Problem po dołożeniu pamięci Ram

Witam. Mam niemały problem z pamięcią RAM. Moja płyta główna to MSI K8N Neo3 a w niej 2x512 mb RAM. Dziś zakupiłem identyczną kość, z tym że 1 GB. Jako że owa płyta główna ma tylko dwa sloty na pamięć, wyjąłem jedną kość i włożyłem nową 1GB, co powinno dać 1,5 gb ram. Niestety, pojawia się problem, bo podczas włączania komputera, gdy pojawia się pasek ładowania Windows XP na pół sekundy pojawia się blue screen i następuje restart. I tak w kółko. Gdy włożę samą nową kość 1 GB w ogóle się nie włącza, tzn komputer pracuje, ale jest czarny ekran, nic się nie dzieje. Wszystkie pamięci są na 100% takie same. Jestem prawie pewien, że nowa kość nie jest uszkodzona. Zauważyłem w internecie, że sporo ludzi ma taki problem, ale nikomu chyba nie udało się tego rozwiązać (lub się tym nie chwalą).

Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

PS. Możliwe jest, że moja płyta obsługuje tylko i wyłącznie pamięci o takiej samej pojemności, tzn. np. 2x512 mb lub 2x 1gb ?

Jakie pamięci kupiłeś? DDR czy DDR2? Jakie mają częstotliwości?

DDR; 266MHz / 333MHz / 400MHz; 3 200 MB/s

edit. o, coś takiego http://allegro.pl/item854175972_salon_g … a_vat.html

A więc dobre kupiłeś. Jeśli kupiłeś 2x1GB, co ciężko wywnioskować z twojego postu, to ja obstawiam, że jedna jest uszkodzona. Skoro z 1.5 GB się włącza, a z 2 GB jest “czarny ekran”, to jedna musi być uszkodzona.

Ja tylko przypuszczam, niech wypowie się ktoś, kto się zna. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Włoz 1gb do pierwszego banku a 512 lub sprboj na odwrot :wink:

Kupiłem oczywiście jedną kość 1 GB, już poprawiłem literówki pierwszego postu. :slight_smile:

Jeżeli kupiłeś moduły dwustronne DDR400 (kości pamięci po obu stronach) to taki zestaw nie ruszy. Musisz zmienić częstotliwość pamięci na 166MHz (DDR333). Jest to napisane w twojej instrukcji płyty głównej (rozdział 2-7). Jedynie suma pamięci do 1GB może być na modułach dwustronnych. Powyżej 1GB albo pamięci jednotronne, albo dwustronne DDR333. Przyczyną tego stanu rzeczy jest także kontroler pamięci procesorów na socket 754.

Seba_K. , tak, w pamięci, którą kupiłem owe kości pamięci są po obu stronach (chodzi o tej czarne “kwadraciki” na pamięci?). Jak już wspomniałem dotychczas miałem 2x512 mb - w jednej moduły dwustronne, a w drugiej kości pamięci są po jednej stronie. Czyli powinienem włożyć nową pamięc 1 GB (dwustronna) i starą 512 mb (dwustronną) po czym zmienić tylko częstotliwość na 166 Mhz (nie chodzi o FSB CPU?)?

Chodzi o częstotliwość pamięci, z tym że kontroler pamięci jest w procesorze. Powyżej 1GB na tej płycie nie będzie poprawnie działać 200MHz (czyli DDR400). Musisz w BIOSie zmniejszyć częstotliwość pamięci do 166MHz. Właśnie oglądam twój BIOS z instrukcji płyty i jest tam taka opcja jak DRAM Cofiguration. Jak wejdziesz w tą opcję znajdziesz Memclock Index Value MHz. Zmnień ją na 166, a poniżej Memory Timing daj na 2T. Całą resztę timingów, co się da daj na Auto.

Zrobiłem wszystko tak jak napisałeś. Odpalam komputer, pasek ładowania Windows XP, sprawdzanie spójności plików( tak miałem już od dawna), pojawia się napis “zapraszamy” po czym blue screen i restart :confused:

Dlaczego tak się dzieję ? Może mieć to jakikolwiek związek z systemem ?

Może jeszcze dodam, że gdy nie pomijam sprawdzania plików przy starcie, to w trakcie sprawdzania komputer zawiesza się.

a wez wywal te 2x 512 i wstaw te 1gb i zobacz czy sie uruchomi a i sprboj kompa odpalic w trybie awaryjnym

Napisałem przecież Gdy włożę samą nową kość 1 GB w ogóle się nie włącza, tzn komputer pracuje, ale jest czarny ekran, nic się nie dzieje.

Odpaliłem komputer w trybie awaryjnym. System widzi 1,5 GB RAM, ale mniej więcej po 30 sekundach się restartuje. Jest taki charakterystyczny dźwięk, jakby “dysk tracił obroty”.

Supports single channel, wynika z opisu płyty,czyli nie obsługuje ona pamięci dwustronnych,czyli takich co

kupiłeś.Płyta ma pojedyncze banki pamięci typu SS [supports single].

Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej to : http://pl.msi.com/index.php

Czyli pozostało mi sprzedać pamięci ? :?

Może da się je zamienić na takie które odpowiadają specyfikacji płyty.Maximum to 2GB ,czyli 2x 1GB DDR PC4000 lub 2x512MB PC4000

podaję ten typ kości ponieważ na nim była sprawdzana płyta i jest OK.Na początek jeden warunek ,czysty nie kręcony Bios, inaczej robi się bałagan.

Przecież w instrukcji płyty głównej mam napisane, że dla pamięci dwustronnych maksymalną prędkością jest DDR333, nie powinno więc działać na 166 Mhz ?

A nie jest to instrukcja od Neo3-F. To całkiem inna bajka.

Instrukcja, którą miałem w pudełku z płytą główną - K8N Neo3

Dodane 03.01.2010 (N) 0:52

Hmm może up ? Jeżeli taka pamięć nie ruszy żadnym sposobem, to jaką powinienem kupić (prosiłbym o link do allegro/sklepu) ?

Dodane 09.01.2010 (So) 20:28

Właśnie się spostrzegłem, że płyta to MSI K8N Neo3 -F - czy to coś zmienia ?