Problem przy włączaniu komputera

Często gdy włączam komputer po kilku godzinach przerwy to zanim jeszcze wejdzie do Windowsa pojawia się następujący komunikat - “Warning: Your Computer CHIP Fan Fail Or Speed Too Low. You can also disable this massage in setup”. Wtedy resetuje komputer. Zdarza się, że ta wiadomość pojawi się jeszcze ze dwa, trzy razy zanim po kolejnym resecie komputer wejdzie do Windowsa. Problem ten pojawia się właściwie tylko wtedy kiedy komputer ma dłuższą “przerwe” i jest wyłączony. Co należy z tym zrobić?

Nie znam Angielskiego ( i niech mnie ktoś sprostuje jeśli się mylę) ale zrozumiałem ten komunikat jako awaria wentylatora na chip-secie płyty głównej a komunikat możesz wyłączyć w ustawieniach - pewnie BIOS-u. Radziłbym sprawdzić czy wentylator na czip-secie w ogóle działa…

Awaria wentylatora. Nie koniecznie na chipsecie, może być on podłączony do złącza płyty głównej przeznaczonego dla wentylatora chipsetu.

Albo jakiś wolnoobrotowy wentylator. Ja miałem podobnie z wiatrakiem Arctic Cooler do procesora- potrafił się kręcić nawet poniżej 300obr/min. i komuter sygnalizował jego awarię.

Jeśli komunikat występuje podczas uruchamiania, ale po zakończeniu pokazywania komunikatów przez BIOS, to może to jakiś programik kontrolujący pracę wentylatorów który był dołączony na CD do płyty głownej- ale tą ewentualność tylko zgaduję, bo z nią nie miałem do czynienia.

Acha a czy to może być coś wspólnego z tym, że jest coraz zimniej na dworze a ja czasami otwieram okno i to zimne powietrze wpada wprost na komputer gdyż znajduje się on przy oknie? Czy chłód może zaszkodzić wentylatorowi?