Problem przy starcie komputera - Cmos checksum error

Witam, dostałem od znajomego płytę główną GA-8I915P Dual Graphic wraz z procesorem, pamięcią oraz kartą graficzną. Po podłączeniu całego sprzętu na monitorze pojawia się taki komunikat: Cmos checksum error-defaults loaded i nic więcej nie da się zrobić. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Jeśli mam coś ustawić w biosie to bardzo bym prosił o wskazówki jak to zrobić.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

pełno o tym w google http://forum.pclab.pl/topic/298764-CMOS … ts-loaded/

A na początek zacznij od wyjęcia i wsadzenia na nowo baterii na płycie głównej i zresetowania ustawień BIOS

Ok a jak zresetować te ustawienia w biosie?

‘Specu’- wyjęcie baterii i odczekanie ok 5 min jest równoznaczne z resetem ustawień BIOS.

Ok, a jak po restarcie ustawić te ustawienia w biosie?

Albo dać Load Optimal Defaults (coś w tym stylu) albo nic nie robić, same się dobre dobiorą :stuck_out_tongue:

Ok zrobię to jutro, a dziś wymieniłem baterię na nowo bo stara na płycie miała 2,5V wiec to może być wina tego :-).

A co sądzicie o tej płycie jest ona jakaś dobra? Aktualnie posiadam K7S5A…

Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, skoro już wymieniłeś (i dobrze!) baterię.

Płyta dość już stara, produkt roku 2005, tzw. “przejściówka” z pamięci DDR na DDR2 (pamięci można użyć jedne lub drugie, najlepiej identyczną parę!). Z Windows’em 7 mogą (ale nie muszą) być kłopoty (sterowniki!). Podczas startu wejdź do BIOSu (Delete) i wybierz pozycję Load Optimized Defaults , Enter, potwierdź i zrestartuj. Może jeszcze coś z niej będzie? Twoja płyta, ta K7S5A, bodaj jeszcze starsza (2003?).

Baterię wymieniłem na nową, podłączyłem swój dysk i po uruchomieniu komputera ładuje się wszystko aż do momentu jak się pokaże na 2sek pasek ładowania systemu i po chwili się resetuje. Zastanawiam się czy nie musiałbym wgrać na nowo systemu a jeśli tak to jak uruchomić botowanie z płyty.

Pozdrawiam

Oczywiście! Jeśli podłączyłeś swój dysk, to musisz zainstalować system od nowa. System musi “zobaczyć” tę nową płytę główną. Instalacja z płyty CD standardowa.

W zależności od BIOSu, jeśli nie ma on ekranu wyboru (a zdaje się, że nie ma), to trzeba w BIOSie ustawić bootowanie z płyty jako “first”. Resztę procedury znajdziesz w wielu publikacjach w internecie.

Ok ale jak uruchomić botowanie z płyty?

W BIOSie, w zakładce Advanced BIOS Features , pozycję First Boot Device musisz ustawić jako CD-ROM i zatwierdzić to (F10).

Włożyć płytę z systemem i zrestartować komputer, podczas startu błyskawicznie (kiedy będzie odpowiedni napis) nacisnąć dowolny klawisz. Rozpocznie sie procedura, której opis (w zależności od systemu!) łatwo znajdziesz w sieci, np. http://lajfmajster.pl/2009/01/24/instal … k-po-kroku

Ok, a co sądzicie o tym sprzęcie? Wraz z płytą dostałem procesor Intel Pentium4 3.00GHZ/1M/800/04A SL7PU CHINA, chłodzenie, kartę sieciową ATI Radeon X300 128M DDR V/D/VO, kartę dźwiękową SB0410 SB_LIVE_24BIT oraz pamięć ram 2x512MB DDR2 PC4200 Elixir.

Całkiem ok jak za free grafika by mogła być tylko lepsza ale to możesz sobie wymienić

Ja posiadam słabiutki sprzęt, więc nie wiem czy się przesiadać na to co dostałem :slight_smile:

“Przesiadaj” się! Mając na względzie Twoją obecną płytę główną czuję, że wyjdzie Ci na korzyść.

Więc tak, po podłączeniu napędu do gniazda IDE 1 a dysku do IDE 2 i po ustawieniu w biosie First Boot Device na CD-ROM płyta cd startuje ale gdy kliknę enter zainstaluj system to pojawia mi się komunikat że nie ma żadnych dysków :frowning: dzieje się tak samo jak dysk podłącze do IDE 3, a jak podłącze na odwrót czyli dysk na IDE 1 a napęd na IDE 2 to dysk jest widzialny w biosie no ale wtedy płytka cd nie startuje automatycznie. Czy musiałbym to w jakiś sposób ustawić?

Polecam Ci użyć jedną taśmę IDE dla dysku twardego i napędu CD-ROM. Tę jedną taśmę wtykasz niebieskim (prawdopodobnie) końcem do gniazda IDE1 (chyba czerwone), a drugim końcem do twardego dysku, przy czym zworka na twardym dysku powinna być ustawiona na pozycji Master.

Natomiast środkowy wtyk na tej samej taśmie wetknij do napędu CD-ROM, ale tu z kolei na napędzie zworkę umieść w pozycji Slave.

Jak Ci coś nie pasuje, to zmień ustawienia dysku i napędu w obudowie tak, aby możliwe było takie podłączenie.

W takiej konfiguracji uruchom wszystko od nowa. Narazie gniazda IDE2 i 3 (chyba zielone) zostaw puste.

Dodane 15.12.2011 (Cz) 19:52

Dodatkowo, podczas uruchamiania komputera wejdź do BIOSu i w zakładce Standard CMOS Features (Enter) sprawdź, czy BIOS “widzi” dysk twardy oraz napęd CD-ROM w pozycjach odpowiednio IDE Channel 0 Master - dysk i 0 Slave - napęd.

Zrobiłem tak jak napisałeś i w biosie był widzialny dysk oraz napęd :-), zabrałem się do instalacji systemu XP i wszystko ładnie pięknie się instalowało aż do momentu gdy zostało 30min do zakończenia instalacji w tym czasie wszystko się wyłączyło tak jakby zabrakło prądu :frowning: prawdopodobnie padł zasilacz Codegen 300W.

Na szczęście był to zasilacz który nie używam w swoim kompie ale boje się podłączyć swój bo również może się uszkodzić. Co myślicie o tym dlaczego padł zasilacz?

Dodane 29.12.2011 (Cz) 13:29

Czy już nikt nie może mi pomóc?