Problem po podłączeniu dodatkowego, wyzerowanego dysku

Witam

Chcę przełożyć twardziela ze starszego kompa do nowszego. Ponieważ był na nim Windows, wyzerowałem go programem Darik’s Boot And Nuke odpalonym z Hiren’s BootCD (no bo niepotrzebne mi dwa systemy na dwóch dyskach w jednym kompie). Podłączyłem go do tego nowszego kompa, włączam… za pierwszym razem na ekranie wyskoczyły jakieś totalne dziwactwa :expressionless: Drugi raz załączam kompa a on mi szuka bootowalnych nośników i na tym się zatrzymuje (tak za każdym razem). Gdy wyzerowany dysk odłączę to wszystko działa zupełnie normalnie, Windows startuje bez problemu. Gdy odłączę niewyzerowany dysk, to jest to samo.

A gdy z Hiren’s BootCD odpalę “Mini Windows XP” to w ogóle nie widzi obu na raz podłączonych dysków.

Po wyzerowaniu dysk trzeba sformatować. Czy niesformatowanie po wyzerowaniu jest przyczyną problemu? Jeśli tak, to który program z Hiren’s BootCD to zrobi? Chciałem to zrobić z poziomu normalnego Windowsa, ale nie da się :frowning:

Pozdrawiam.

PS

Zaznaczam że dysk przed zerowaniem działał zupełnie normalnie.

Zformatuj go z poziomu windowsa no to musi działać.

Zacznijmy od tego jaki to dysk? Jak ATA musisz odpowiednio ustawić zworki, na tym na którym masz system musi być master, ten który pusty musi być slave, jeśli sata to ustawić tylko odpowiednio kolejność bootowania.

Na 100% posiada SATA, podobno kolejność już ustawiał.

Po co robiłeś zerowanie skoro dysk działał prawidłowo?Czy przebiegło ono prawidłowo?

Czyli co?

W biosie ustaw kolejność bootowania,czyli jako pierwszy dysk na którym jest system.

Zerowanie usuwa wszystko z dysku wraz z partycjami,musisz go sformatować.

  1. oba dyski sa SATA? stad pewnie miniXP nie wiedzi, bo kontroler w trybie AHCI

  2. kolejnosc odpalania dyskow i ich ilosc - podlaczajac dotatkowy (byc moze do pierwszego portu) powodujesz boot z niego…

  3. Gdy wyzerowany dysk odłączę to wszystko działa zupełnie normalnie, Windows startuje bez problemu. Gdy odłączę niewyzerowany dysk, to jest to samo. to z czego odpala sie system jakikolwiek, masz trzeci dysk?

  4. niesformatowany dysk mozesz sformatowac w menadzerze urzadzen 8)

Mam w jednym kompie dwa dyski. Na pierwszym dysku (zawsze w nim był) normalnie działającego Windowsa. Podłączyłem do niego drugi dysk którego zanim wyjąłem z innego komputera, to go wyzerowałem.

Sprawdź, czy oba dyski widać w BIOSie. To podstawa. Ponadto, też w BIOSie, ustaw kolejność bootowania tak, aby pierwszym był “stary” dysk z systemem. Teraz system powinien się uruchomić normalnie. Po uruchomieniu wejdź do Zarządzania dyskami, sprawdź czy oba widać i tam “zarejestuj” (najpierw!) i sformatuj ten “nowy” dysk. Zakładam, że prawidłowo podłączyłeś te dyski do płyty głównej?

HAHA! Ustawiłem te cholerne zworki i działa! :smiley:

Dzięki :slight_smile: