Problem master, slave

Witam!

Mam taki problem zmieniałem ostatnio kompa. Płyta Giagbyte ga-m56-s3, pamięć Kingstona ddr2 2gb, grafika EVGA 8800gt KO i zasiłka pentagrama z nowej serii silent 500 W. Problem jest taki został mi stary HDD i DVD nagrywarka pod ATA, to wszystko na jednej taśmie ponieważ płyta ma jedno takie wejście. I tak na “master” HDD i na “slave” DVD komp uruchamia się mega długo i wyszukuje dysk i nagrywarkę ale je znajduje, jednak nie dochodzi do uruchomienia windowsa. Jak dam HDD na “slave” a DVD na “cable” to przy włączeniu komputera pyta mi sie o włożenie płyty do napędu przy drugim ekranie bootwania, jak zrobię reset to wczytuje sie wszystko pięknie i ładnie. Jak jest HDD na “master” a DVD na “cable” to w ogóle nagrywarka nie chce działać. Resetowałem bios, bawiłem się zworkami i nic. Mogę mieć albo sam dysk i wtedy wszystko jest o.k., albo mogę mieć HDD na “slave” a DVD na “cable” i przy każdym włączaniu kompa go resetować.

Co może być nie tak??? Bo ja już głupi jestem. :expressionless:

spróbuj z inną taśmą, najlepiej 80żyłową. Jeśli nie pomoże to można pożyczyć ze sklepu przejściówkę IDE/SATA i tak podpiąć np DVD. jeśli rozwiązanie się sprawdzi to zostawić, a w przyszłości kupować wszystko na SATA :wink:

Nawet nie sądziłem, że są przejściówki na sata dzięki za info. W sumie mam jeszcze jakąś nową taśmę dołączoną do płyty może na niej nie będzie problemu. Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Jeśli stosujesz ustawienie Cable - oba napędy/dyski na jednej taśmie muszą tak być ustawione.

Może problem jest ustawień w biosie - może kontroler IDE to dodatkowy element, trzeba go włączyć lub potrzebuje dodatkowych sterowników, ustawienie bootowania.

Instrukcja do płyty i czytaj i rób.

Już wiem jaka była przyczyna i metodą wszelkich prób i błędów doszedłem co było nie tak. Większość znajomych wmawiało mi, że podłączanie taśmy nie ma żadnego znaczenia chodzi o kolejność, a jednak ma. Dysk twardy musi się znajdować jako ostatni na taśmie, a dvd-rom w środku. Trochę to komplikuje sprawę ponieważ musiałem poprzekładać te urządzenia aby tej taśmy starczyło. Jednak wszystko chodzi teraz jak należy, dysk master i dvd slave. Widać od razu różnicę w prędkości odczytu hdd. Pozdrawiam.