Problem. Łączenie się z siecią wpa2 z terminala

Mam problem. Zainstalowałem Debiana bez środowiska graficznego, również bez xorg i chciałem zainstalować system grafiki xorg poprzez sieć (instalowałem Debiana przez sieć), ale niestety nie mogę się połączyć z siecią z poziomu terminala oczywiście z prawami roota. Co robię?

 

w terminalu wpisuje

 

ifconfig wlan0 up

iwlist wlan0 scan

iwconfig wlan0 essid “nazwa mojej sieci”

iwconfig wlan0 key s:“moje hasło do sieci”

 

i dostaje komunikat

Error for wireless request “Set Encode” (8B2A)

Podobno nie mozna używać iwconfig gdyż jest zarezerwowany tylko dla WPA, czy ktoś zna może inny sposób połączenia się z siecią z poziomu terminala. Wiem że można to zrobić poprzez wpisanie komend w pliku /etc/network/interfaces tylko jak to ugryźć?

Zobacz to:

https://dug.net.pl/tekst/288/reczna_konfiguracja_wi_fi/

Można łatwiej. Tyle, że hasło będzie w plain text, ale i na to jest sposób. Jeśli chcesz mieć połączenie z siecią tylko na czas instalacji środowiska graficznego, to wystarczy. Edytuj plik /etc/network/interfaces.

auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wpa-ssid Nazwa sieci
wpa-psk Haslo do sieci

Jak pisałem, tym sposobem hasło będzie zapisane jawnie, wiec aby nikt postronny nie podejrzał hasła, edytuj uprawnienia do pliku.

chmod 400 /etc/network/interfaces

Teraz wystarczy zrestartować sieć.

service network restart

Lub tylko interfejs wlan0.

ifdown wlan0
ifup wlan0

Gdy już zainstalujesz środowisko graficzne, zapewne i tak będziesz korzystał z graficznego network managera, więc z pliku będziesz mógł usunąć powyższe wpisy.

Wielkie dzięki. Jestem uratowany właśnie ściągam Xorga.