Problem podczas instalacji Linux Mint obok Windows 10

Witam serdecznie,

 

jak w temacie, mam problem podczas instalacji Linuxa Mint.

Po uruchomieniu Linuxa z pandrive’a i próbie instalacji “z pulpitu” po przeklikaniu pierwszych opcji wyskakuje komunikat jak na screenie:

 

Screenshot.png

 

Wie ktoś może, czy na pewno nie będzie możliwości uruchomienia Windowsa po instalacji Minta? A jeżeli tak czy da się to przywrócić do GRUB’a? 

 

dodatkowe informacje:

  • oryginalnie laptop był z Windowsem 8, potem downgrade do Win 7 i wyłączenie UEFI, nastęnie instalacja WIN 8 i upgrade do WIN 10. 

  • jeśli chodzi o Linuxy, jestem początkujący, jest to moje któreś z kolei podejście do tego systemu,

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :slight_smile:

Zapewne uruchomiłeś pendrive nie w normalnym trybie tylko w trybie UEFI. Uruchom tego pendrive bez UEFI (u mnie jak chcę włączyć pendrive z UEFI to obok jego nazwy w menu bootowania jest [UEFI], pod taką pozycją pendrive jest też drugi tekst w którym jest nazwa pendrive ale bez dodatku [UEFI], i to jest pozycja która uruchomi mi tego pendrive bez UEFI). Zakładam też że w swoim komputerze w UEFI wyłączyłeś “Safe Boot”. Poszukaj poradników w internecie jak to zrobić bo to jest indywidualny proces który zależy od tego jakiego masz BIOSa albo UEFI (a tych jest wiele).

Uruchom wszystkie systemy albo w UEFI, albo w trybie kompatybilnosci wstecznej z BIOS.

@sajmon17099 podpowiedziałeś mi czego szukać, ale niestety nie mogę uruchomić pendrive’a w trybie BIOS (nie wiem czemu, gdy instaluje przy formatowaniu ntfs - wyskakuje kernel panic przy bootowaniu a z kolei fat32 chce wykonać to co na powyższym screen’ie)

 

@roobal też do tego już doszedłem, ale czekam na weekend aż będę miał dostęp do zewnętrznego dysku (backup danych) żeby zrobić przekonwertowanie mbr do gpt żeby oba systemy zainstalować z UEFI

 

wielkie dzięki za odpowiedzi :slight_smile: