Problem po aktualizacjach Win 10 - chyba dysk

Witajcie,

Wczoraj wieczorem podczas wylaczania komputera (Win 10) insralowaly sie aktualizacje windows. Dzis rano wlaczam komputer i distaje taki komunikat:

Czy wie ktos o co z tym chodzi?

Chodzi o to, że aktualizacje i ten problem to prawdopodobnie przypadek. Z komunikatu wynika, że dysk kończy swoje życie i jest aktualnie w agonii.

Mozna go jakos zbackupowac?

Możesz próbować uruchomić system w trybie awaryjnym. Jeżeli się uda to zrobisz kopię. Jeżeli nie to możesz próbować go podpiąć do innego komputera jako drugi dysk i zobaczyć czy zostanie prawidłowo wykryty i czy będzie można z niego odczytać dane.

Chcialem pojechac do Media Markt i kupic tam dysk. Czym sie kierowac, zeby wybrac dysk, ktory bedzie pasowal?

HDD będzie pasował każdy. Więc kierować się pojemnością i liczbą obrotów która minimum powinna wynosić 7200.

Dziekuje :slight_smile:

Przy okazji, skoro już dysk i tak padł i trzeba go wymienić może warto zainwestować zamiast w HDD w dysk SSD? Droższy i mniejsze pojemności ale gwarantuje dużo większą wydajność od HDD

1 polubienie

Nie mam pojecia jak sie za to zabrac. Mam juz jeden SSD - tzw zewnetrzny (podlaczony na USB), ale jesli chodzi o glowny dysk twardy, ktory jest w komputerze, to nwt nwm czy moja stara plyta glowna ma odpowiednie sloty na to.

Na tej stronie jest informacja o problemach z aktualizacją KB4524244

W którymś z postów na które sie powołują pisze ze po kolejnym uruchomieniu komputer zatrzymał sie na biosie.
Z tym że sygnały dotyczą laptopów HP

Dzieki :slight_smile:

Nom, wiadomo: HP i Apple, kto by sie tam przejmowal polaczkiem i jego stacjonarnym komputerem znodzysku :joy: … zarcik oczywiscie.

No wiec sam nwm jak to interpretowac. Z dyskiem nie bylo do tej pory zadnych problemow. Mam go od jakichs 3 lat… moze 4.

Z reszta… prawda jest taka, ze ja juz nic nie moge zrobic na swoim kompie. Moge wejsc tylko do biosa i nic wiecej, wiec zadne sztuczki microsoftu mi juz nie pomoga :confused:

Wejdź w bios. Wybierz kolejno opcje: Advanced > SMART Settings > SMART Self Test >OFF.
Czy teraz komputer się włącza?

To że Smart sygnalizuje iż dysk pada to widać. Przeskanuj go jakimś HDTunem to wiecej zobaczysz. Co do owej aktualizacji to jak na razie wiadomo tylko tyle.

Niestety nie znalazlem opcji Smart, za to wszedlem w opcje bootowania i bylo ustawione automatyczne bootowanie z … CD/DVD. Zmienilem na dysk i… “system windows napotkal problemy… (bla bla)… trwa przygotowywanie (cos tam) opcji zabezpieczen” - czy jakos tak. Wylaczyl sie, wlaczyl ponownie i ukazala sie mozliwosc wejscia do ustawien windowsa typu “przywracanie systemu do stanu poczatkowego” itp.

No wiec sprobowalem odinstalowac aktualizacje - nie dalo sie. Wlozylem dysk naprawy systemu win - nie dziala. Teraz probuje przywrocic system do stanu sprzed aktualizacji, czyli z 12 lutego (okazuje sie, ze komp zrobil kopie zapasowa).

Co bedzie dalej, to napisze, gdy sie to wydarzy…

Dobrze byłoby przeprowadzić test dysku, np. programem MHDD, który jednoznacznie wykaże, czy jest “do śmieci”, czy niekoniecznie. MHDD uruchamia się poza systemem Windows, z DOS, z dyskietki (ma ktoś jeszcze? Ja mam…), czy z płyty CD.

Twój obecny dysk to 1 TB Toshiba.
Jeśli myślisz o nowym dysku, a niewykluczone, że będziesz musiał, to - moim zdaniem - wyłącznie SDD SATA, taki będzie pasował do płyty.

A przy okazji co to za aktualizację. KB…

Dowiedziałem się, że to podobno to: KB4532693

Kopia zapasowa nie zadziałała, a więc przywróciłem sb obraz systemu z 19 grudnia (no, prawie 2 miechy, ale nie działam zbyt wiele na tym kompie - ważniejsze były dla mnie zapisane hasła).

Teraz mam takie dosć ważne pytanie.
Kupiłem dysk SSD - chciałbym na nim zainstalować win 10 i tu moje pytanie:

  • win 10 mam z aktualizacji Win 7. Wiem, że mogę pobrać sb instalkę win 10 ze strony MS, tylko nie wiem co dalej. Zapewne podczas instalacji poprosi mnie o jakiś klucz aktywacyjny - nie wiem co jeszcze. Skąd mogę wziąć te dane, żeby wszystko poszło sprawnie?

Owszem, poprosi o klucz, ale da jeszcze opcję “nie mam klucza”. I to jest własnie to, co powinieneś kliknąć. Jeśli poprzednia instalacja Windows 10 była aktywowana, to nowa, na nowym dysku, też będzie.

Ok, a jak Windows zweryfikuje czy był aktywowany? Przypuszczam, że potrzebne mi będą może jakieś dane do logowania, czy coś innego? Skąd je wziąć?