Problem przy starcie komputera - Cmos checksum error


(sebaele) #1

Witam, dostałem od znajomego płytę główną GA-8I915P Dual Graphic wraz z procesorem, pamięcią oraz kartą graficzną. Po podłączeniu całego sprzętu na monitorze pojawia się taki komunikat: Cmos checksum error-defaults loaded i nic więcej nie da się zrobić. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Jeśli mam coś ustawić w biosie to bardzo bym prosił o wskazówki jak to zrobić.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam


(system) #2

pełno o tym w google http://forum.pclab.pl/topic/298764-CMOS … ts-loaded/

A na początek zacznij od wyjęcia i wsadzenia na nowo baterii na płycie głównej i zresetowania ustawień BIOS


(sebaele) #3

Ok a jak zresetować te ustawienia w biosie?


(matio) #4

‘Specu’- wyjęcie baterii i odczekanie ok 5 min jest równoznaczne z resetem ustawień BIOS.


(sebaele) #5

Ok, a jak po restarcie ustawić te ustawienia w biosie?


(Danni1100) #6

Albo dać Load Optimal Defaults (coś w tym stylu) albo nic nie robić, same się dobre dobiorą :stuck_out_tongue:


(sebaele) #7

Ok zrobię to jutro, a dziś wymieniłem baterię na nowo bo stara na płycie miała 2,5V wiec to może być wina tego :-).

A co sądzicie o tej płycie jest ona jakaś dobra? Aktualnie posiadam K7S5A…


(system) #8

Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, skoro już wymieniłeś (i dobrze!) baterię.

Płyta dość już stara, produkt roku 2005, tzw. “przejściówka” z pamięci DDR na DDR2 (pamięci można użyć jedne lub drugie, najlepiej identyczną parę!). Z Windows’em 7 mogą (ale nie muszą) być kłopoty (sterowniki!). Podczas startu wejdź do BIOSu (Delete) i wybierz pozycję Load Optimized Defaults , Enter, potwierdź i zrestartuj. Może jeszcze coś z niej będzie? Twoja płyta, ta K7S5A, bodaj jeszcze starsza (2003?).


(sebaele) #9

Baterię wymieniłem na nową, podłączyłem swój dysk i po uruchomieniu komputera ładuje się wszystko aż do momentu jak się pokaże na 2sek pasek ładowania systemu i po chwili się resetuje. Zastanawiam się czy nie musiałbym wgrać na nowo systemu a jeśli tak to jak uruchomić botowanie z płyty.

Pozdrawiam


(system) #10

Oczywiście! Jeśli podłączyłeś swój dysk, to musisz zainstalować system od nowa. System musi “zobaczyć” tę nową płytę główną. Instalacja z płyty CD standardowa.

W zależności od BIOSu, jeśli nie ma on ekranu wyboru (a zdaje się, że nie ma), to trzeba w BIOSie ustawić bootowanie z płyty jako “first”. Resztę procedury znajdziesz w wielu publikacjach w internecie.


(sebaele) #11

Ok ale jak uruchomić botowanie z płyty?


(system) #12

W BIOSie, w zakładce Advanced BIOS Features , pozycję First Boot Device musisz ustawić jako CD-ROM i zatwierdzić to (F10).

Włożyć płytę z systemem i zrestartować komputer, podczas startu błyskawicznie (kiedy będzie odpowiedni napis) nacisnąć dowolny klawisz. Rozpocznie sie procedura, której opis (w zależności od systemu!) łatwo znajdziesz w sieci, np. http://lajfmajster.pl/2009/01/24/instal … k-po-kroku


(sebaele) #13

Ok, a co sądzicie o tym sprzęcie? Wraz z płytą dostałem procesor Intel Pentium4 3.00GHZ/1M/800/04A SL7PU CHINA, chłodzenie, kartę sieciową ATI Radeon X300 128M DDR V/D/VO, kartę dźwiękową SB0410 SB_LIVE_24BIT oraz pamięć ram 2x512MB DDR2 PC4200 Elixir.


(igrek) #14

Całkiem ok jak za free grafika by mogła być tylko lepsza ale to możesz sobie wymienić


(sebaele) #15

Ja posiadam słabiutki sprzęt, więc nie wiem czy się przesiadać na to co dostałem :slight_smile:


(system) #16

“Przesiadaj” się! Mając na względzie Twoją obecną płytę główną czuję, że wyjdzie Ci na korzyść.


(sebaele) #17

Więc tak, po podłączeniu napędu do gniazda IDE 1 a dysku do IDE 2 i po ustawieniu w biosie First Boot Device na CD-ROM płyta cd startuje ale gdy kliknę enter zainstaluj system to pojawia mi się komunikat że nie ma żadnych dysków :frowning: dzieje się tak samo jak dysk podłącze do IDE 3, a jak podłącze na odwrót czyli dysk na IDE 1 a napęd na IDE 2 to dysk jest widzialny w biosie no ale wtedy płytka cd nie startuje automatycznie. Czy musiałbym to w jakiś sposób ustawić?


(system) #18

Polecam Ci użyć jedną taśmę IDE dla dysku twardego i napędu CD-ROM. Tę jedną taśmę wtykasz niebieskim (prawdopodobnie) końcem do gniazda IDE1 (chyba czerwone), a drugim końcem do twardego dysku, przy czym zworka na twardym dysku powinna być ustawiona na pozycji Master.

Natomiast środkowy wtyk na tej samej taśmie wetknij do napędu CD-ROM, ale tu z kolei na napędzie zworkę umieść w pozycji Slave.

Jak Ci coś nie pasuje, to zmień ustawienia dysku i napędu w obudowie tak, aby możliwe było takie podłączenie.

W takiej konfiguracji uruchom wszystko od nowa. Narazie gniazda IDE2 i 3 (chyba zielone) zostaw puste.

Dodane 15.12.2011 (Cz) 19:52

Dodatkowo, podczas uruchamiania komputera wejdź do BIOSu i w zakładce Standard CMOS Features (Enter) sprawdź, czy BIOS “widzi” dysk twardy oraz napęd CD-ROM w pozycjach odpowiednio IDE Channel 0 Master - dysk i 0 Slave - napęd.


(sebaele) #19

Zrobiłem tak jak napisałeś i w biosie był widzialny dysk oraz napęd :-), zabrałem się do instalacji systemu XP i wszystko ładnie pięknie się instalowało aż do momentu gdy zostało 30min do zakończenia instalacji w tym czasie wszystko się wyłączyło tak jakby zabrakło prądu :frowning: prawdopodobnie padł zasilacz Codegen 300W.

Na szczęście był to zasilacz który nie używam w swoim kompie ale boje się podłączyć swój bo również może się uszkodzić. Co myślicie o tym dlaczego padł zasilacz?

Dodane 29.12.2011 (Cz) 13:29

Czy już nikt nie może mi pomóc?