Problem prawdopodobnie z płytą główną

Witam.

Dostałem od koleżanki komputer do sprawdzenia bo “nie działa”.

Co udało mi się zauważyć, pamięci, grafika, urządzenia typu dysk, napęd w porządku.

Jednak po włączeniu komputera bios nie startuje nie ma żadnej reakcji na włączenie. Nic nie pika nic się nie dzieje. Po wyciągnięciu grafiki dostaje już pikanie jeden długi dwa krótkie co dla tej płyty oznacza problem z grafika (no i zgadza się w końcu jej nie ma). Wkładam grafike ponownie, grafika jest pod PCI-E znów to samo nic się nie dzieje, można zauważyć jedynie, że na klawiaturze diody on numlocka capslocka scrollocka cały czas mrygają zapalają się i gasną. Grafika sama w sobie jest dobra sprawdzona w innym komputerze. Nie wiem co jeszcze mógłbym sprawdzić dla pewności, że to jakiś problem z płyta główną. Jakieś propozycje ?

na początek zobacz, czy jakieś kondensatory nie są napęczniałe, lub wylane. wyjmij też baterię z biosu, niech się zresetuje do ostawień fabrycznych. możliwe tez, ze zasilacz nie podaje odpowiedniego prądu, wiec warto sprawdzić i jego. możliwe tez, ze nie jest podpięte zasilanie procka, procek się po prostu przegrzał i spalił, bo nie było chłodzenia, możliwe ze koleżanka nieudanie flashowala bios… możliwości jest wiele, próbuj :slight_smile:

bez baterii biosu komputer się uruchamia o.O tak może być ? wszystkie kable podpięte, wiatraki się kręcą, zasilacz niby 450W na takie podzespoły powinień latać okej. 1 gb ramu grafika jakiś gf 6600. spróbuje zworką clr cmos.

/edit

ze zworką wsadzoną na clr_cmos komputer też się włącza…

no uruchamia się :wink: ale chodziło mi o to, żebyś wyjął baterie z biosu, odczekał ze 2 min, i włożył ja ponownie (żeby zresetować bios).

zasilacz 450 w jakiej marki? masz jakiś zastępczy? zobacz czy procek jest dobrze włożony, i czy radiator się mocno grzeje. co z tymi kondensatorami? w jakim są stanie?

ja stawiałbym na płytę albo na procek.

kondensatory są ok, ani jeden nie napęczniały czy cokolwiek, procesor i radiator na nim siedzą ok. nigdy domyślam się nie rusza. komputer wyglądał jakby nie był nigdy otwierany jak go dostałem.

masz jakis procek, ewentualnie plyte głowna na podmianke?

Zobacz czy złącze ATX nie jest przysmalone, nadtopione i czy wtyczka ATX od zasilacza jest ok.

atx nie wygląda na nadtopione czy cokolwiek by było z nim źle. jutro wyciągnę z piwnicy coś podobnego do tego może uda się z dwóch zrobić jeden.

Zaraz, zaraz, napisałeś, że po wyciągnięciu baterii odpalił? sprawdź napięcie tej baterii. Choć z drugiej strony powininen i tak odpalić i pokazać komunikat o słabej baterii.

z niektórymi płytami rzeczywiście się tak dzieje, ze przy zbyt niskim prądzie podawanym przez baterię nie uruchomią się wcale.

bateria w zasadzie służy do podtrzymania ustawień kiedy komputer jest odłączony od zasilania sieciowego, co dla innych płyt nie jest problemem - uruchamiają się z ustawieniami fabrycznymi biosa i stosownym komunikatem.

ale wciąż nie wiemy nic o zasilaczu. Wciąż obstawiam coś z dwójki płyta - procesor.