Problem po oczyszczeniu systemu Ubuntu programem KleanSweep


(Qrs) #1

Witam, zainstalowałem sobie KleanSweep w Ubuntu 9.10 i zacząłem czyścić system. Po uruchomieniu system nie wstał. Próbuję przywrócić z kopi zapasowej, którą utworzyłem o domyślnej nazwie kleansweep-20091225-012247.tar.gz komendą:

sudo tar -xvpzf kleansweep-20091225-012247.tar.gz

ale mam komunikat np

jestem w ścieżce root/Desktop

proszę o pomoc

zdjecie.th.jpg

zdjecie2.th.jpg

pozdrawiam


(roobal) #2

Bo się czyta co program zamierza usunąć a nie ślepo mu ufać :slight_smile:

Tak w ogóle to czym wykonałeś tą kopię zapasową, dd lub innym narzędziem? Jeśli tak to przywracaj przy pomocy dd. Jak to zrobić to poczytasz w manualu tego programu man dd. Jeśli tylko skopiowałeś pliki i je spakowałeś to trzeba było jeszcze zachować atrybuty plików :slight_smile: Poza tym jak chcesz przywrócić system z paczki, na którym jesteś zalogowany? Chyba, że robisz to na innym systemie na chroot?

Pozdrawiam!


(Qrs) #3

kopia sama się utworzyła przez ten program, plik zawiera usunięte pliki ze ścieżkami tak że wystarczy rozpakować. tylko jak skoro jestem w root/Desktop tam gdzie jest to archiwum i mam stale komunikat Cannot open: No such file or directory ? czy zawsze po sudo system pyta o hasło? bo jak daję sudo tar -xvpzf kleansweep-20091225-012247.tar.gz to bez hasła zaczyna przywracać ale bez dostępu do danych folderów...


(roobal) #4

Nie da się przywrócić tym programem?

Uruchom jakieś LiveCD i z niego spróbuj rozpakować. inna sprawa, że sama paczka może zawierać błędy, coś się mogło źle skopiować albo błąd podczas pakowania lub sam program zawiera błędy, który tworzyło kopię :slight_smile:

Jeśli jest ustawione to tak i domyślnie hasło jest zapamiętywane przez system przez 5 minut.

Ponieważ z tego co widziałem, używasz sudo zalogowany na koncie roota, więc sudo jest zbędne a nie pyta o hasło, bo root ma największe prawa nawet w sudo co możesz zauważyć w /etc/sudoers :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Qrs) #5

ech chyba patowa sytuacja, bo nie można uruchomić programu KleanSweep i odtworzyć wszystko z kopii zapasowej (może sie mylę ale wszystko na to wskazuje) a po drugie nawet jak jestem w root/Desktop to jeśli cokolwiek chce zrobić to mam wszystko read-only ;(

świeża instalka chyba mnie czeka albo cud...

po przeczytaniu wpisów na forum pod opisem programu http://www.kde-apps.org/content/show.ph ... orumpage=9 autor programu daje odp. ze wystarczy dac

ale nie działa... może mam się zalogować gdzieś indziej niż root ew mam byc w innej ścieżce... ?

wygląda na to ze program zrobił większą szkodę niż początkowo sądziłem, fakt usunął 140 MB "śmieci" ale nie tylko bo mam np pusty katalog /mnt :frowning:

może jakieś a'la recovery tylko co i jak? :frowning:


#6

qrs , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif


(Qrs) #7

poprawione, wracając do tematu przewodniego tj problemu czy jest jakaś rada na przywrócenie sprawności jeśli brakuje kilki kluczowych plików?

wszystko mam readonly

zdjecieh.th.jpg


(roobal) #8

A jesteś zalogowany jako root i czy partycja jest zamontowana w trybie odczytu/zapisu? Polaż wynik:

ls -la

Pozdrawiam!


(Qrs) #9

już poradziłem sobie z problemem, nauczka jest na przyszłość aby nie wierzyć bezgranicznie programom :x


(roobal) #10

Napisz jak, może się przydać w przyszłości innym z podobnym problemem :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Qrs) #11

wystarczy rozpakować utworzony plik ale poprzez liveCD jakieś dystrybucji, ważne aby system nie był tylko do odczytu.