Problem: mała ilość miejsca na partycji sys. - zły poddział


(S Szombara) #1

CZ,

Mam problem. 2 lata temu jak składałem sobie kompa, zakupiłem nowy dysk i następująco podzieliłem sobie partycje:

C- partycja tylko i wyłącznie systemowa 6-GB

F- partycja na programy - 20 GB

G- partycja na dane- 125 GB

Teraz oczywiście wiem że było to głupie:( (było ?) Przez kilkanaście miesięcy podział ten wystarczał w zupełności. Niedawno musiałem koniecznie szybko zainstalować na C i okazało się, że zbliżyłem się do 99% zajętego miejsca. Posprawdzałem sobie co mis się tam nazbierało na dysku i okazało się że najbardziej rozrosła się łindoza. Teraz mam 4% wolnego miejsca na C. W związku z tym moje pytania:

  1. Czy taka sytuacja na dłuższą metę jest bezpieczna/wygodna/dobra?

  2. Czy bezpiecznym jest zwiększenie objętości partycji C kosztem F - i czy to w ogóle możliwe?

  3. Czy mała ilość miejsca na dysku C może być przyczyną nieznacznego spowolnienia kompa, jakie obserwuje od jakiegoś czasu?

Dodam jeszcze, że reinstal systemu (XP SP2) raczej nie wchodzi w grę, bo jestem szczęśliwym posiadaczem licencji akademickiej, a już jestem po studiach i z tego co pamiętam mogę ją legalnie używać lecz po ponownym przeinstalowaniu legalności nie będzie.

Generalnie proszę fachowców o poradę jak tu najmniej boleśnie zwiększyć sobie partycje systemową.

Pozdrawiam uniżenie

SS


(Longhorn2009) #2

Gdybyś zrobił kopię partycji C to nie byłoby takiego problemu. Możesz spróbować zmienić rozmiar tych partycji za pomocą GParted, choć nie wiem czy poradzi sobie on z partycją systemową;


(Piotr P.) #3

Ad1. Nie, partycja, a raczej pliki na niej będzą w dalszym ciagu sie rozrastaly. - Usun zbedne foldery.

ad2. BootIt Next Generation http://www.terabyteunlimited.com tu masz opis

http://www.psei.boch.pl/pliki/BOOTITNG.HLP

ad3. Tak, jest to tym spowodowane (jedna z przyczyn)


(Grzech U007) #4

Ja mam 6 Gb na partycji systemowej i mi wystarcza mam aktualnie 600MB wolnego. Jak wiadomo nie instaluje dużych programów na tym dysku, tylko to co tego wymaga. Żeby zmniejszyć ilość miejsca na C, przenieś sobie plik wymiany na inny dysk, wyłącz hibernację i użyj jakiegoś programu do sprzątania. Ile zajmuje Ci katalog Windows? Możesz poszerzyć sobie partycje względem innej: poczytaj o tym po kolei:

http://forum.pcformat.pl/showthread.php?tid=26863

http://forum.pcmaniak.pl/a3607.html

http://xforum.pl/index.php?showtopic=59 ... &pid=85906

Radzę najpierw defragmentować dysk.


(S Szombara) #5

Katalog Windows zajmuje mi 4,64 GB.


(Grzech U007) #6

O kuźwa coś dużo. Mój system jest bardzo zaśmiecony oraz posiada wszystkie aktualizacje w tym SP3 i ma 2,95. Wejdź do katalogu i popatrz jaki folder zajmuje ci dużo miejsca. Istnieje też coś takiego jak Kompresja plików, która zmniejsza ich wielkość. To jest normalny WINDOWS xp, NIE MODYFIKOWANY?


(S Szombara) #7

tak coś podejrzewałem ale nie miałem zabardzo porównania:

pod adresem: http://www.wklej.org/id/c6f945e2c9 znajdziesz listę wszystkich katalogów Windowsa wraz z wielkością i podkatalogami.

Nie bardzo się w tym wyznaję - wszystko jest ok?

XP nie jest modyfikowany - oprócz skórki

SS


(Grzech U007) #8

Nie widze wszystkich katalogów. Tam jest tylko lista z katalogami kończącymi się na literę a. Widać, że poprawki za dużo miejsca ci zajmują, możesz usunąć te katalogi ale wtedy nie masz możliwości odinstalowywania danych poprawek. Widzę również, że nie masz SP2. Aż prosi się o reinstalację ale Windowsa z SP2.


(S Szombara) #9

Dobra przystępuje do miesznia na dysku -> powiększania partycji.

A SP2 Mam i jestem tego pewien :slight_smile:

SS


(Grzech U007) #10

Może i masz SP2. Ja w tym logu nie widziałem nic co by na to wskazywało, poza tym był nie kompletny. Na twoim miejscu przeczyściłbym folder $hf_mig$ i pozostałe katalogi $*Uninstall$ U siebie zawsze to usuwam i nie ma żadnych powikłań.


(MaRa) #11

Proponuję przenieść plik wymiany na inną partycję. Domyślnie zajmuje 1,5x wielkości RAMu, czyli jak jest 1GB RAM, to zajmuje 1,5GB. Z tego co pamiętam jest taka opcja chyba we Właściwościach Systemu (prawy przycisk myszy na ikonce Mój Komputer). Ale gdzie dokładnie jest, to nie pamiętam, a teraz piszę z linuksa i nie mam jak sprawdzić.

Później należałoby uruchomić Oczyszczanie Dysku, powinno znaleść trochę śmieci i można usunąć przy okazji punkty przywracania systemu. Następnie utworzyć nowy punkt przywracania systemu i znowu usunąć poprzednie. Sprawdza się to po instalacji service packa, bo w ten sposób można się pozbyć kilkuset MB.

Katalogi $*Uninstall$ z folderu Windows także można bezpiecznie usunąć, uniemożliwi to tylko deinstalację aktualizacji- po próbie deinstalacji w Dodaj/usuń Programy pojawi się komunikat i pozycja zniknie z listy.

Można rownież usunąć zawartość Prefetch z folderu Windows. Pliki w nim zawarte mają z założenia przyspieszyć uruchamianie się programow, ale częto tworzą się tam niepotrzebne pliki po instalatorach i usuniętych już programach.


(Nethalythic) #12

Ja mam na Windowsa przeznaczone 30 gb i to jest naprawde mało. Zabierzcie pod uwage katalog temp, mimo że wypakowujecie coś na innej partycji to najpierw trafia to do C (partycji systemowej) . Czyli przykładowo jak chcecie wypakować coś dużego powiedzmy 8 gb na D, to najpierw idzie przez partycje systemową i ją zapycha i nie zawsze jest to usuwane.

Poczyść katalog temp(tymczasowy), masa jest programów do tego...