Problem po instalacji Ubuntu

Próbowałem zainstalować Ubuntu obok Windowsa 10 i stworzyłem bootowalny pendrive. Na dysku miałem niewykorzystane miejsce 100 GB i w instalatorze stworzyłem partycje ext4 z księgowaniem i wybrałem /. Później miałem uruchomić ponownie komputer ale zamiast listy z systemami od razu odpala mi się Windows. Czy ręczne zainstalowanie gruba pomoże? Od razu mówię że żaden błąd podczas instalacji nie wyskoczył.

Podaj dokładny model płyty głównej lub laptopa.

Lenovo G510

Na prawo od przycisku zasilania masz tzw. “Novo Button / Novo Key”. Wyłącz komputer, naciśnij ten przycisk. Powinno się uruchomić takie menu zbliżone do wyglądu BIOS. Wybierz “Boot Menu”. Jeśli będzie tam pozycja “Grub” lub “Ubuntu” to wejdź w to i uruchom. Jeśli to się uda i system wystartuje bez błędów to powiem co dalej.

Kojarzysz czy system Windows 10 był instalowany w trybie UEFI czy BIOS/MBR?

W boot menu nie ma do wybrania Ubuntu i gruba. A Windowsa instalowałem w trybie UEFI.

Jeśli nie chce ci się bawić w dochodzenie co poszło nie tak to spróbuj ponownej instalacji, ale uważaj na partycje. Partycja EFI nie może być modyfikowana, “formatowana”, i tak dalej.

Bezpieczniej by było, żebyś uruchomił Ubuntu w trybie “Wypróbuj Ubuntu”, uruchomił konsolę / terminal i podał wyniki ostatniego polecenia - bez pierwszych dwóch:

sudo su -
umount -a
parted -l

Dobrze by było podać cały wynik skryptu bootinfoscript:
https://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/files/bootinfoscript/0.61/
https://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/files/bootinfoscript/0.61/bootinfoscript-061.tar.gz .

Pobierasz ten plik w uruchomionym livecd Ubuntu, rozpakowujesz, czytasz jak uruchomić i wstawiasz wynik RESULTS.txt.

Szczerze to nie wiem jak to zrobić. Mógłbyś mi jakos to wytłumaczyć jak mam to zrobić.

Uruchom Ubuntu w trybie “Wyprócuj Ubuntu”. Uruchom konsolę i po kolei:

sudo su -
umount -a
wget https://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/files/bootinfoscript/0.61/bootinfoscript-061.tar.gz -O - | tar -xzv

Wszystkie komendy skopiuj stąd, żeby nie było pomyłki. Potem uruchom skrypt:

./bootinfoscript

Komenda:

ls -a wyświetli listę plików, powinien tam być plik RESULTS.txt.

Następna komenda wyśle zawartość pliku na stronę, a zwróci link. Wstaw ten link na forum:

curl -F 'f:1=<-' ix.io < RESULTS.txt

Gdy wpisuje 3 komendę to unable to resolve host adress i error id bot recorverable

Dla mnie jest to zbyt skomplikowane

Internet masz?

ping -c 4 wp.pl

EDYCJA:
Spróbuj ponownej isntalacji, ale uważaj na partycje.

Jeśli masz taką możliwość podłącz się kablem do routera.

W Ubuntu nie w windowsie tak

No to pewnie karta wifi stanęła dęba - tzw. “niewolny sterownik”.

To co dalej? Bo jak przy instalacji Ubuntu zainstalować dodatkowo kartę sieciową, a to i tak nie pomoże bo po ponownym uruchomieniu nie można wybrać systemu

Co to jest za komunikat?

Obniż to okienko “Go back to menu” tak, żeby było widać wszystkie partycje i dopiero pokaż zdjęcie.

Uruchom sobie na chwilę terminal i powiedz czy polecenie wyświetli jakieś wyniki czy jest pusto?

ls /sys/firmware/efi

Nagle jak teraz włączyłem instalator mam opcje połączenia się z wi-fi

Dawniej miałem na Lenovo, że wyłączając wi-fi skrótem klawiszowym pod Windows, układ był niedostępny dla innych systemów (hard-blocked).

Może coś w tym jest - zwróć uwagę na ten niuans. To drobnostka, a sporo krwi napsuła mi kiedyś (nie mogłem dojść przyczyny, a była tak prozaiczna).

Jeśli chodzi o grub / komunikat itd - czy masz niewielką, dodatkową partycję /boot/efi stworzoną? Spróbuj taką stworzyć i zainstalować system.