Problem po wymianie procesora

Witajcie,

no więc zakupiłem sobie ostatnio płytę główną ASUS P4C800 Gold w komplecie z procesorem Intel Pentium 4 o taktowaniu 2.6GHz z FSB=800MHz, na nim płyta chodzi w porządku. Schody zaczynają się, gdy przekładam procesor na Intel Pentium 4 o taktowaniu 3.2GHz z takim samym FSB jak poprzednik. Problemy mam następujące:

-po wiejściu do BIOSu i zmianie czegokolwiek, nawet jeśli chodzi o zmianę kolejności bootowania z urządzeń i zapisaniu zmian komputer nie wyświetla żadnego obrazu, po 10 sekundach sam się wyłącza;

-gdy sam włączę ponownie urządzenie na ekranach BIOS pojawia się komunikat “Overclocking failed!” (lub coś w ten deseń, ale nic nie podkręcałem);

-system działa sporo wolniej, w właściwościach systemu odnośnie procesora pisze mi coś takiego:

Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.20GHz [b]1.60GHz[/b]

(tam gdzie pogrubione na poprzedniej płycie głównej były podawane informacje o 3.20GHz) Dla przykładu na temat tego procesora, z którego teraz korzystam są podane takie informacje:

Intel Pentium 4 CPU 2.60GHz [b]2.60GHz[b/]

Oba procesory obsługują wielowątkowość.

Nigdy wcześniej nie spotkałem się z czymś podobnym, choć pewne doświadczenie mam.

Czego to może być wina, BIOSu?

Proszę o rady

Resetowałeś bios?

Nowe sterowniki od biosu zainstalowane?

Sterowniki od płyty głównej też są?

Sterowniki te, które były na stronie producenta wszystkie zainstalowałem, jeszcze pobrałem ze strony Intela te do chipsetu. BIOS zaraz zresetuję. Nigdzie nie znalazłem sterowników do BIOS, jeśli byłbyś tak miły to podaj link. Co jeszcze mógłbym zrobić?

Potem się zajmiemy sterownikami.

Narazie zresetuj bios z tym procesorem nowym czy tam starym(Ten który potrzebujesz)

i daj znaka czy lepiej.

Nie sterowniki bios a aktualizacja biosu, to różnica, który z tych procesorów masz? Bo tylko te twoja płyta obsługuje.

64392d1b4005.jpg

@igrek

Coś ci obrazek nie działa.

Możliwe, że ta karta nie obsługuje tego procka, ale skoro nie obsługuje to poco dawali go w gratisie?

Zresetowałem BIOS, teraz na tym szybszym procesorze komputer niestety się wyłącza, przy ładowaniu systemu a nawet przy ponownym uruchomieniu zanim ukarzą się ekrany BIOS. Zobaczymy co da zmiana zasilacza.

A założyłeś chłodzenie z nową pastą?

Tak. Jest z dodatkiem srebra. Ale przecież procesor nawet po kilkugodzinnej pracy bez przerwy jest letni, tak samo jak radiator zatem nie przegrzewa się.

EDIT: ten pomysł z resetem BIOS pomógł. Zanim napisałem na tym forum sam troche kombinowałem. Prawdę mówiąc myślałem, że to zasilacz Forton robi mi takie atrakcje, bo to na nim działał poprzedni komputer, który się “spalił”. Od tamtej pory ten komputer zasilał Modecom Premium 400W i to on poniekąd był winny resetom komputera po zerowaniu ustawień BIOS. To tak w skrócie. Gdzie mógłbym znaleść sterowniki BIOS do mojej płyty głównej? Dziękuję za wkład, co by to było gdyby nie Wy :wink:

Wesołych Świąt i przyjemnego stukania się jajkami:)

Żeby ten P4 3.2 GHz działał musisz mieć BIOS w wersji: 1017. Tu masz najnowszy: http://support.asus.com/cpusupport/cpu_support_right_detail_mkt.aspx?SLanguage=en&p=1&m=P4C800&cpu=P4-3.20E%20GHz%20%28800%20FSB,%20L2%20cache:1MB,%20HT,%2090nm%29&pcb=ALL&sincebios=1017&memo=