Problem podczas instalacji Win xp Home edition SP2- Menu?

Witam, po włożeniu płyty z windowsem do cd-roomu i zrestartowaniu komputera niewiem czy komp czyta mi windowsa, ponieważ po kliknięciu klawisza Delete, ukazuje mi sie jakieś dziwne Menu, Biało-Szaro Niebieskie i nie widze tam opcji takich jak Advanced Bios Features jak i First Boot device Co sie dzieje? czy to dobre menu? jak postąpić dalej?

Nie musisz klikać Delete, żeby uruchomić komputer z płyty.

Włóż płytę z Windows do napędu, uruchom komputer, poczekaj na ekran z napisem “dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku cd” (po ang. “press any key to boot from CD or DVD”) i naciśnij np. Enter.

di-Z9KY.png

Niektóre BIOS oferują menu wyboru urządzenia, z którego ma zostać uruchomiony komputer, np. F2, F10, F11 lub ESC. Podczas uruchamiania komputera można wcisnąć takowy klawisz. (źródło http://www.pendrivelinux.com/usb-bios-boot-options/)

Jeżeli komputer nie uruchomi się z płyty, wtedy sprawdź ustawienia BIOS. W tym uruchom komputer i spróbuj wcisnąć owy klawisz Delete. Żeby uruchomić komputer z płyty Windows trzeba zrobić tak, żeby komputer uruchomił się z płyty CD. Bo jest tak, że komputer podczas uruchamiania sprawdza skąd on ma się uruchomić? Czy z dysku (jeżeli jest zainstalowany system), czy z płyty, z dyskietki czy z czegoś jeszcze innego. W tym celu korzysta z listy, która ustala priorytet (kolejność) źródeł, które sprawdza, np. najpierw dysk, potem napęd cd/dvd itd. Żeby w ogóle rozpocząć instalację systemu, trzeba uruchomić komputer z płyty instalacyjnej Windows. Jak to zrobić? Trzeba najpierw w BIOSie (mały program znajdujący się na płycie głównej, to właśnie on przechowuje ustawienia dotyczące kolejności urządzeń, z których komputer może się uruchomić) przestawić kolejność urządzeń, z których komputer może się uruchomić tak, żeby na początku był sprawdzany napęd CD/DVD. Podczas uruchamiania komputera, widzimy ekran typu: http://www.fotoload.pl/123aa20/1713c89d … b62326.jpg (to może się różnić w zależności od tego jaki masz komputer, jaką płytę główną, ale zwykle trzeba patrzeć na dół ekranu) i informację typu “BIOS Setup - DEL”. Co to oznacza? Jeżeli w danym momencie wciśniemy klawisz - w tym przypadku - DEL - to wejdziemy do programu BIOS. A tam będziemy mogli zmienić ustawienia dotyczące kolejności urządzeń, z jakich komputer ma się uruchamiać. Jaki masz BIOS i czy wygląda on w ten sposób: http://toin.pl/wp-content/uploads/2010/01/6.png albo w ten sposób: http://www.urzadzeniatechnikikomputerow … l/bios.jpg http://www.centrumxp.pl/Img/Art/Windows … 5/bios.jpg (źródło http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/812,P … -BIOS.aspx) - nie wiem. W każdym razie po BIOSie zwykle poruszamy się przyciskami strzałek (góra, dół, prawo, lewo). Przejrzyj informacje stąd:

http://www.vista.pl/porady/1270_instala … kroku.html

http://pclive.pl/porady-komputerowe/spr … -bios.html

http://www.hotfix.pl/ustawienie-kolejno … o-a131.htm

http://toin.pl/1383/jak-ustawic-bootowanie-w-biosie/

Albo - instrukcja do płyty głównej. Szukaj opisu opcji: Boot device priority. Albo kolejność uruchamiania.

Na pewno sobie poradzisz. A jeżeli nie, to poszukaj aparatu, zrób zdjęcie BIOS, wrzuć np. na http://imgup.pl/, http://vpx.pl/ albo http://fotosik.pl/ i pokaż tutaj. Albo zainstaluj:

http://www.dobreprogramy.pl/System-Info … 13062.html

Sprzęt - płyta główna (w angielskiej wersji językowej zapewne Hardware - Mainboard)

Podaj model płyty głównej. Albo wpisz w Google: model płyty + manual, np. asus a7v8x-x manual. Albo poszukaj działów gdzie możesz coś pobrać do płyty. Zapewne będą sterowniki, ale też odpowiedniki papierowych instrukcji, a w nich informacje o przestawieniu opcji w BIOS, o których piszę.

No i w każdym razie, warto mieć przy sobie kogoś obeznanego technicznie, jeżeli sam nie czułbyś się na siłach.

Powodzenia i pozdrawiam!

edycja: kolega niżej może mieć rację, zobacz Wytwarzanie płyt startowych Windows http://www.fixitpc.pl/topic/52-wytwarza … h-windows/

Uruchom komputer, przy starcie BIOS-u, na dole ekranu pisze BOOT MENU…,oraz jaki klawisz masz użyć,

lub kombinacja klawiszy.

Płytka oryginalna, bootowalna ?

Nie podałeś nazwy płyty głównej ?

Podczas uruchomienia komputera wciśnij F12 i sprawdź czy nie masz wyboru CDROM , jeżeli będzie to wybierz --> Enter…