Problem instalacja XP (plik Asms, brak dostępu cd-rom)

Witam,

Na początek witam wszystkich forumowiczów, jest to mój pierwszy post :wink:

Mam problem z instalacją windows XP. Na dysku były 2 partycje (c: i d:). Na partycji c: był oczywiście windows XP, sformatowałem tę partycję i podczas ponownego uruchomienia komputera płyta z win XP została wyjęta… Uruchomił się instalator i wtedy pokazało się okienko z informacją, że potrzebny jest plik “Asms”. Czytałem artykuł (http://support.microsoft.com/kb/311755/pl) na stronie MS jednak mam problem z dostępem do dysku cdrom, aby skopiować potrzebne pliki. Standardowo chyba powinien on być pod literą d: jednak tam jest ta druga partycja… Pod żadną literą nie mogę go znaleźć… Można dostać się do cdromu z linii poleceń windows w jakiś inny sposób?

Dodatkowe informacje: Komputer jest już stary, BIOS jest Della, jakaś stara wersja…

Próbowałem sformatować tę partycję c: jednak po wpisaniu “format c:” pojawia się jakaś informacja o dezinstalacji woluminu, jednak tego też nie da się zrobić.

Ani Win 98, ani XP nie mogę zbootować z płyty CD aby sformatować partycję c:…

Btw. podłączałem dysk do innego komputera i tam jest on widoczny jako niesformatowany… Nie można go otworzyć, bo pojawia się komunikat, że najpierw trzeba go sformatować.

Wydaje mi się, że gdybym dostał się do cdromu z wiersza poleceń, skopiował ten folder i386 jak jest w instrukcji na stronie MS byłoby wszystko ok, jednak jak to zrobić?

PS Na partycji d: są bardzo ważne dane, których utracić nie mogę…

Pozdrawiam

w BIOS poszukaj opcji first boot i tam cd-rom daj i od nowa zainstaluj

Opcji tej szukaj w advenced bios features.

Właśnie jest problem, bo ustawione jest first boot na cd-rom…

Może napęd padł?

Podłącz ten dysk ponownie do drugiego komputera. Spróbuj odzyskać partycje programem (bo, wygląda na to, że ich nie ma): Testdisk

Instrukcja do testdiska po polsku

Instrukcja do Testdisk po angielsku

Druga instrukcja do tego programu po angielsku

Jednak najpierw sprawdź jeszcze raz, ale pod linuxem live-cd, czy na tym dysku nie ma partycji i danych. Możesz najpierw sprawdzić linuxem na tym niedziałającym komputerze.

Potem możesz zainstalować system bez CD. Tu Masz instrukcje:

viewtopic.php?f=13&t=241159

No tak w kilka minut padł? Trochę to byłoby dziwne… Po drugie ten BIOS to ■■■■, żadnych info, nic…

Dzięki za te linki :wink:

Co do partycji to są. Jak włącza się ta instalka win xp, potem pokazuje się info o ten plik asms wszedłem do linii poleceń win i sprawdziłem czy widzi partycje i pliki. Wszystko jest ok.

Może ten dysk źle podłączyłem (na początku nie chciał komp wystartować, przesunąłem zworkę o jedno miejsce i poszło)… Tą zworkę jakoś specjalnie trzeba przesunąć? Kompletnie nie znam się na hardware…

A jeszcze wpadłem na pomysł, gdybym miał dyskietkę startową to ona coś pomoże, żeby wymusić bootowanie z płyty?

Z linuxem też spróbuję. :wink:

Btw. co do bootowania z pendrive to trzeba w biosie zmienić, aby bootował z urządzeń usb? To stary komp (i bios), więc jeśli tak to ten pomysł odpada…

Na stronie Microsoftu jest dyskietka startowa :arrow: Klik (coś jak ta dla Win98 do rozpoczynania instalacji).

Co do zworek, jeżeli dwa urządzenia są podpięte do jednej taśmy sygnałowej, to jeden musi być na master, a drugi na slave. Na taśmie podpinasz je w następujący sposób: master—slave---------------płyta główna.

Ok, spróbuje jutro z dyskietką, zobaczymy jak będzie :wink:

“master—slave---------------płyta główna”

te kreski to rysunek taśmy czy jak? :>

Tak, dokładnie :smiley: . Najpierw master na początku taśmy, w środku slave, a na końcu płyta główna.

Ok ^^ dzięki wielkie :slight_smile:

Mam nadzieje, że jutro w końcu uda mi się zainstalować tego windowsa…

Pozdr

Witam,

Pozwolę sobie odgrzebać niniejszy wątek, nie będe zakładał nowego.

Problem mam identyczny jak w poście pierwszym, natomiast ile prób podjąłem, żeby go naprawić to moje, i ciągle nic. To znaczy - raz się udało, ale było to na tyle czasochłonne, że wolałbym znaleźc jakieś inne rozwiązanie.

Komunikat w trakcie odpalenia instalatora (już po restarcie po skopiowaniu plików systemu):

“Potrzebny jest plik ‘asms’ z: Dysk CD-ROM dodatku Service Pack 3 systemu Windows XP Proffesional”

Ścieżka domyślna w komunikacie:

GLOBALROOT\DEVICE\CDROM0\I386.

Od razu zaznaczam, że wiem co jest przyczyną - mianowicie instalacja systemu z zewnetrznego napędu DVD podłączanego przez USB.

Tylko i wyłącznie wtedy błąd ten występuje.

Co do samej instalki - jest to XP Prof z SP3 i, co ma chyba dośc spore znaczenie, jest to przerobiona przeze mnie n-litem instalka, ważąca bagatela drobne 2,4GB. Ale na każdym, normalnym wewnętrznym napędzie, czy to połączonym ATĄ czy SATĄ działa normalnie i bez problemu.

Co do kompa na którym to próbuję robić - chyba nie jest istotne, bo próbowałem już na kilku i zawsze to samo. A niestety konieczność instalowania z napędu zewnętrznego jest konieczna bo w większości przypadków rzecz się tyczy laptpów bez własnego napędu.

Jedyny raz, kiedy udało mi się to obejść, jak po długich bojach przed samą instalacją skopiowałem na dysk sam folder I386. Zresztą rzecz nie tyczy się samego katalogu “ASMS” - po jego przejściu musiałem jeszcze potwierdzić kolejnych 15 różnych plików, których instalator sam nie mógł sobie znaleźć, ASMS jest po prostu pierwszym z nich.

Od jakiegoś czasu kopię po googlach i wszelkich stronach, w tym angielsko-języcznych za rozwiązaniem tego właśnie mojego przypadku. I nijak się nie udało. Opcja z kopiowaniem wcześniej samego katalogu I386 - niby działa, ale jest czasochłonna a nawet po jej zastosowaniu system wyglądał troche dziwnie i połowa rzeczy w nim nie działała.

Stosowałem już wiele prób i skutek zerowy.

Instrukcja ze strony Microsoftu:

http://support.microsoft.com/kb/311755/pl-pl

Nie działa. Żadna z trzech metod. Metoda pierwsza wysypuje się na samym wstępie - przy próbie odpalenia regedita mam komunikacik: System nie może wykonać okreslonego programu.

Druga metoda odpada, bo jakbym mógł zainstalować system na innje partycji to znaczy, że i na pierwszej tez bym mógł.

Metoda trzecia odpada - płytka jest sprawna i folder AMSM a także resztę potrzebnych plików ma.

Wszelkie podmiany ścieżki dostępu nic nie dają. Skopiować folder I386 z konsoli nie mogę - napęd, podłączony do USB nie jest widoczny pod żadną literą, stąd zresztą tez zapewne w ścieżce “GLOBALROOT”. Polecenie “map” nie działa, więc nie mogę się w ten sposób zorientować, wypróbowanie całego alfabetu z klawiatury - nie działa. Napędu niet i koniec.

Dyski formatowane instalatorem, szybki i normalnie, oczywiście NTFS, FAT32 odpada. Wyjmowanie płyty w trakcie i wkładanie jej - nie działa. Odłączanie napędu - nie działa. Ustawienie napędu jako pierwszego do bootowania w BIOSie - nie działa. Nic nie działa.

Podejrzewam coś z tą n-litową kompilacją ale nie doszedłem do tego, co może w tym programie powodować, że akurat w trakcie instalowania z napędu USB to nie idzie jak powinno.

Aha - zrobienie z tej samej kompilacji XP startowego Pendrive’a zaskutkowało dokładnie tym samym.

Po przejrzeniu 100 pierwszych stron wyszukiwania tego problemu w googlach w jęz. polskim i angielskim mam już dosć, stąd zdecydowałem się zapostować.

Jeśli ktoś wpadnie na rozwiązanie - zrobi dobry uczynek o uratuje mój sharatany rozum od przegrzania.

Pozdrawiam

no przepraszam że dopiero teraz odpowiadam ale własnie mi się to przytrafiło. to jest zwykły brak odczytu z płyty instalacyjnej, strzelam , że czytnik jest DVD a w srodku siedzi cd ??? hahaha. u mnie tak było , moja rada: jak system poprosi o plik “ASMS” wysuń szuflade cd odczekaj 1 godzine (ja wypiłem piwko) wsuń szuflade i poleci , u mnie poszło dalej :slight_smile: pozdrawiam

odgrzebuję (choć wątpliwe, zeby komuś się to jeszcze przydało kiedyś… ale też wątpliwe było, żeby przydało się mnie :slight_smile: ) i dodaję moje rozwiązanie:

pliki te znajdują się pod adresem D:\i386 (o ile D to napęd optyczny, rzecz jasna)

skopiować i uzbroić się w odrobinę cierpliwości - wklejać za każdym wyskoczeniem okienka i powinno dać radę - po jakimś czasie przejdzie się do dalszych ustawień instalacji, po czym znowu okienko będzie się pojawiać… i znowu trzeba wklejać i enterować

u mnie poszło w ten właśnie sposób, ale przy niektórych symptomach wyczytanch w Sieci - nie będzie to skuteczne zawsze (brak widocznego napędu… na przykład)