Problem podczas instalacji Win10 - Brak wymaganego przez komputer sterownika nośników

Kupiłem niedawno dysk SSD na którym chciałem zainstalować Windowsa 10. Po uruchomieniu instalatora, pokazuje sie wiadomość: Brak wymaganego przez komputer sterownika nośników. Może to być sterowmik stacji dysków DVD, dysku USB lub dysku twardego. Jeśli masz CD lub DVD albo dysk flash USB ze sterownikiem, włóż go teraz.
Próbowałem zmieniać pendrive na którym mam instalator na różne USB (3.0 i 2.0) ale nic sie nie zmienia. Odłączyłem też dysk HDD ale to też nie przynosi efektu. Instalator stworzyłem przy pomocy oficjalnego Microsoftowego Media Creation Tool i wszystko wydaje się być ok, do momentu instalacji. Nie moge także znaleść żadnych sterowników do tego dysku, które mógłbym załączyć do instalera.
Dysk: WD Green 1tb SSD

Od góry mówię że nie mam płyty ze sterownikami do płyty głównej.

Na początku instalacji wybierz “Naprawę systemu”. Masz potem do wyboru opcję “Wiersza poleceń”.

W wierszu wpisz:

diskpart

a potem

list disk

W ten sposób zobaczysz czy dysk jest w ogóle w systemie.

Jeśli go widać, to stwórz mu tablicę partycji GPT (nie musisz tworzyć partycji):

https://kasztelan.me/windows-10-uefi-partycja-gpt-jak-zainstalowac/

Jeżeli otworze normalnie Windows ze starego HDD, to dysk SSD normalnie się pokazuje, ale spróbuje tak jak mówisz i odpiszę z informacjami.

Zrobiłem to co mi powiedziałeś, razem z podlinkowanym poradnikiem, ale efektu ciągle nie ma. Błąd sie pokazuje jak pokazywał i nic sie nie zmieniło na froncie instalacji. (dysk znalazłem i wszystko poszło bezproblemowo w cmd)

Bump, jakieś pomysły?

Prawdopodobnie musisz ściągnąć sterownik do kontrolera SATA/RAID z płyty głównej i dograć je na pendrive w jakimś folderze i załadować przy instalacji.

Dobra, tylko skąd. Przeglądałem strone WD i nie mogę znaleźć sterowników, przynajmniej w formie plików a nie jakiegoś dashboarda .exe czy coś. Zakładam, że sterowniki muszą pochodzić ze strony producenta dysku, a nie po prostu jakiekolwiek.

https://support-en.wd.com/app/products/product-detail/p/279#WD_downloads

W tym linku wydaje się jakby powinny znajdować się do pobrania sterowniki, ale w sekcji “Downloads” nie ma nic poza “WD Dashboard” i “Acronis True Image”

Przywróć ustawienia domyślne BIOS, bo może masz tam poustawiane jakieś dziwne tryby pracy/kontrolery.

Bo te sterowniki mają być do chipsetu (konkretnie do kontrolera SATA/AHCI), a nie do dysku. Znajdziesz je na stronie producenta płyty głównej.

  1. Próbowałem już resetować, nic się nie zmienia.
  2. A to w sumie jest ważny fakt… sprawdzę jaką mam płytę główną i postaram sie znaleźć sterowniki.

Edit: znalazłem płytę główną i link do sterowników, jedynie na stronie link do ich pobrania jest zepsuty (plik nie istnieje na serwerze i wyrzuca 404) więc piszę do nich na email i zobaczę jak wyjdzie.

Podobny komunikat wywala jak w biosie jest ustawiony Raid.

Resetowałem już ustawienia biosu więc to nie powinien być problem…

Dobra, zdobyłem sterowniki do płyty głównej. Mam do wyboru takie foldery:

W folderze “Intel Chipset” jest plik .exe do instalacji i VERSION.DAT.

Nie wiem czy to jest to czego miałem szukać, ale nie orientuje się w tym temacie…
I teraz pojawia się pytanie: jak to mam wrzucić na pendrive z instalacją? Przecież to jest exe…

Sterowniki do chipsetu instalujesz na samym początku zaraz PO instalacji systemu.
Pokaż co masz w katalogu Intel Rapid Storage.
Podczas instalacji systemu jeżeli dysk SSD nie jest wykrywany (a jest prawidłowo skonfigurowany) to przy wyborze docelowego miejsca instalacji systemu na dole okna masz opcję “załaduj sterownik”. Klikasz w nią i pokazujesz ścieżkę do sterownika. I potem OK. Instalator instaluje wtedy sterownik i po jego instalacji można kontynuować dalszy proces instalacji systemu.

Sterowniki do chipsetu instalujesz na samym początku zaraz PO instalacji systemu.

No właśnie tylko nie mogę go zainstalować.

Pokaż co masz w katalogu Intel Rapid Storage.

Podczas instalacji systemu jeżeli dysk SSD nie jest wykrywany (a jest prawidłowo skonfigurowany) to przy wyborze docelowego miejsca instalacji systemu na dole okna masz opcję “załaduj sterownik”.

Dysk JEST wykrywalny, jak wpiszę diskpart > list disk w cmd, to pokazuje się normalnie. Problem w tym, że od razu po kliknięciu “Zainstaluj” pokazuje się komunikat z oryginalnego posta i nie mogę nic zrobić.

Klikasz w nią i pokazujesz ścieżkę do sterownika. I potem OK. Instalator instaluje wtedy sterownik i po jego instalacji można kontynuować dalszy proces instalacji systemu.

Tylko w końcu z jakiego folderu - Chipset, RDS czy inny?

Jestem pewny, że rozwiązanie jest w tym Intel Rapid Storage.
Adekwatna sytuacja (z tym że W7) na komputerze Dell i sposób jej rozwiazania:

  1. Pobierz sterownik Intel Rapid Storage Technology F6 dla systemu Windows 7 w wersji 64-bitowej z witryny pomocy technicznej firmy Dell (www.dell.com/support/home). Kliknij łącze Sterowniki i pliki do pobrania. Sprawdź, czy wybrany system to Windows 7 w wersji 64-bitowej, następnie przewiń w dół do sterowników Serial ATA. Kliknij strzałkę, następnie łącze pobierania sterownika Intel Rapid Storage Technology F6.
  2. Wyodrębnij i skopiuj sterowniki IRST na klucz USB 3.0 (kliknij dwukrotnie plik i postępuj zgodnie z instrukcjami rozpakowania spakowanych plików).
  3. Uruchom nośnik systemu Windows 7 Professional w wersji 64-bitowej, korzystając z menu rozruchowego F12 .
  4. Po wyświetleniu monitu z prośbą o załadowanie sterownika podłącz klucz USB 3.0 zawierający sterownik IRST i zainstaluj sterownik Intel Rapid Storage Technology Driver.
  5. Instalacja systemu Windows 7 Professional powinna dalej przebiegać.

Dobra, tylko czy Intel Rapid Storage nie jest do dysku RAID?

https://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_DOWNLOAD/EN/Motherboard/H110H4-M19/Socket%201151

Ok, pobrałem je i wrzuciłem na pendrive z instalatorem i to sie pokazuje po wciśnięciu dalej: