Problem najprawdopodobniej z dyskiem

To coś poważnego?

Seek Time Performance - SCREEN

A użyj narzędzia producenta dysku - jest to najbardziej wiarygodne narzędzie.

http://forum.idg.pl/lofiversion/index.php/t10073.html

Na odczyty ze SMART nieraz nie ma co patrzeć, bo może podawać bzdury - tylko i wyłącznie narzędzie producenta dysku i wtedy jak przejdzie test poprawnie masz około 90 % pewności że dysk jest sprawny.

Na razie forum nie działa, więc później zobaczę. Według tego T.E.C. Data to jest przewidywana data jakiegoś poważnego uszkodzenia dysku. Dysk ma niecałe 2 lata, a już mi takie coś robi. Mało serce mi nie wyskoczy…

jakieś doświadczenia w tym zakresie ?? porównywałeś to co podaje smart w aplikacji np hdtune ?? bo ja tak i wskazania są zbliżone, wręcz takie same, producenta maxtor już od dłuższego czasu nie ma (wykupiony przez seagate) czyli jak sobie wyobrażasz skorzystać z oprogramowania testującego hdd - producenta, który nie istnieje…

poza tym nie przypominam sobie aby Maxblast bo tak nazywała się ta aplikacja pokazywała status smart.

Turkissh , to mam się przejmować tym T.E.C. Data? Pisze mi teraz - 2007/12 - czyli tego miesiąca jest przewidywana data poważnego uszkodzenia…

nie przejmuj się, tylko wymień zasilacz, bo jeśli napięcia na nim są poza standardem atx to może ci zdechnąć nawet jutro.

Weź sobie nowy dysk np Seagate (większość modeli) i zobacz na odczyty ze SMART plus dodatkowo polecam lekturę googli i co piszą użytkownicy o odczytach ze SMART różnych dysków różnych firm przez programy które opierają się na odczytach ze smart dysku.

Jak zauważyłeś program testujący dyski Seagate również testuje dyski Maxtor ( może nie wszystkie modele, ale nowe na pewno).

Programy testujące producenta dysku raczej nie opierają się na odczytach ze SMART dysku,a na własnych procedurach testujących - choć tu 100 % pewności nie mam.

nie muszę brać korzystam z seagate

sprawdzałem wszystkie są w normie :-). wielu ludzi nad interpretuje to co pokazuje smart nie sprawdzając co to za parametr i za co odpowiada.

to jest wyszukiwarka a nie serwis informacyjny

nie zauważyłem tylko sprawdzałem mam dyski seagate i maxtor i nieważne w którym programie parametry smart są takie same.

programy testowe służą do testowania mechanizmów działania dysku, prędkość, zatrzymywanie się talerzy, test powierzchni talerzy, cache itp.

Proszę, zanim coś napiszesz sprawdź - bo pisze OK lub w normie.

Czytają z tego samego smart dysku więc odczyty muszą być teoretycznie takie same.

jakiś konkretny przykład ?? bo takie dywagacje to zaklasyfikować można jako OT. i można sobie zachować dla siebie, rozumiem że chodzi o parametr

w seagate’ach często jest duży - kilkaset tysięcy - to normalne nowa technologia seagate.

widzę tu sprzeczność skoro aplikacja serwisowa producencka odczytuje ze smart’a parametry i są one takie same jak w przypadku innych programów to jak te programy mogą być niewiarygodne…

Nie czytasz dokładnie.

Rozumiem wiesz lepiej?

ale tylko taki przykład z dysku Seagate nowego odczyt ze SMART pozycja :

01 - odczyt w milionach, a powinno być 0 przy nowym dysku, ale pisze OK

07 - to samo,powinno być 0, pisze OK

i kilka podobnych oczywiście, zależy od dysku - dysk pełnosprawny.

kiepski przykład z którego nic nie wynika, należy powoływać się o konkretne parametry SMART.

sugerujesz że np taki program jak HdTune skądinąd dość dobry programik - nie odczytuje info ze SMARTA ?? a sam oblicza właściwości parametrów np. realocated sector count, czy temperature ?? interesująca teoria ale można ją wsadzić między bajki.

szybciej uwierzyłbym iż niektóre programy źle interpretują to co jest rejestrowane za pośrednictwem smart. bodaj dokładnie to znaczy self monitoring and registring technology.

Wrócę tylko do tego, jest faktycznie duże prawdopodobieństwo że jednak programy diagnostyczne producenta dysku korzystają z odczytu SMART dysku, ale jest druga strona medalu te same programy diagnozują dyski bez technologii smart i wykonują te same czynności i procedury na dysku.

Czyli tutaj musi rozstrzygnąć dylemat ktoś kto zna dokładnie problem.

I dalej wiem z doświadczenia że dziwne odczyty ze smart występują często w dyskach Seagate i Samsung,prawdopodobnie jest to wina oprogramowania dysku lub smart lub samych dysków. A narzędzie producenta nie wykazuje nic,czyli dysk jest pełnosprawny i teoretycznie nie podlega reklamacji.

Ja osobiście używam tylko i wyłącznie narzędzi producenta dysku,ewentualnie Everest, HD Tune do odczytu wartości SMART.

Ale niech problem rozstrzygnie ktoś trzeci.