieje. Jeżeli ustawię tryb zgodności na XP lub starszy, to zaś po kliknięciu Zainstaluj mam:

http://img838.imageshack.us/img838/8748/beztytuu2p.png

I na tym kończy się moja próba instalacji.

Jakieś porady? Zalecenia?

Ustawiasz bootowanie z płyty (odpowiedni klawisz lub w BIOSie zmieniasz kolejność) i standardowo instalujesz system bez “proszenia” od strony Visty.

A jeżeli pliki i instalkę mam na dysku?

To trzeba nagrać na płyte.

Pliki systemu czy .iso?

iso

coust , jeszcze może być tak, że XP nie zobaczy twojego dysku. Wtedy będziesz musisał sprawdzić jaki kontroler dysku masz zamontowany na mobo i zapodać poprzez odpowiednio spreparowanego pendrajwa lub flopa na usb sterownik, ewentualnie zintegrować go poprzez xp iso bulider.

Dysku D nie wykrywało, więc zainstalowalem XP na nowej partycji stworzonej z dostępnej przestrzeni dysku do wykorzystania na nowe partycje (10GB).

Po zainstalowaniu dysk twardy nie startuje (ładuje się logo biosu i po nim czarny ekran z migającym znakiem “_”). Okazało się że instalacja XP prawdopodobnie zablokowała mi dysk twardy. Teraz przy tworzeniu nowej partycji (okno partycji) mam C:\ i dwa napisy z wolnym miejscem. Jeden napis z około 10000 MB, a drugi 1 MB i to pewnie ten drugi blokuje start.

Więc co zrobić z takim fantem? Jakiś program do usuwania blokad? Nie chciałbym formatować dysku, bo oryginalna Vista była na nim wgrana, a płytki z nią nie posiadam.

Obecnie komunikuję się dzięki laptopom w domu.

Ps. Nie wiem, czy byłby jakiś sens w instalowaniu Ubuntu. Na nim bym tymczasowo pracował, jeżeli dysk by startował.

Ps2. Wyczytałem też na innym forum ciekawe informacje w jednym z tematów. Ktoś pisał tak:

Tu jest coś o Boot Masterze:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record

U mnie jest chyba ta blokada. Tylko jak ją zdjąć?

Ja robiłem tak, że skasowałem wszystkie partycje, utworzyłem nowe i Windows zaisntalował się bez problemu.

Ale na C mam Vistę Home Premium, oryginalną, aktywowaną. Nie chciałbym, a raczej nie mogę się jej pozbyć.

Ponawiam pytanie. Czy tymczasowa instalacja Ubuntu przyniosłaby jakieś efekty lub dałoby się z niego korzystać?

No to wydaje mi się, że nie zrobisz tego inaczej jak poprzez skasowanie partycji i stworzenie nowych. Co do Ubuntu być może dałoby radę. Zamist się pytać po prostu ściągnij iso, wypal i spróbuj, tylko uprzedzam, że Ubuntu ma inny fs, tak więc masz dwa wyjścia. Albo od którejś partycji odjąć trochę miejsca, albo skasować ją i utworzyć dwie partycje, jedną systemową o punkcie montowania /, a drugą na dane o punkcie montowania /home. Instalator będzie sie rzucać o swap, ale nie musisz jej tworzyć. Tłumaczyć bardziej szczegółowo tego nie będę, odpalisz setup, zobaczysz o co chodzi.