Problem po dołożeniu pamięci RAM

Witam.

Mam problem z pamięcią RAM. Mianowicie mam zainstalowane 2x8 GB ADATA 3000 MHz DDR4; ostatnio dostałem 2x4 GB hyperX 3000 MHz. Po zamontowaniu niby wszystko działało (overwatch, wiedźmin czy shadow of the tomb raider) jednak podczas grania w assasin’ s creed odyseja gra się zawieszała albo sama wyłączała.

Po odpaleniu memtest’ a po paru minutach zaczyna sypać błędami (https://drive.google.com/open?id=1rFPBx4tXRfrXLYe6vrw6zEgjATyiFo3T) lub się zawiesza. Problem występuje na podkręconym jak i nie podkręconym procesorze; na wł/wył profilu XMP; ustawieniach ręcznych.

Pamięci w parach działają normalnie, nie zależnie do których slotów je podłączę.

Teraz jest pytanie czy pamięci się po prostu “gryzą” i nie będą razem działać czy uszkodzony jest kontroler pamięci czy płyta główna.

Reszta sprzętu:
i5 9600k @5GHz
MSI MAG Z390 Tomahawk
Seasonic Focus+ Gold 750 W

Pozdrawiam

Próbowałeś banalne rozwiązanie? Przeinstalować system i wtedy sprawdzić czy nadal problem występuje? Zrobiłeś istotną zmianę sprzętową.

No bez przesady, wymienił RAM (nie umiem się doszukać co jeszcze) i już przeinstalowywać Windows?

1 polubienie

Przeinstalowanie systemu nic nie da bo skoro pamięć sypie błędami to trzeba te błędy wyeliminować. Błędy są zapewne dlatego, że zastosowane są różne kości RAM. Wyjmij wszystkie moduły i przeczytaj na naklejkach jakie jest napięcie każdej z nich i ustaw to niższe. Drugi ważny paramter to CAS latency tu też sprawdź jaki jest dla każdej kości i ustaw na sztywno ten wyższy. Tylko próba ręcznych ustawień może naprawić problem błędów. Ustawianie XMP przy różnych modułach raczej nie ma sensu, Płyta główna wybierze jakieś ustawienia, ale niekoniecznie najlepsze dla każdej kości. Może być też tak, że mimo wszystko pamięci będą się gryzły i nie da się problemu wyeliminować. Możesz spróbować zaktualizować BIOS o ile jest nowsza wersja, ale czy to coś poprawi nie wiadomo. Trzeba próbować i testować.

2 polubienia

A tak poza tym, po co zmieniać 2x8 GB na 2x4 GB, czyli więcej na mniej?

On dołożył 4x2 do 8x2 a nie wymienił.

1 polubienie

Włożyłeś jeden zestaw pamięci w sloty 1 i 3, a drugi w 2 i 4?

1 polubienie

Tak.

1 polubienie

Pamięci ustawiałem ręcznie i nic to nie dawało. BIOS najnowszy wgrany.
Będę jeszcze sprawdzał pamięci u znajomego ale dopiero w sobotę.

1 polubienie