Problem po podłączeniu monitora do laptopa/brak obrazu na obu urządzeniach

Witam serdecznie

Kupiłem monitor asus vg289q i problem pojawia się po podłączeniu do laptopa asus strix rog scar II z windowsem 10. Na laptopie czarny ekran, natomiast na ekranie monitora komunikat o braku detekcji kabla hdmi. Nie pomaga ustawienie 60hz na laptopie (domyślnie jest 144hz), przeinstalowałem także sterowniki kart graficznych. Po pierwszym podłączeniu kablem hdmi wyświetliło obraz w 4k na monitorze, natomiast po odłączeniu kabla hdmi i ponownym połączeniu obraz już nie chce drugi raz się wyświetlić.

Po podłączeniu do drugiego laptopa z windows 10 normalnie wykrywa monitor i mogę wybierać ustawienia obu ekranów.

Kabel hdmi nie jest uszkodzony, po podłączeniu tego strix scar do zwykłego telewizora obraz jest normalnie przesyłany.
Oba laptopy działają z systemem windows 10-z tym, że właśnie jeden nie chce wyświetlić obrazu, a drugi z automatu wyświetla.

Co mógłbym zrobić w tej sytuacji?

pozdrawiam


Problem rozwiązałem. Zainstalowałem system na nowo na strix scar i dalej to samo, brak reakcji. Po podłączeniu starego lapka monitor działał-z nowym nie. Problem leżał w kablu hdmi-monitor obsługuje 4k,a stary kabel hdmi tylko 1080p. Po dokupieniu kabla hdmi 4k działa na strix scar normalnie. Stary laptop, który nie obsługuje 4k, nie wymuszał tego trybu na monitorze i kabel 1080p wystarczał.