Problem po włożeniu dodatkowych kości ram

Witam,

Mam następujący problem, dostałem dwie jedno gigowe kości ram Kingstona o taktowaniu 800MHz, na płycie głównej mam już zainstalowane 2 kości jedno gigowe o takim samym taktowaniu jak te co dostałem, jednakże te kości są firmy GoodRam. Przeczytałem, że pamięci różnych producentów ale o tej samej pojemności i takim samym taktowaniu powinny ze sobą współpracować. Gdy jednak dokładam te dwie kości to przy uruchomieniu komputera, zatrzymuje się już na pierwszym ekranie (tym gdzie są wyświetlane min. jaki przycisk odpowiada za uruchomienie Bios’u). Po wyjęciu tych kości wszystko działa normalnie.

Tak więc, czy jest szansa żeby sprawić iż te kości będą ze sobą współgrały?

Moja płyta główna to Gigabyte GA-P31-DS3L, obsługuje ona 4GB ram więc, nie tu problem, sprawdziłem też czy dobrze włożyłem te pamięci i tak, były one dobrze włożone i dociśnięte. Czy może być problemem to, że kości Kingstona mają CL5 a Goodram CL6?

Ach i jeszcze jedno, otóż płyta ta obsługuje Dual Chanel i kości, które teraz mam są zainstalowane w odpowiednich gniazdach, żeby ten tryb działał tzn. kości są w gniazdach o tych samych kolorach, jednak program Everest pokazuje, że tryb ten nie działa tzn. pokazuje szerokość modułu 64b a z tego co wiem jak by działał DCh to powinien pokazywać 128b. Wiem, że dual chanel nie robi jakiegoś potężnego skoku wydajności, ale ciekawi mnie to czemu tak się dzieje.

Może problemem jest napięcie zasilania pamięci, zwykłe Goodramy DDR2 pracują z reguły poprawnie przy zasilaniu nominalnym 1.8 V, a te Kingstony mogą pracować poprawnie na wyższym - sprawdź specyfikacje tych pamięci.

Sprawdź jak komp pracuje na samych Kingstonach.

Jesli komp pracuje prawidlowo na samych Kingston’ach, to wylacz tryb dual.

Jak sam zauwazyles, nie powoduje on znacznego wzrostu wydajnosci pracy pamieci, a potrafi generowac bledy (nawet, gdy pary sa tego samego producenta, a roznia sie nieznacznie parametrami).

Zakladam, ze nie masz Visty x64.

Pamietaj, ze inne Windows’y nie widza 4GB ramu (max. ok. 3).

Ok, dzięki wielkie sprawdzę i dam znać, aha na kingstonach jest napisane 1.8V.

Co do windy, to planuje się przesiąść na Viste więc z tym nie będzie problemu, a XP widzi 3,5GB, przynajmniej u mojego wujka, który ma 2 kości dwu gigowe, więc raczej tyle mi na XP wykryje.

EDIT:

Sprawdziłem i okazało się, że komputer nie działa na Kingstonach, tzn. zatrzymuje się na tym pierwszym ekranie. Jednak śmiem wątpić, że to wina kości, ponieważ jeszcze kilka dni temu u osoby od której je dostałem działały normalnie. Teraz nie wiem co myśleć, czy jakimś cudem kości mogły się uszkodzić, chociaż nie wiem jak to by się mogło by stać, czy ja mam na płycie sloty walnięte bo w sumie dotychczasowo te GoodRamy pracowały w dualu na dwóch żółtych slotach(i teraz je tak samo włożyłem), a Kingstony sprawdziłem umieszczając jeden w żółtym jeden w czerwonym slocie, a nie pomyślałem, żeby je włożyć do dwóch żółtych. Hmm…co o tym myślicie?

Nie trzeba cudow.

Wbrew pozorom, bardzo latwo uszkodzic kosc ramu. Szczegolnie przy wkladaniu i wyciaganiu ze slotow (golymi rekami).

Sprawdz te pamieci na innym kompie, jesli masz mozliwosc.

Już chyba wiem co może być przyczyną nie działania tych kości ale wolę się upewnić. Otóż w instrukcji od mojej płyty głównej jest napisane: “Because of chipset limitations, do not populate both DIMM sockets of the same channel with double-sided memory modules to prevent system’s failure to start or incorrect of memory modules.” Te kości Kingstona jak i moje kości mają te banki pamięci czy jak to się nazywa (te małe kwadraciki na kościach pamięci ;])po obu stronach czy to oznacza, że to są “double-sided memory modules”? Bo jeśli tak to wychodzi na to, że będę musiał kupić kości z tymi “kwadracikami” po jednej stronie, żeby zadziałało, czyż nie? Dlatego, że według tej instrukcji “same channel” oznacza dwa sloty leżące obok siebie(czyli jak ja mam taki układ: czerwony slot, żółty slot, czerwony slot, żółty slot, przy czym na jeden kanał składają się slot czerwony i żółty, to do slotów czerwonego i żółtego nie mogę włożyć tych pamięci double-sided)

Wiem, że to trochę wygląda jakbym sam odpowiedział na swoje pytanie ale to są tylko domysły i wolę poznać opinie ludzi bardziej znających się na temacie.

Przy instalowaniu pamieci tylko dwoch kosci w trybie Dual, wkladasz je do dwoch kanalow w sloty o tym samym kolorze. Np. DDRII1 i DDRII3, albo DDRII2 i DDRII4. Wtedy nie ma znaczenia, czy kosci sa dwu czy jednostronne.

Producent nie zostawia Ci zludzen: przy czterech kosciach, czyli zapelnionych wszystkich slotach, pamiec RAM na Twojej plycie MUSI byc jednostronna SS (Single Sided).