Problem:Nie wiem czy się opłaca włączać Smart Q-Fan Function

Smart Q-Fan Function ta opcja włączona w biosie zmiejszy moje temperatury procesora?? , na czym to polega ta opcja Smart Q-Fan Function jest ona przydatna tam mam ustawione ze wiatraczek Fan Auto mode start speed temp 35stopni Celsjusza , fan auto mode full speed temp 70 opłaca się podczas stresu temperatury mojego procka osiagaja od 50 do 60 stopni mam procesor AMD athlon 4200+ dwurdzeniowy czy lepiej wyłączyć tą funkcje?? Wytlumacz mi ktos na czym ona polega ? Lepiej pracuje wiatrak na wylaczonej tej opcji czy na wlaczonej? Mam taką funkcje w biosie i włączyłem ją na Enabled

http://www.poradykomputerowe.pl/picture … -91139-jpg mam cos takiego tylko predkosc z jaka ma byc wlaczony went 35stopni a maksymalna jest 70 u mnie mniej moge dac tylko 67stopni

W sumie mam ustawione ze od temperatury 70 stopni wiatrak ma przechodzic w najwyzsze obroty ale w sumie nigdy takiej temperatury nie zaobserwowalem lepiej wylaczyc ta funkcje czy jest ona przydatna?? Wyraźcie swoją opinie czy opłaca sie to właczac czy lepiej zrobic disable moj wentylator ma przewaznie od 2900 do 3000 RPM. O zauważyłem teraz że mogę zmieniac niżej ustawiać temperature ustawiłem ze ma dzialac na maksymalnych obrotach przy temperaturze 53 stopnie a startowac przy 25 a napiecie mam ustawione na 5V czy dobrze ustawilem jesli moj komputer przy obciazeniu np przy graniu osiaga od 50 do 60 ze ustawiles ze od 53 ma dzialac na najwiekszych obrotach?

Witam

Ta opcja jest wygodna dla osób ceniących sobie cichą pracę komputera i warto z niej korzystać ponieważ jest to również jedna z opcji która minimalnie obniży zużycie prądu.

Dokładnie rzecz biorąc jest to “Asus Quiet FAN” czyli opcja wyciszająca wentylator/y i jest to bardzo przydatne ponieważ dzięki tej opcji sterujemy pracą wentylatora w zależności od temperatury procesora. Można więc sobie ustawić by wentylator włączał się gdy temperatura procesora osiągnie poziom 40*C i pracował z prędkością 50%, a następnie stopniowo zwiększał obroty przy wyższej temperaturze procesora, by przy temperaturze np 60*C pracował z prędkością 100%.

Ja w swoim złomiszczu zazwyczaj włączam tą opcję ponieważ po co ma wentylator pracować na pełnych obrotach gdy nie jest to potrzebne ?? Nie dość że jest ciszej to jeszcze wydłużymy żywotność łożyska tego wentylatora.

PS> ustawienia 35-50*C ( Tak jak na fotce są OK, a może być bez problemu 35-55 ).

Pozdrawiam

Ustawiłem że ma się właczać przy temperaturze 25stopni a osiagac maksymalne obroty od temperatury 55 stopni zostawic tak? akurat procentowych uzyc wiatraka nie moge tam ustawic

W zupełności wystarczy. Będzie działał OK.

W zależności od płyty głównej i biosu różne są rodzaje ustawień tych parametrów. Tutaj regulacja polega na podaniu dwóch wartości temperatur i jest ok.

Ok dzięki za pomoc;)