Problem przy instalacji Xp - nie znajduje dysku

Gdy instaluje windowsa Xp SP2 na 2 kompie wyskakuje mi komunikat “instalator nie znalazł żadnych dysków twardych zainstalowanych na tym komputerze”

Dodam że na kompie mam dysk ATA Samsunga, płyta główna Asus A8NE

Stacja dysków i dysk są na oddzielnych taśmach i są ustawione zworkami na master…

Proszę o pomoc…

Podczas instalacji powinieneś wcisnąć klawisz F6 gdy komputer prosi o podanie dodatkowych sterowników sATA, jeszcze w fazie instalacji w trybie tekstowym (niebieskie ekrany) i włożyć do stacji dysków dyskietkę z takim sterownikiem. Można go zwykle znaleźć na płycie CD/DVD od płyty głównej lub ściągnąć najbardziej aktualną wersję ze strony producenta płyty głównej.

Stacje dysków ustaw na slave, dysk na master.

Ew. Zobacz czy w biosie nie masz włączonej obsługi dysków SATA (serial ATA), jeśli jest wyłącz ją lub przełącz na ATA w zależności od możliwości wyboru.

Norbit_24 , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Skorzystam z okazji i spytam się:

  1. Czy ten problem występuje tylko przy instalacji windows xp?

  2. Jak się upewnić,ze takie “dogrywanie” sterowników nie będzie potrzebne?Od czego to zależy?Płyta główna , dysk???

Zjawisko to występuje podczas instalacji bądź co bądź wiekowego już Windowsa XP na nowych płytach głównych z nowymi kontrolerami dysków lub przy wykorzystaniu macierzy RAID. Vista ma już wbudowany sterownik który pozwala systemowi na “dostrzeżenie” kontrolerów np. sATA już w czasie instalacji. To czy sterownik będzie potrzebny zależy od płyty głównej i zamieszczonego na niej kontrolera dysków. Upewnić się można sprawdzając czy na stronie producenta jest przeznaczony do tego sterownik, szukając w dokumentacji płyty głównej lub pytając użytkowników takiego modelu na forach.

Udało mi się znaleść takie sterowniki SATA/RAID tutaj: http://www.pyrchla.pl/drivery.html

Tylko które kontrolery wgrać na dyskietkę?

IAA_RAID

GIGARAID

SiI

SiIRAID

SCSI

Promise 20276 ATA

Promise 20276 RAID

Promise 20265 ATA

Promise 20265 ATA(XP)

Promise 20265 RAID

Promise 20265 RAID(XP)

VIA 8237 Series ATA

SiS 964 SATA

nVIDIA Series ATA(XP)

nVIDIA Series ATA(2K)

Sil3114

Sil3114 Raid

Sil3114 Raid5

Stawiałbym na “nVIDIA Series ATA(XP)” bo widzę że płyta ma chipset “NVIDIA nForce4 Ultra”. Jeśli się mylę niech ktoś to zweryfikuje. Zwykle powinien tam być program który wykonuje dyskietkę ze sterownikiem. W przypadku mojej płyty głównej można takową dyskietkę przygotować również bootując komputer z płyty DC od płyty głównej.

autor postu napisał w pierwszym poście, że ma dysk samsung z interfejsem ATA, poszukiwania sterowników sata - bezcelowe, jeśli zaś chodzi o owe sterowniki to pewnie są one w paczce od chipsetu, a zatem trzeba pobrać sterowniki chipsetowe , rozpakować i wrzucić na dyskietkę zawartość folderu ze sterkami od sata.

Podaj dokładny i pełny symbol płyty głównej, poszukamy na stronie jej producenta.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć gdzie te sterowniki znajdują cię na płycie CD bo każda jest organizowana w inny sposób.

napisał ale z małym błędem dlatego nie możesz znaleźć takiej płyty g. na stronie asusa to jest asus a8n-e

w starszych modelach sterowniki sata były dołączane na dyskietce 1,44 MB, również na płytce ;P.

Nie napisałem, że jej nie znalazłem tylko chcę aby podał dokładnie symbol bo może są też jakieś odmiany/wersje tej płyty.

nie ma.

Ale dziwne… Problem rozwiązany.

Po długim zmienianiu taśm,

Podłączyłem dysk i stacje dysków do jednej taśmy 80 żyłowej pod IDE2 czyli secondary; Dysk na master, a stacje dysków na slave i śmiga jak należy… Zainstalowałem już Xp.

Na to wychodzi, ze wejście IDE1 mam zespute bo gdy tam podłączałem nie wczytało dysku do biosu…

Oświeć mnie jak to zrobiłeś bo albo mam poważną lukę w wiedzy, albo stację dysków podłącza się do taśmy 36pin.

No tak, przecież Ty masz dysk ATA a nie SATA…